Edinburg Gezilecek Yerler

Edinburg Gezilecek Yerler

Edinburg Gezilecek Yerler i ile dikkat çeken Dünya Mirası Listesinde yer alan Eski Şehir bölümünde ortaçağ havası ile etkileyen bir şehirdir. Kuzeyin Atinası olarak da bilinmektedir. İskoçya’nın başkenti olan şehir İskoçya’ya gidecekler için başkentinin de boş geçilmemesi gerekir. Kayaların üzerinde kurulan şehrin adı Kral Edin’e dayanmaktadır.   Yüzyıllardır bozulmayan ve orjinalliğini kaybetmeyen şehirde 3 gün ayırarak gezilebilir. Şehirde eski çağlarda cadı yakmaları ünlü bir şehirmiş. Cadı avlarında 4000 kişi cadı olduğu gerekçesiyle n öldürülmüş.  Edinburg Kalesi İskoçya’nın en ünlü turist çeken yeri olarak bilinmektedir. Eski Şehir merkezinde bulunan kale dünya mirası listesinde bulunmaktadır. Kalenin bulunduğu konumdan şehir manzarası izlenmektedir. Kale eski dönemlerde kralların yaşadığı yerleri de kale içinde görebilmek mümkündür. İçerisinde savaş hapishaneleri, savaş müzesi de gezilebilecek yerler arasındadır.

Edinburg Gezilecek Yerler - Edinburg Gezilecek Yerler

Edinburg Gezilecek Yerler

Edinburg Tarih Kokan Müzelerine Gidilmez mi ?

Edinburg eski şehir bölümünden büyük parkıyla ayrılan yeni şehir bölümünde Princess Street ise dünyanın en ünlü markalarını taşımaktadır. Calton Hill tepesinden bütün şehir manzarası izlenmeye değer bir yerdir. Cadde üzerinde Scott Monument Heykeli de dikkat çekici bir heykeldir. Birde Scottish National Portrait Gallery sanata meraklıların çok ünlü tabloların ve çok ünlü ressamların eserleri de bulunmakta sanat severlere tavsiye edilmektedir. Caddenin yanında bulunan Park ta Edinburg Gezilecek Yerler arasına girebilir. İngiltere’de müzelere ücret ödenmeden gezilebilen yerlerdir.

Rose Street caddesi trafiğe kapalı bir cadde ve bir çok cafe ve dükkanla gezilebilecek yerlerden. Calton Hill tepesinden bir çok merdiven çıkılsa da tepeden şehir manzarası seyretmek isteyenlerin tercih edeceği bir yerdir. Oldukça rüzgarlı olan tepe muhteşem görüntüsü sebebiyle gidilebilecek yerlerdendir.  Eski ve Yeni şehir diye iki bölgeye ayrılan şehirde yapılar ilgi çekici ve gotik tarza sahip ve ilk bakışta insanı ürkütebilecek gibi görünmekte ve en çok binaları için görülmeye değer bir şehirdir.  İskoç viskileri turistik önem taşıyan Edinburg Gezilecek Yerlere gidildiğinde viskiler tadımlık olarak sergilenmektedir. Her sokak her cadde tarihin kalıntılarını üzerinde taşımaktadır. Geçmişe yapılan bir seyahat için Edinburg Gezilecek yerler olarak geçmişte yaşayabilmek mümkündür. Kalenin içinde bulunan Topta her gün saat 13:00 te atış yapılmaktadır.

İncele!  Dubai Gezilecek Yerler

En Ünlü Turistik Mekanları Hangileridir ?

Ünlü hayvanat bahçesi de şehrin en turist çeken yerlerinden birisidir. Ormanlık alanda bulunan Hayvanat bahçesi  büyüklüğüyle görülmeye değer bir yerdir.  Ocean Terminal isminde büyük bir alışveriş merkezi de bulunmaktadır. Şehirde çok fazla müze ve galeri bulunmakta bunlardan bazıları National Gallery, Royal Academy, National Portrait Gallery müze ve sanat galerileridir. Kraliyet ve devlet alaları içerisinde İskoçya Parlemantosu, Palace of Hollyroodhose bulunmaktadır. Edinburg Gezilecek Yerler St.Giles Katedrali de şehrin en büyük ve ihtilamı ile dikkat çeken yerlerden biridir. Holyrood Parkta bulunan Arthur Seat volkanik bir tepe ve yemyeşil bir alandır. Royal Botanic Garden’da Jurassic Park gibi devasa ağalçalrın bulunduğu bir Botanik parktır. Şehrin içinde bulunan dar geçitler ve merdivenler şaşırtıcı derecede etkilenilebilecek yerlerdir.  Uçuşla 4 saatte ulaşılabilecek Edinburg’a direk uçuşlarda yapılmaktadır. Mary King Close burada 17. Yüzyıldan kalma bir sokakra tur şeklinde gezidriyorlar ve buranın hikayesini anlattıkları bir yerdir tarih öğrenmek isteyenlere tavsiye edilebilir. Holyroodhouse Sarayıda görülmesi gereken bir yer olarak tavsiye edilen yerlerden birisidir. Yemek konusunda Türk Damak zevkinden çok farklı yemekleri bulunan Edinburg yemekleri tavsiye edilmemektedir. Yinede tatmak isteyenler bulunabilir.  Tarihi güzelliklerini hala saklayabilen şehirde Tarih kokan sokaklar ve binaları ile gezilmesi gereken yerlerdendir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ