Doğu Timor Nerede Nasıl gidilir

6 Kasım 2016

Doğu Timor Nerede Nasıl gidilir?

Doğu Timor nerede Nasıl gidilir? Doğu Timor resmî adıyla Doğu Timor Demokratik Cumhuriyetdir. Doğu Timor, Atauro ve Jaco adaları ile Oecussi-Ambeno bölgesini kaplayan devlettir. Tek komşusu Endonezya’dır. 14.609 kilometrekare yüzölçümüne sahiptir. Başkenti Dili’dir. Bir ada devleti olması nedeniyle insanları sıcakkanlıdır.

Nüfusu

Doğu Timor nüfusu göç alan bir yer olması her gecen gün nüfusun artırsa da yaklaşık 1 milyondur. Son zamanlarda yüksek doğum oranı ile nüfüsü hızlı artış göstermektedir.Nüfus tek kendi Dili’ de yoğunlaşmıştır.

Önemli Şehirleri

Dili

Dili, Doğu Timor Demokratik Cumhuriyeti’nin başkenti ve en önemli merkezidir. Yaklaşık nüfusunun 193.563’ü burada yaşamaktadır.

Din ve Konuşulan Dil

Doğu Timor nerede Nasıl gidilir? Sorusu gezmeyi sevenleri için en uygun soru olmakla birlikte belki de Doğu Timor için sorulabilecek en güzel sorudur. Bir ada ülkesi olması onun cezp edileliğini artırmaktadır. Bu yüzden Doğu Timor’de din çeşitlilik gösteriyor. Halkın %96,9’u Katolik, %2,2′ si Protestan, %0.3′ ü Müslüman’dır. Bu durum ülkenin resmi diline de yansımıştır. Portekizce ve Tetum resmi dilidir. Bazı bölgelerde Endonezce yerli dili de kullanılmaktadır.

İklim/ Ne Zaman Gidilir

Doğu Timor bir ada devleti olmasının getirdiği  tropikal iklim ülke genelinde etkili olur. Uzun uzun yağışların yağdığı ülkede yağışların bittiği Nisan-Temmuz ayları ülke ziyareti için en uygun zamandır. Ortalama sıcaklık 30-35 derecedir.

Gezilecek Yerler

  • Cristo Rei
  • The Archieves & Museum of East Timorese Resistance
  • Arte Moris
  • Cemetery of Santa Cruz
  • Alola Foundation Center & Sho
  • Palacio das Cincas

Doğu Timor Nerede Nasıl gidilir - Doğu Timor Nerede Nasıl gidilir

Tarihi Yerleri

Doğu Timor nerede Nasıl gidilir? Bu sorunun sorulması normaldir fazla da beklentiye girilmese iyi olur çünkü ülke ekonomik yönden zayıf ve tarihi savaşlar görmesi nedeniyle tarihi eserleri yok diyebiliriz.  Sade Doğu Timor Katolik bir dinden geldiği ülke geneline yayılmış bir çok katedral bulunmaktadır.

İncele!  Amerika Birleşik Devletleri nerede nasıl gidilir

Gece Hayatı

Doğu Timor bir ada ülkesinin verdiği imkânları çok iyi kullanan bir ülkedir. Bu yüzden başkent Dili’ de eğlence doğaya göre şekillenmiştir. Tekne turları veya Aquatica Dive Resort’ta dalış yapılabilmektedir. Balık tutma deneyimini bu ülkede yaşayabilirsiniz.

Ne Yenir/ Ne İçilir

Doğu Timor’a gidildiğini düşünürsek ne yiyeceğiz, ne içeceğiz soruları sorulduğu vakit öncelikle çok çeşitli mutfak kültürünün olduğunu söyle biliriz. Portekiz ve Endonezya etkileşimiyle Asya ve Avrupa mutfak sentezini oluşturmuştur. Mutfakta genellikle pirinç ve deniz ürünlerinin kullanmaktadır.Doğu Timorlular tavuk, keçi ve domuz etini severken sebzeyi de çok tüketirler. Bölgede Hindistan cevizi, muz. Ananas ve karpuz yetiştirilir. Ülkenin en ünlü Cast Away Restaurant ve Tibar Ximangano Beach Restaurantları size Asya ve Avrupa tatlarını sentezleyecektir.

Nasıl Gidilir

Doğu Timor Nerede? Nasıl gidilir? Bu soru bu ülkeye gitmek isteyenlerin en çok sorduğu soruların başında gelir çünkü ismini belki ilk defa duyanlar vardır.  İsmini duysanız bile nerede olabileceği hakkında hiçbir fikriniz olmayabilir. Endonezya yakınlarında olduğunu duyduğunuzda da belki fikriniz de değişebilir. Vizesiz olarak gideceğnizi Doğu Timor’a Türkiye’den direkt seferler yapılmamaktadır. Ada ülkesi Doğu Timor’a 2 atarma yaparak gidebilirsiniz. Aktarmalar genellikle Jakarta, Dubai, Moskova’dan yapılmaktadır.  Türkiye’den aktarma yapılacak yere 15 saat civarıyken aktarmalarla birlikte bu 28–52 saat dilimine kadar uzayabiliyor.  İki uçak değiştirildiği düşünüldüğünde ise size Doğu Timor’un tek gidiş 1700 Türk Lirasından fazlaya gelebilmektedir. Ulaşımın pahalı ve sorunlu olması nedeniyle Türkiye’den fazla rağbet görmez.Doğu Timor’a daha çok yakın çevrelerden insanlar gelmektedir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ