Dominik Cumhuriyeti Nerede Nasıl Gidilir

6 Kasım 2016

Dominik Cumhuriyeti Nerede Nasıl Gidilir?

Dominik Cumhuriyeti Nerede Nasıl Gidilir Dominik Cumhuriyeti Karayiplerdeki Hisponyala adasında yer alır. Venazuele ile deniz sınırı vardır. Batısında Haiti bulunur. Başkenti Santo Domingo’dur. ABD’nin sömürüsü ve baskıyla yönetilen Dominik Cumhuriyeti birçok savaş geçirmiştir. Halkı baskıdan ve sömürüden dolayı birçok defa isyan etmiştir. 1961’den sonra demokrasi ile yönetilmeye başlanmıştır. Dominik Cumhuriyetinin başkenti Santo Domingo’dur

Nüfusu

Dominik Cumhuriyeti’nin nüfusu 2013 sayımlarında 10,4 milyon olarak tescillenirken genelde nüfus şehirlerde yaşamaktadır.

Önemli Şehirleri

Dominik Cumhuriyeti nerede Nasıl gidilir? Hangi şehirleri vardır veya bu şehirleri nelerdir sorularına yanıt vermek için bu bir zamanlar sömürü altında kalmış ülkeyi iyi tanımak gerekir. Bunun içinde öncelikle şehirlerini tanıyalım

Santo Domingo

Santo Domingo, Dominik Cumhuriyeti’nin merkezi yani başkentidir. Eski bir sömürü şehri olan Santo Domingo Avrupalıların kurdukları en eski sürekli yerleşmedir.

Santiago

Dominik Cumhuriyetin diğer bir önemli şehri de Santiagodur. Santo Domingo’dan sonre en büyük ikinci şehridir. 750 bin kişinin yaşadığı Santiago başkentle karşılaştırıldığında daha sakin bir hüviyete sahiptir. Son zamanda yapılan yatırımlarla birlikte ülkenin önemli kültür merkezleri arasında başı çekmektedir.

La Vega

Dominik Cumhuriyeti’nin önemli şehirlerinden biriside Le Vega’dır. Bu şehir eski bir yerleşim yeridir. 60 bin nüfusa sahiptir. Sakin ve sessiz bir kasaba gibidir. Şubat ayından sonra bu şehir canlanır karnavallara ev sahipliği yapar.

San Cristobal

Dominik Cumhuriyetinin batıdaki ikince önemli şehridir. Santo Domingo’nun bazı özelliklerini yansıttığı için şehrin kopyası gibidir yorumları yapılmaktadır. 170 bin nüfusa sahiptir. Eski yerleşim yeri olması nedeniyle tarihi kalıntılar yer alır

Dominik Cumhuriyeti Nerede Nasıl Gidilir - Dominik Cumhuriyeti Nerede Nasıl Gidilir

Din ve Konuşulan Dil

Dominik Cumhuriyeti sömürü altında kaldığı dönemlerden başlayıp bağımsızlığını ilan ettiği güne kadar İspanya’nın etkisi altında kalmıştır. Bu yüzden Ispanyolca resmi dili olmuştur. Dini ise etkileşimler nedeniyle Katalig’dir.

İncele!  Avustralya Nerede Nasıl Gidilir

İklim/ Ne Zaman Gidilir?

Dominik Cumhuriyeti bir ada ülkesi olması nedeniyle tropik bir iklime hâkimdir. Ağustos bunaltıcı ve sıcakken Ekim’den Mayıs’a kuzey kıyıları Mayıs’ten ekime kadar güney kıyıları yağmur alır. tropikal bir iklimi olduğu için Dominik Cumhuriyetini ziyaret etmek isteyenler her mevsim ziyaretini gerçekleştirebilir.

Gezilecek Yerler

Santo Domingo, Punta Cana, Puerto Plata, Samana ,Santiago şehirleri gezilmeye değer yerlerdir. Buralarda hem tarihi bulacaksınız hem de dinginliği.

Tarihi Yerleri

Dominik Cumhuriyeti nerede Nasıl gidilir? Dominik Cumhuriyeti gidilmesi en keyif veren yerlerin başında gelmektedir. Şehirleri birbirinden güzel ve sakinken, tarihe tanıklık etmiş bir ülkedir. Dünyaca ünlü plajları vardır.

Santo Domingo, ülkenin başkentidir aynı zamanda tarihi mirasının da başkentidir.

Punta Cana ; Dominik Cumhuriyetinin en gözde plajlarına sahiptir.

Puerto Plata ; Dominik Cumhuriyeti ’nin en güzel yerlerinden birisidir ve çok sakin bir şehirdir. Plajlarıyla ünlüdür.

Samana ; Dominik Cumhuriyetinin en sakin şehirlerinden olmasının yanında ormanlarla kaplı bir cennettir.

Santiago ; Dominik Cumhuriyeti ’nin ikinci büyük şehridir ve restoranların, kültürel parkların ve sınırsız gece hayatının olduğu merkezdir.

Gece Hayatı Nasıldır?

Dominik Cumhuriyeti’nde gece hayatı eğlence üzerine kurulmuşken adada buna yönelik diskolar, barlar bulanabilmektedir. Santa, Domingo, Merengue, Festivali, Puerto, Plata, Merengue Festivali, Dominican Republic Jazz Festivali gibi birçok festival düzenlenmektedir.

Ne Yenir/ Ne İçilir?

Dominik Cumhuriyeti bir çok  devletin sömürü altında kalmıştır. Bu durum hem kültürlerinin çeşitlenmesine neden olmuştur. Yeme içme’de sömürüsünün altında bulunduğu ülkenin özelliklerini almıştır. Genellikle deniz mahsulü, siyah fasülye yemeği , pirinçten yapılan yemekler, et yemekleri yer almaktadır. En meşhur yemekleri ise Bacon, Mangu, Le Badera Dominicana, Sancocho’dur.

Nasıl Gidilir?

Dominik Cumhuriyeti nerede? Nasıl gidilir? Dominik Cumhuriyetinin kendisinin bir sürü yapmış olduğu havalimanı vardır. Direk uçuşlar olmadığı için ABD ve Avrupa ülkeleri üzerinden aktarmalı seferlerle ülkeye gidilebilmektedir. Vizeli geçişler yapılmaktadır.

İncele!  Kamerun nerede ve nasıl gidilir

 

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ