Cezayir nerede ve Cezayire nasıl gidilir

6 Kasım 2016

Cezayir nerede ve Cezayire nasıl gidilir?

Cezayir nerede ve Cezayire nasıl gidilir? Cezayir, Afrika’nın en büyük alanı kaplayan ülkesidir ve Kuzay Afrika’da bulunur. Cebelitarık Boğazı’na yakın bir coğrafyada bulunan Cezayir, Eski Numidya topraklarına sahip olması, Müslüman ve Hristiyan değerlerin bulunması ve Fransa’ya karşı yaptığı bağımsızlık savaşıyla tanınır. Başkentinin ismi de ülke ismiyle aynıdır.

Cezayir’in nüfusu, yapısı ve önemli şehirleri

Cezayir’in 40 milyona yakın nüfusu vardır ve nüfusun yüzde 75 civarını Arap, yüzde 20’sini Berberi ve kalan yüzde 5’lik kısmını da Fransızlar ile Yahudiler oluşturmaktadır. Nüfusun yapısına bağlı olarak resmi dil de belirlenir. Resmi olarak Arapça konuşan nüfusun çok büyük bir kısmı Fransızca da bilmektedir. Berberiler ise günlük hayatlarında kendi dilleri olan Berberice’yi konuşurlar ancak resmi dil olan Arapça konusunda da eksik değillerdir. Cezayir’in resmi dini İslamiyettir. Halkın çok büyük bir kısmı Müslümandır, Hristiyan ve diğer dinlere bağlı nüfus yok denecek kadar azdır. Ülke Fransızlara karşı kazanılan bağımsızlığını 1962 yılında elde etmiştir. Ülkenin en önemli şehirleri ise 3 milyona yakın nüfusuyla başkent Cezayir, ikinci büyük şehri ve 800 bine yakın nüfusuyla Oran, üçüncü en büyük şehri ve Numidya Krallığının eski başkenti olan Konstantin, son olarak ise dördüncü en büyük şehri ve en turistik bölgesi olan Annaba’dır.

Cezayir nerede ve Cezayire nasıl gidilir - Cezayir nerede ve Cezayire nasıl gidilir

Cezayir iklimi nasıldır ve Cezayir’e gidilecek en uygun zaman nedir?

Cezayir nerede ve Cezayire nasıl gidilir? Cezayir’de birçok iklim görülür. Akdeniz kıyısında ulan kuzey kesimleri sıcaktır. Dağlık olan orta kesimler diğer bölgelere göre daha soğuktur ve kışın kar yağar. Güney kesimleri ise Sahra Çölü’ne komşu olduğu bunaltıcı sıcaklıklara ulaşır. Cezayir’e yaz mevsiminde gidilecekse akdeniz kıyıları tercih edilmelidir. Onun dışında kalan bölgelere ise ilkbahar ve sonbahar zamanında gitmek rahatlık sağlayacaktır.

İncele!  Porto Riko nerede nasıl gidilir

Cezayir’de nereler gezilir ve tarihi yerler nerelerdir?

Cezayir nerede ve Cezayire nasıl gidilir? Cezayir çok eski bir tarihe sahiptir. Tam bir medeniyet geçişi yaşanan bu toprakların ilk sahibi Numidya Krallığı’ydı. Numidya Krallığının başkenti ise şimdiki adıyla Konstantin şehriydi. Numidya döneminden birçok kalıntı ve özellikle köprüleri barındıran Cezayir’in en önemli tarihi merkezlerinden birisidir bu şehir. Yaz tatili, deniz ve kum için ise ülkenin dürdüncü en büyük şehri olan Annaba vardır. Ayrıca Annaba, tarih boyunca hemen hemen her dinden medeniyeti barındırmıştır. Ancak Cezayir’in turistleri en çok tatmin edeceği bölge başkenttir. Ülkeyle aynı adı taşıyan başkentte cami, katedral, botanik bahçesi ve anıt vardır. Osmanlı döneminden kalan Ketchaoua camii ve 20. Yüzyılın başında yapılmış Grand Mosque D’alger camii görülmesi gereken yerlerdendir. Fransızların inşa ettiği Notre Dame Katedrali ise görülmeye değer bir iç güzelliğe sahiptir. Anıt ise Cezayir’in bağımsızlık savaşının anısına yapılmıştır. Şehri geniş bir şekilde gören Şehitler Anıtı 1982 yılında açılmıştır. Jardin d’essai du Hamma ise Cezayir’in 200 dönümlük arazisi üzerine kurulmuştur.

Cezayir’in yiyecek içecek kültürü ve gece hayatı nasıldır?

Neredeyse tamamı Müslüman olan Cezayir’de gece hayatı hiç yoktur. Otellerin kulüpleri dışında bar veya disko bulmanıza pek olanak olmaz. Cezayir’in yemek kültürü ise çöl ikliminin el verdiği kadar gelişmiştir. Shurba, bizdeki çorbadır. Genellikle mercimekten yapılır. Kus Kus ise buğdaydan yapılır, et veya sebze ile servis edilir. Tatlı olarak ise hurma ile servis edilen Makrot’tur. Zeytinli tavuk ise fırında yapılır ve özel günlerde sunulur. Belirli bir içecek kültürü ise görülmemektedir. Alkol ise yasaktır.

Cezayir’e nasıl gidilir?

Cezayir nerede ve Cezayire nasıl gidilir? Cezayir’e hava yolları aracılığıyla gidilir. Yaklaşık 4 saat süren Cezayir yolculuğu aktarma olmadan yapılır. Gidiş dönüş toplamda 4000 TL civarında bir ücreti vardır.

İncele!  Vizesiz Geçişte Nelere Dikkat Edilmeli

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ