Çin Halk Cumhuriyeti Nerede Nasıl Gidilir

6 Kasım 2016

Çin Halk Cumhuriyeti Nerede Nasıl Gidilir?

Çin Halk Cumhuriyeti nerede nasıl gidilir sorusu Asya kültürünü merak edenlerin en başlıca sorularından biridir. Güneydoğu Asya ülkesi olan Çin Halk Cumhuriyetine hava yolu gidilmesi en uygun ulaşım sistemidir. İstanbul üzerinden aktarmasız gidilebilmektedir. Dağlık bir alana sahip olduğu için Karayolu pek önerilmez.

Nüfusu Ne Kadar?

Çin Halk Cumhuriyeti tarihten bu yana en kalabalık ülkeler sıralamasında hep ilk sırayı almıştır. En kalabalık ülkeler sıralamasında Hindistan Çin’e yaklaşıyor gibi olsa da hiçbir zaman Çin Halk Cumhuriyeti’nin nüfusunu geçememiştir. Her sene yapılan resmi nufus sayımlarının sonuncusu 31 aralık 2015’te yapılmıştır. Bu sonuçlara göre Çin Halk Cumhuriyeti 1.374.390.000 kişi olarak yine lider olmuştur.

Çin Halk Cumhuriyeti Nerede Nasıl Gidilir - Çin Halk Cumhuriyeti Nerede Nasıl Gidilir

Önemli Şehirleri Hangileridir?

Çin Halk Cumhuriyeti nerede nasıl gidilir sorusundan önce acaba kaç eyaleti vardır önemli şehirleri hangileridir sorusu sormak daha uygun olacaktır lakin Çin Halk Cumhuriyeti yüzölçümü olarak dünyanın en büyük 3.bölgesidir. Çin Halk Cumhuriyetinin önemli şehirleri direk merkeze bağlı Pekin, Xiar, Guilin, Shanghai  olmak üzere eyaletler Tianjin, Hong Kong, Tibet, Tayvan bugün en çok görülmek isteyen listenin başında yer alıyor.

Pekin; Çin Halk Cumhuriyetinin başkenti ve Şanghay’dan sonra ikinci büyük şehridir. Merkeze bağlıdır. Çin’in dört büyük başkentinden biridir.

Xiar; Çin’in dört büyük başkentinden biri olan Xiar, 3100 yıllık tarihi ile Çin’in en eski yerleşim yerlerinden biridir. Nufusun büyük kısmı Çinlilerden oluşmasına rağmen Müslümanlarında olduğu bilinmektedir.50 bin Hui Müslümanları vardır ve 7 adet Cami mevuttur.

Shanghai;Çin Halk Cumhuriyetinin en büyük şehri olmakla birlikte merkeze bağlı bir eyalettir.

Tianjin;Çin halk cumhuriyetinin 22 etnik grubunun yaşadığı tek şehridir. Çin’in büyük şehirlerinden birisidir. Bir liman şehridir.

İncele!  Çad nerede Nasıl gidebilirim

Hong Kong;  Hong Kong 135 yıl İngiliz hakimiyetinde kaldıktan sonra Çin Halk Cumhuriyetine bağlı özerk bir bölge oldu. Nufusun hemen hemen hepsi Çinlilerden oluşur.Gemi inşası , tekstil, bankacılık ve elektronik gibi işlerle uğraşırlar. En meşhur bölgesi San Hui’dir.

Tayvan; Çin Halk Cumhuriyetinin 23.eyaleti olarak kabul edilen bir bölgedir. Ada bir eyalet olması nedeniyle ticaret gelişmiştir.

Din ve Konuşulan Dil

Çin Halk Cumhuriyetinde konuşulan dil Çince iken 7 farklı dini vardır. Budizm, Taoizm, İslamiyet, Musevilik, Hıristiyanlık, Proteston, Piskopos okulu. Bu özellik Çin’e çeşitlilik katmıştır.

İklim/ Ne Zaman Gidilir

Çin Halk Cumhuriyetine nerede nasıl gidilir sorusuna ne zaman gidilir sorusu eklenmelidir çünkü büyük bir alana sahih ülkenin bir çok yerinde muson iklimi hakimken özellikle batı kesimlerinde sert karasal iklimler görülür. Turist olarak gidip tarihi yerleri gezmek isteyen kişiler genellikle Bahar aylarında gitmesi önerilir.

Gezilecek Yerler

Çin Seddi, Toprak askerler, Yasak şehir, Bund, Jiuzhaigou, Yaz sarayı, Tiananmein meydanı, Batı gölü, Ming henadan mezarları, Polata sarayı, Cennet tapınağı, Huangshan, Badaling, Mutianyu, Doğunun inci kulesi, Mogao mağaraları, Yonghe tapınağı, Pekin ulusal stadyumu

Tarihi Yerleri

Çin Halk Cumhuriyeti nerede ,nasıl gidilir ve hangi tarihi yerlere gidilir? Çin Halk Cumhuriyetine gidecek kişi bu sorularının cevabını bulmadan yola çıkmamalıdır. Çin Halk Cumhuriyetinin o kadar gezilecek yeri vardır ki bunlardan bazıları: Çin Seddi, Yasak şehir, Tiananmen meydanı, Yazlık saray, Kung Fu Show, Pekin adam kalıntısı, Cennet tapınağı, Çin devrim müzesi, Shangai Müzesi, Şehir duvarları, Yer altı heykel ordusu müzesi, imratarot oin Shihuangın mezar.

Gece Hayatı

Pekin Gece Hayatı:Çin tiyatroları, opera, karaoke barları, sokak müzikleri, gece kulüpleri geceleri gidilmesi önerilen yerlerdir. Santlitun ve Houhai önemli mekânlarıdır.

İncele!  Kanada nerede ve Kanadaya nasıl gidilir

Shangay Gece Hayatı: Bar rouge, Pub crowl shaghai, Rambler, Maison camus, Century 100 Avenue, Kardel wine bar, M1NT, The tiesy fiddler irish pub önemli mekanlarıdır.

Ne Yenir/ Ne İçilir

Çinde genellikle baharatlı ve deniz ürünleri yemek için kullanılır bunun yanı sıra Tofu, Pekin ördeğinin dilimlenmesi, Hot pot, Mo zedung, Çin mantısı, Giseng Çorbası, Ucuz Çi yemeği, Domatesli yumurta çorbası önemli yemeklerinden iken içecek olarak ta bilinen bitçi çaylarından öte Çin çayı önerimizdir.

Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Çin Halk Cumhuriyetine gitmek isteyen bir kişi karayolu ve tren yolunu kullanmak istemeyecektir çünkü çok zaman alacaktır. Dağlık ve engebe bunlara izin vermeyecektir. En uygunu havayollarının kullanılmasıdır. Türkiye’den aktarmasız direk Pekin uçuşları yapılmaktadır. Vize alındıktan sonra rahat rahat Çin Halk Cumhuriyetine gidilebilir

 

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ