Dominika Nerede Nasıl Gidilir

6 Kasım 2016

Dominika Nerede Nasıl Gidilir?

Dominika nerede Nasıl gidilir? Bu sorulara birçok kişi cevap verememektedir. Çünkü böyle bir ülke var mıdır, varsa nerededir diye düşünmektedirler. Dominika mı Dominik mi diye şaşırmaktadır ama böyle bir devlet vardır ve Karayiplerin Lesser bölgesinde yer alan şirin bir ada ülkesidir.

Nüfusu

Dominika’nın nüfusu küçük bir ada ülkesi olması münasebetiyle 2013 sayımında 72.003 kişi olarak tescillenmiştir. Nüfus genellikle önemli şehirlerinde toplanmıştır. Ada ülkesinin verdiği sıcaklıkla gelen misafirlerini ağırlamaktadırlar.

Önemli Şehirleri

Dominika Nerede Nasıl gidilir? Bu sorular belki Dominika için büyük sorulardır. Ülke kasabayı andırdığı için şerhleri de o denli küçüktür. Dominika’nın nüfusunun yaşadığı en önemli şehirleri arasında Roseau ve Portsmouth gelir. Roseau ve Portsmouth şehirleri hakkında çokta bilgi bulanmamaktadır.

Dominika Nerede Nasıl Gidilir - Dominika Nerede Nasıl Gidilir

Din ve Konuşulan Dil

Dominika’da yaşam çok farklılık gösterir. Uzun zaman sömürgeler altında yaşayan bu ülke her bakımından değişime uğramıştır. Bunlardan birisi olan Din diğeri ise dildir. Dominika’da Ada halkının % 80’i Katolik’tir. Bunun yanında Metodist, Anglikan ve Protestan gruplar da ülkede yaşamını sürdürmektedir. Dili ise bu çeşitliliğe rağmen resmi dil olarak İngilizceyi tanımıştır. Yer yer Fransız lehçesi Patois konuşulur.

 İklim/ Ne Zaman Gidilir?

Dominika bir ada ülkesidir.  Ada ülkesinde  Tropikal iklim yaşanmaktadır. Sıcaklık değişimi anlık olmakla birlikte ortalama sıcaklık değerleri 25-32 derece civarında seyreder. Mayıs ayında ısının artması Temmuz ayında zirve yapar. Alize rüzgarlarının etkisiyle bazı bölgeleri diğer bölgesine nazaran daha fazla yağmur alır. fazla yağmur aldığı için bitki örtüsü ormanlardır. Sürekli bir yağmurun yağıyor olması nedeniyle ülkeye ziyaret edecekler için net bir takvim verilememektedir. Dilenen her ay ziyaret edilebilir.

Gezilecek Yerler

Dominika nerde? Nasıl gidilir? Bu sorulara cevap alındıktan sonra belki Dominika’de gezilebilecek yerler neresidir sorusu sorulmalıdır. Küçük bir ada olan Dominika bu yönden çok az gezilebilecek yeri vardır.

 • Mome trois pitons milli parkı
 • Boiling lake
 • Ti tou gorge
 • Cabritis national park
 • Monre watt
 • Ald Market of roseau
 • The dominica museum
İncele!  Bolivya Nerede Nasıl Gidilir

Tarihi Yerleri

Dominika uzun süredir sömürü ile yönetilidiği için çoğu tarihi yok olmuştur. Kalanları ise koruma altına alınmasına rağmen çokta korunamamıştır. Bunlardan bazıları

 • Mome trois pitons milli parkı
 • Boiling lake
 • Ti tou gorge
 • Cabritis national park
 • Monre watt
 • Ald Market of roseau
 • The dominica museum

Gece Hayatı

Dominika çok çeşitli kültürleri bünyesinde barındırır. Hem Avrupa hem Asya kültürlerini bünyesinde toplanmıştır. Genellikle ülkenin sahillerindeki bar ve restoranlarda ve sahil kenarlarında yapılan festivallerle eğlenilmektedir.

 

Ne Yenir/ Ne İçilir?

Dominika uzun süredir boyunduruk altında kalması nedeniyle kültürlerinin arasında o ülkelerin kültürüne benimsemiştir. Bu kültür akışı mutfak kültürlerine de sirayet etmiştir. Ada olmasının getirdiği özelliklerde eklenince hem doğu hem batı sentezi ortaya çıkmıştır. Üstelik bazı yönlerini kendilerine yakınlaştırarak egzotik tatlar ortaya çıkarmışlardır. Bunlardan bazıları; soslu tavuk, keçi eti, kuzu eti, deniz mahsulleridir. Yemeklerine farklı tatlar verebilmek için baharat katarlar. Meyveleri ise bilinen meyveler dışında mango, papaya, egzotik meyvelerdir.

Nasıl Gidilir?

Dominika nerede Nasıl gidilir? Sömürü devletlerinde genellikle bu sorunun yerine hangi ülkeden aktarmalı gidilebilir diye sorulsa daha iyi olurdu. Lakin Dominika direk uçuşlar olmadığı için belirli Avrupa ülkelerinden aktarmalı uçuşlar yapılmaktadır. Buna rağmen Dominika vize talep etmektedir. Özel durumlar için bile vize talebinden vazgeçmemektedir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ