D Vizesi Almanya

D Vizesi Almanya almak için başvuru sahiplerinin aile birleşimi, çalışmak ve eğitim almak amaçlarından biri için seyahat ediyor olması şartı aranmaktadır. bu vize tipi 90 günü aşan ikamet süreleri için geçerlidir. Özellikle Türklerin yoğun olarak bulundukları Almanya’da eğitim amaçlı geziler çok fazla gerçekleştirilmektedir. Bunun yanı sıra çalışma izni ve evliliklerde çok sık yaşanmaktadır. Ulusal vize için de başvuru sistemi genel olarak aynı yöntemler ile çalışmaktadır. Online olarak alınacak vize başvuru randevusu çağrı merkezleri üzerinden de alınabilmektedir. Ulusal vize almak isteyenlerin parmak izi uygulamasına tabi tutulması nedeniyle başvuruların şahsen yapılması mecburidir. Vize uygulaması bir nevi ön kontrol olarak algılanmalıdır.

Ulusal Vize İşlemleri Ne Kadar Sürede Tamamlanmaktadır?

D Vizesi Almanya alınırken işlemler normal vize süreçlerinden bir konuda farklılık göstermektedir. Bu nedenle başvuruların sonuçlanması dönemlere göre değişiklik göstermekle beraber en az 2 haftayı bulabilmektedir. Bunun nedeni ise uzun süreli ikametin söz konusu olması nedeniyle evrakların özel kurye ile önce Almanya’ya gönderiliyor olmasıdır. Başvuru sahibinin yaşayacağı bölgedeki yabancılar dairesinin vizeyi onaylaması ve kontroller için kayıt altına alması gerekmektedir. Başvuru evraklarının gitmesi ve onaylanarak dönmesi sürecinde zaman kaybı da yaşanabilmektedir. Başkonsoloslukları vize bölümü işlemleri tamamlanmış olan ulusal vizeyi ilgili kişilere teslim ederler.

D Vizesi Almanya 1 - D Vizesi Almanya

Ulusal Vize Alınırken Hangi Evraklar Talep Edilmektedir?

D Vizesi Almanya için gerekli olan evraklar eksiksiz olarak doldurulmuş başvuru formunun ilgili kişinin şahsen başvurması ile işleme alınmaktadır. İstenecek evraklar konunun içeriğine göre değişiklikler gösterebilir. Örneğin okumak için Almanya’ya gitmek isteyen kişilerden kabul edildiği okulun belgeleri, kayıt örnekleri, özel bir okul ise ödeme dekontları gibi evrak talebi yapılabilir. Çalışmak için D tipi vize isteyenlerinde işyeri giriş işlemlerinin yapılmış olması gerekmektedir. Bununla birlikte başvuru sahiplerinin nerede kalacağı, kimin yanında ikamet edeceği ve vizeye ne kadar süreliğine ihtiyaç duydukları da öğrenilmek istenen bilgiler arasında yer almaktadır.

İncele!  Almanya Vize Başvuru Formu

Vize uygulamasının insanların seyahat özgürlüğünü kısıtlayıcı bir engel olduğundan bahsedildiği bir ortamda güvenlik sebebiyle ülkelerin kendi sınırlarından içeriye girecek kişileri önceden öğrenmek istemeleri son derece normal karşılanmalıdır. Vize uygulaması her ne kadar zorlayıcı olsa da insanların dünyayı görme ve turistik amaçlı gezilere katılma isteklerini engelleyememektedir. Özellikle ulusal vize taleplerinde başvuru sahiplerinin görülmesi, kendileri ile konuşulması ve gelecekler ilgili planlarının öğrenilmeye çalışması ilgili ülke açısından son derece önemlidir. Bölgeye çalışmak için gidecek olan kişilerin sayıları ülke içindeki rekabet alanında da olumsuz etkiler yaratabilecek etkiye sahiptir.

D Tipi Ulusal Vizenin Sağladığı Ayrıcalıklar Nelerdir?

En çok merak edilen konuların başında ulusal vizelerin kişilere sağladığı haklar ile ilgilidir. Ancak D Vizesi Almanya’da belirtilen süreler için kalmanız için verilmiştir. 6 ay içerisinde maksimum 3 ay kalma süresini geçmemek kaydıyla, Schengen ülkelerine geçişe izin verilmektedir. Bu vize türü çalışma hakkı tanımamaktadır. Çalışmak için uzun süreli kalma hakkı ile çalışma izni aynı şey değildir. Bu nedenle başvuru sahiplerinin çalışma izinlerini de gittikleri bölgede ilgili makamlardan almaları gerekmektedir.

Ulusal vizelerde dikkat edilmesi gereken konu vizenin tek girişli mi yoksa çok girişli mi verildiğidir. Zira süre dolmadan ülkeden çıkmanız halinde eğer vizeniz tek girişli ise tekrar giriş yapamayacağınızı bilmelisiniz. Eğitim alanında gençlere farklı alternatifler ve dil eğitim imkânları sunan Almanya pek çok kişi tarafından Schengen ülkelerine geçiş kapısı olarak da görülmektedir. Ulusal vize başvurunuzu yaparak en kısa zaman içinde sonuca ulaşabilir ve hayatınızın kalanına planladığınız gibi devam edebilirsiniz. İyi şanslar.

Etiketler:

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ