Edremit Gezilecek Yerler

Balıkesir’in ilçesi Edremit’in tarihi bilgilerine bakıldığında antik çağdan kalma bir çok eser bulunur. Türkler tarafından Alaaddin Keykubat zamanında 1220 ve 1237 yıllarında ele geçirilmiş olan ilçede Anadolu Selçuklu İmparatorluğu dönemi Karasi Bey bu bölgeye uç beyi görevine atanmış ve Edremit Balıkesir beyliğine bağlı bir uç beyliği olarak kalmış ve 1335 yılında da Osmanlı hakimiyetine girmiştir. 1443 yılında Adramytteion adıyla bilinen antik kent baskınlardan dolayı harap hale gelmiş ve Lidya kralının kardeşi tarafından yeniden yapılaşmaya girilmiş. Kralın kardeşinin adı Adramys ismi verilen ilçenin adı da buradan gelmiştir. Edremit Gezilecek Yerler için Edremit ilçesine karayoluyla ulaşımın yapılabileceği gibi ilçede hem Ege hem de Akdeniz ikliminin etkisi altındadır. Yazlar sıcak ve kurak, kış ayları ise ılık ve yağışlı geçer. Edremitte doğal, tarihi ve kültürel olarak gezenler ayrıca ilçede birbirinden güzel plajlarında denizin keyfini çıkarmalıdır.

070615 balikesir edremit 2015 genel secim edr 7394499 x o - Edremit Gezilecek Yerler

Edremit Görülmesi Gereken Tarihi Yerleri

Antandos ( Edremit-Altınoluk) Antik Kenti; Geçmişten günümüze kadar gelen kalıntıların olduğu ida dağı eteklerinde bulunan antik şehir Edremit’in açık hava müzesi olarak biliniyor. Altınoluk mahallesine 2 km uzaklıkta yer alan antik şehir tarih bakımından Troia Savaşı’nın öncesine dayanıyor ve antik şehirde bulunan kalıntılar görenleri hayrete düşürüyor.

İda (Kaz Dağı) Milli Parkı; Efsanelerin yaşandığı Kaz Dağı ilçenin en güzel doğal güzelliklerinden bir tanesidir. Dünyada yapılan ilk güzellik yarışması da İda Dağı üzerinde yapılmış.

Kurşunlu Camii; Edremit’in en önemli ve güzel yapısı olan cami 1231 yılında yapılmış. Camiyi yaptıran Selçuklu Komutanı Yusuf Sinan türbesi de burada bulunuyor. Türbe içinde Balıkesir ve çevresinde yer alan en eski kitabede burada bulunuyor.

Ayşe Sıdıka Erke Edremit Etnografya Müzesi; İlçenin tarihi ve kültürel en önemli eserleri burada sergileniyor ve tarihi yerleri görmeyi sevenlerin mutlaka gidip görmesi gereken yerleri arasında yer alıyor. 18. Ve 19. Yüzyıllarda Edremit evlerine ait pek çok değerli eser müze içerisinde sergileniyor.

İncele!  İstanbul’da Gezilecek Yerler Gece

Güre Kaplıcası; Kaplıca suyun kireçlenmeye, sedef hastalığı, guatr hastalarına, kadın hastalıklarına karşı faydalı olduğu söyleniyor.

Edremit Deniz Tatili Beldeleri

Altınoluk; Edremit Gezilecek Yerler arasında yer alan Altınoluk, Turizm açısından son yıllarda popüler hale gelen altınoluk yaz turizminin merkezi konumuna geliyor. Belde nüfusu yaz ayları içinde 20 katına kadar çıkıyor ve denizi berrak ve güzel olan yer yazın keyfine varmak isteyenlerin tercih etmesi gereken yerlerden birisidir. Edremit’e 112 km uzaklıkta olan Altınoluk Edremit’e gidenlerin uğraması gereken yerlerden birisidir.

Akçay; Yıllardır aynı tatil beldelerine gitmekten sıkılanların tercih edebileceği Akçay plajlarıyla ünlüdür. Akçay sokaklarında bulunan çeşmeler turistlerin ilgisini çekiyor. Akçay Edremit ilçesine 32 km uzaklıkta bulunuyor.

Edremit Mesire Yerleri

Pınarbaşı; Güre köyü sınırları içine bulunan yer Akçay’a 6 km mesafede yer alır. Yamaçtan akan suyu yaz aylarında serinlemek isteyenlerin dikkatini çekecektir.

Çağlayan Piknik Yeri; Kızılkeçili köyünde bulunan yerde Akçaya 3 km mesafede yer alır ve tarihi 800 yıl öncesine dayanan çınar ağacıda mesire yerinin içerisindedir.

Mıhlı Çay; Akçayın 25 km mesafesinde yer alan bulunan çay ormanlık alanlarıyla Edremit Gezilecek Yerler arasındadır.

Subaşı; Edremit Gezilecek Yerler arasında bulunan Subaşı, Altınoluk’a 2.5 km uzaklıktadır ve asırlık çınarlar, ceviz ağaçları tarafından gölgelenen mesire yerinde çağlayan suyunun serinliğinde gezilebilir.

Sütüven: Edremit’e 20 km mesafededir ve sütüven içinde şelalesi de bulunmakta şelaleden akan su 8 metre yükseklikten dökülmekte ve Edremit’e gidenlerin görmesi gereken yerlerden birisidir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ