Ekvador Nerede Nasıl Gidilir

6 Kasım 2016

Ekvador Nerede Nasıl Gidilir?

Ekvador Nerede Nasıl gidilir? Ekvador Güney Emerikada yer alan temsili demokrasi ile yönetilen cumhuriyettir. Kuzeyinde Kolombiya, doğu ve güneyinde Peru ile komşudur. Batısında Büyük okyanus yer alırken Galapagos Adaları’da ülke sınırları dahilindedir. Ekvotorda yer alması nedeniyle ismi Ekvador olmuştur.

Nüfusu Ne Kadardır?

Ekvador yerleşim yeri itibariyle sıcak bir ülke olması nedeniyle normalin üzerinde nüfusa sahiptir. 2013 sayımlarına göre 15.74 milyon insan Ekvador’da yaşamaktadır. Nufus genellikle şehirlerde yoğunlaşmıştır.

Ön önemli Şehirleri

Ekvador nerede? Nasıl Gidilir?  Sorularının sorulması normaldir çünkü ülke dünyanın ortasında yer alır. ülkenin 15.74 milyon insanın yaşadığı Ekvador nüfus büyük şehirlerde birikirken bu şehirleri size tanıtalım:

Guayaquil

Ekvador’un en önemli şehirlerinden olan Guayaquil asıl adı  Santiago de Guayaquil’dir. Ekvador’un en büyük ilidir. Liman kenti olması nedeniyle ülkenin en önemli limanlarına sahiptir. Kentte Guayas Nehri ve Guayaguil Körfezi bulunmaktadır.

Cuenca

Ekvador’un önemli kentlerinden biride Cuenca veya herkesin bildiği uzun adıyla  Santa Ana de Los Cuatro Ríos de Cuenca’dır. Yüzölçümü 70.59 kilometre kare iken 2015 ülke nüfusu 400 bin dolaylarındadır. Şehirde UNESCO Dünya Miras Listesine giren tarihi binada bulunmaktadır.

Ekvador’da iki şehir dışında Machala, Portaviejo şehrleride vardır ama bu iki şehir kadar büyük değildir.

Din ve Konuşulan Dil

Ekvador uzun yıllar sömürge devlet olduğu için sömürgesi altında olduğu büyük devletlerin hem dilini , hem dinini hem de kültürünü almıştır. Resmi dili Ispanyolca iken resmi dini ise  Katolig’tir. Yer yer değişik dilleri konuşanlar olduğu gibi yer yer değişik dinlere inananlarda vardır.

İklim/ Ne Zaman Gidilir?

Ekvador hem bir ada hem de etrafında okyanusların olması nedeniyle ülke genelinde görülen Tropial iklim gözükür. Tropikal iklimin en önemli özelliklerinden olan yağışlar ise ülke genelinde aşırı şekilde yağar. Biraz olsun yağışların azaldığı zaman olan Haziran-Kasım ayları ziyaret için Ekvador’u seçecekler için en uygun zaman aralığıdır.

İncele!  Chicago Gezilecek Yerler

Gezilecek Yerler

Ekvador nerede?Nasıl gidilir? Sorusunun en çok yakıştığı ülke konumundadır. Çünkü “Dünya’nın akciğerleri” olarak tabir edilen Amazon Ormanlarının bir kısmı bu ülkede yer  almaktadır. Gezilecek en önemli yerlerden birisi kaşif oylarak amazon ormanları gezisidir.  Ekvador başkenti Ouito mimarisiyle ünlüdür ve bu yüzden UNESCO Kültür Mirası Listesine girmiştir. Güney Amerikanın en büyük kilisesi olan Voto Nacional Basilica bu ülkede yer alır. Dünyanın en güzel sahilleri yine bu ülkededir.

Ekvador Nerede Nasıl Gidilir 1 - Ekvador Nerede Nasıl Gidilir

 

Tarihi Yerleri

Ekvador’un tarihi yerleri diğer ülkelerdeki tarihi yerlerden fazladır ama sömürgeciliğin etkisiyle yer yer tarihi eserler zarar görmüştür.

 • Galapogas adaları
 • Ouito
 • Lojs
 • Silanas
 • Guayaguil
 • Manta ecvador
 • Isıbela Island
 • Sant crus Island
 • Amboto
 • Playas
 • Mindu
 • Cotopaxi
 • Companiade jesus ouito
 • Cotipaxi notional park
 • Cajas notional park
 • Teleferioa

 

Gece Hayatı

Ekvador’un ada halkı geceleri danslar eşliğinde eğlenceler yaparken belirli günlerde çok güzel festivaller düzenlenir.

Ne Yenir/ Ne İçilir

Ekvador ada ülkesi olması nedeniyle patates, pirinç, portokal, domates ve tropikal iklim nedeniyle nangilla, guanabana, maracuya üretilir. Yemekleri de ülkenin iklimi gibi  bereketlidir. Ceviche, IIapingashos, Locro, Humitas, Tamales en önemli yemekleridir.

Nasıl Gidilir?

Ekvador nerede Nasıl gidilir? Ekvador , ekvatorda yer aldığı için direk uçakla gidilme ihtimali yoktur. Avrupa şehirlerinden aktarma yaparak ülkeye ulaşmak mümkündür. Şehirde yer alan tek havalimanı Mariscal Sucre Uluslar arası Havalimanına geldikten sonra diğer yerlere otobüsle geçilebilir.Ekvador Türkiye’ye vize uygulamaktadır.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ