Cordoba Gezilecek Yerler

İspanya’nın güney kısmında bulunan Cordoba Endülüs Özerk Bölgesi yer alır. Guadalquivir nehri kenarına kurulmuş bir şehirdir. İspanyolca Endülüs lehçesini resmi dil olarak kullanan Cordoba’ya direkt uçuşla gidilemez. Cordoba Gezilecek Yerler için direkt olarak Madrid’e veya Sevilla, Malaga kentine kadar uçakla gidildikten sonra karayolu veya demiryoluyla ulaşılır. Cordoba şehrinde yazlar sıcak ve kış ayları ise ılık geçer. Akdeniz ikliminin etkisi bulunan şehirde gezmek için en uygun olan dönem çok yüksek sıcaklıkların olmadığı İlkbahar ve Sonbahar aylarıdır. Avrupa’nın orta büyüklükteki modern şehirlerinden biridir ve şehirde yaklaşık 350 bin kişi yaşar. Endülüs Emevileri dönemlerinden kalan tarihi kent olarak 1984 yılında Unesco tarafından Dünya Miras Listesine yer alır. Mayıs ayında ziyaret edeceklerin Patios festivaline denk gelmeleri tavsiye edilir. Patios festivali zamanında herkes dış kapılarını açık bırakır ve bu yıllardır gelenek olarak devam eder.

Şehrin Görülmesi Gereken Tarihi Mekanları

Kurtuba Camii; şehrin en önemli yapılarından biri olan cami Endülüs Emevilerinden I.Abdurrahman tarafından atılmış tarihi yerlerden birisidir. İspanyolca’da mescit anlamına gelen mezquita adıyla bilinir. Şehrin en ihtişamlı camisi Unesco Dünya Miras Listesinde yer alır. 1293 tane kırmızı beyaz sütunu bulunan cami Guadalquivir nehri kenarındadır. Dünyanın en eski ve en büyük camilerinden biri olan Kurtuba Cami 1236 yılında Hristiyanlar tarafından katedral olarak kullanılmaktadır. Caminin uzunluğu 175 metre ve genişliği ise 134 metredir.

Sinagog; 1315 yılında Yahudi mahallesinde inşa edilen tarihi yapılardan birisidir. Sinagog, Mağrip mimarisiyle inşa edilen Sinagog şapel, hastane ve hemşire okulu olarak kullanıldıktan sonra 1885 yılında milli anıt olarak ilan edilmiştir.

Roma Köprüsü; Romalılar tarafından inşa edilen köprü Guadalquivir nehri üzerinde bulunur. Cordoba Gezilecek Yerler arasında yer alan köprüde Endülüs Emevileri döneminde şehirde yapılaşma yapılırken yeniden restore edilmiş olan köprü 247 metre uzunluğunda ve eni de 9 metredir. Köprü mağrip mimarisinin izlerini taşır. Köprüde 16 tane kemer bulunuyor ve Cordoba’da gidilmişken görülmesi gereken yerlerin arasında yer alıyor.

İncele!  Japonya Gezilecek Yerler

indir 4 - Cordoba Gezilecek Yerler

Şehrin Müze ve En Ünlü Sarayı

Endülüs Müzesi; Mezguita’nın karşısında tarihi mağrip kalesi Torre de la Calahorra’da yer alır. Roma Köprüsü’nün sonunda konumlanan müzede Endülüs Emevileri dönemine ait 9. Yüzyıl ve 13 Yüzyıllar arasındaki kültür ve sanat, bilim eserleri sergilenir. Cordoba şehrinin tarihine ışık tutan müzede Yahudi ve Hristiyanların eserleri de bulunur.

Viana Müzesi; 12 avlusuyla ünlü büyüleyici güzelliğiyle turistlerin ilgisini çeken yerlerden birisidir. Şehir merkezinin kuzeyine bulunan müze antik dönemden kalmıştır. Endülüs konaklarının tüm özelliklerini taşımakta ve çiçeklerle bezenmiş müzenin en dikkat çeken yeri avlularıdır. Tarihi mobilyaların, duvar halılarının, ateşli silahların, tablo ve porselenler sergilenir. Müzenin içinde büyük kütüphanesinde 7000’den fazla kitap bulunur.

Kraliyet Sarayı; Mezquita ve Guadalquivir nehrine yakın bölgede bulunur. Sara, I.İsabel ve II. Ferdinand’a ev sahipliği yapan saray 8. Yüzyılda inşa edilmiş ve günümüzde ziyaretçi kabul eden tarihi yerlerden biridir.

Şehrin En Ünlü Cadde ve Mahallesi

Eski Şehir Caddesi; Calleja de las Flores caddesi olarak bilnen cadde şehrin en popüler ve turistik caddesidir. Rengarenk çiçeklerle döşenmiş caddenin görüntüsü herkesi etkileyecek güzelliktedir. Caddenin son kısmında Mezquita manzarası seyredilebilir. Cordoba’da yer alan tarihi sokakları keşfe çıkmak isteyenler öncelikle bu sokaktan başlamalıdır. Tarihi cadde de beyaz evler ve balkonlar dikkat çekmekte ve dar olan cadde üzerinde hediyelik eşya dükkanları yer alır.

Yahudi Mahallesi; Cordoba Gezilecek Yerler içinde bulunan mahallede zamanında çok sayıda Musevi ve müslümanın yaşadığı mahallede Müslümanların izleri silinmiş ancak Musevilerin izleri halen eski durumlarıyla muhafaza ediliyor. Musevi mimarilerinin izleri duran evlerinde dev avluları ve çiçeklerle süslü bahçeleri görülmeye değer güzelliktedir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ