Dubrovnik Vize Nasıl Alınır

Dubrovnik Vize Nasıl Alınır

Dubrovnik vize nasıl alınır sorusu üzerine Dubrovnik nerde ya da Dubrovnik bir ülke mi diyebilirsiniz. Demek ki vize alınabiliyor o halde ülkedir yorumunu da yapabilirsiniz. Ama öncelikle Dubrovnik neymiş öğrenelim.

Dubrovnik Ülke midir?

Dubrovnik eski adıyla Rugusa Hırvatistan’ın Adriyatik Denizi sahilinde yer alan orta çağdan kalma bir tarihi şehirdir. Dubrovnik şehrinin nüfusu 49 bin civarındadır. Böyle bir yere hatta ülke bile değil ama vize mi istiyor diyebilirsiniz ama tarihi çağlara ait önemli eserleri bulunduğu için turistlerin yoğun ilgisi vardır. Bunu şöyle izah etmek daha yararlı olacaktır. Dubrovnik Hırvatistan’ın neredeyse tüm turist yükünü çektiği şehirdir. Bu yüzden olarak gittiği Hırvatistan Dubrovnik için vize talep etmektedir.

Dubrovnik vize nasıl alınır sorusuna geçmeden önce Dubrovnik Hırvatistan’a bağlı olması nedeniyle bir Avrupa Birliğine üye ülkenin şehridir. Bazı Avrupa Birliği ülkelerinin Schengen Sözleşmesini imzalamamıştır. Bu ülkelerden biriside Hırvatistan gelmektedir. Bu itibarla vize için Schengen vizesi yerine Hırvatistan’ın belirlediği Dubrovnik vizesi alınmalıdır.

dubrovnik - Dubrovnik Vize Nasıl Alınır

 

Dubrovnik küçük bir şehir olmasına karşın tarihi serleri tarihi çağlara dayandığı için turistlik gezi bakımında zengin bir şehirdir. Plaj ve botanik bahçeleriyle ünlüdür bu yüzden bü şehre gitmek isteyenler genellikle turistik vize almaktadır. Şimdi Dubrovnik vize nasıl alınır sorusuna geçme zamanı gelmiştir. 

Vize Nasıl Alınır?

Gerekli Evraklar Nelerdir?

  • Vize Başvuru Formu: Dubrovnik vize nasıl alınır sorusuna verilecek ilk yanıt beklide vize başvuru formu olabilir. Vize başvuru formu bir nevi sözleşme gibi bir şeydir. Kâğıt üzerinde yazan bilgiler eksiksiz doldurulurken başvuru dosyanızdaki bilgilerle aynı olmalıdır.
  • Pasaport: Başvuru yapacak kişinin en az 6 ay geçerli pasaportuyla başvuru yapabilir. Pasaportunuzun ilk 7 sayfasının fotokopileri ve kimlik bilgilerinin yazılı olduğu sayfaların fotokopileri
  • Vizenin olmazsa olmazlarından 2 adet biometrik vesikalık fotoğraf. Kullanılmamış ve üzerinde herhangi bir mühür bulunmamalıdır.
  • Vize Dilekçesi: Vize için gerekli evraklardan birisidir. Dilekçede özellikle seyahat tarihlerinizi belirtmeniz gerekmektedir.
  • Faaliyet Belgesi: Vize talebinde bulunan kişinin ülkede nerelere gideceği, neler yapacağı, nerde kalacağı, hangi otelde kalacağı, ülkeye hangi gün gelip ülkeden hangi gün gideceğini gösteren belgedir.
  • Şirketin İmza Sirküleri fotokopisi: Vize talebinde bulunan kişi ticari bir hizmet için geliyor ise bunu ispat etmekle yükümlüdür bu yüzden şirketin veya şirketinin son 3 ay içerisindeki imza sirküleri fotokopisini ibraz etmesi gerekmektedir.
  • Vergi Levhası Fotokopisi: Vize başvurusu yapan kişi ticari hizmetler için ülkeden vize talebinde bulunuyor olabilir. Bu nedenle o kişinin şirketin ve ye kendi şirketinin bir önceki yılın ödemelerini gösteren vergi levhasının fotokopisini ibraz etmesi gerekir.
  • Kimlik Fotokopisi: En önemli evraklardan biriside kimliktir. Vize talebinde bulunan kişi fotoğraflı kimlik fotokopisini ibraz etmek zorundadır.
  • Banka Hesap Cüzdanı ve Banka Hesap Dökümünün İstenmesi: vize başvurusu yapan kişiden bir başka istenecek belgede banka hesap cüzdanı ve banka hesap dökümüdür. Özellikle son 3 aya ilişkin hesap dökümü istenirken en az 2500 Türk Lirası bakiyesi olan bir cüzdan istenmektedir. İmza, kaşe, banka imza sirküleri… Her şey içinde olacak şekilde ayarlanmalıdır.
  • Kira Gelirleri, Tapu Fotokopisi, Araç Ruhsatı Fotokopisi: vize başvurusu yapacak kişinin kira geliri var ise, üzerine ait tapu var ise, üzerine ait aracı var ise bunlara ilişkin belgeler istemektedir.
İncele!  Balkanlar Seyahat Rehberi

Dubrovnik vize nasıl alınır sorusunu yanıtladık. Birçok ihtimalin olacağını düşünerek sizden istenebilecek belgeleri isimleriyle yazıp içerini yazdık. Biz üzerimize düşeni yaptık size düşen ise vize başvurusu aşamasında mülakatta kendinizi düzgün ifade etmeniz ve 15 günün sonunda vizeyi almanız.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ