Cenova Gezilecek Yerler

Cenova, İtalya’nın kuzeybatısında bulunur. Akdeniz’in uzantısı olan Liguria Denizi ve Cenova Körfesi kıyısında kurulmuştur. Tarihi önemi olan bu kentin; Le Strade Nuove (Yeni Sokaklar) ve Palazzi dei Rolli (Rolliler’in Sarayları) bölümlerinden oluşan büyük bir kısım 2006 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirasları listesine alınmıştır. Cenova gezilecek yerler açısından zengin sanat, gastronomi ve müzik detayların sahiptir. 2004 yılında Avrupa Kültür Başkenti olmuştur. Şehrin ismi diz anlamına gelir. Coğrafi olarak dize benzediği için bu ismi almıştır. Tarihe baktığımız zaman, tarihi İtalyan şehir devleti olan Ceneviz’in başkenti olmuştur. Ayrıca ünlü kaşif Kristof Kolomb’un doğduğu yerdir.

indir 3 - Cenova Gezilecek Yerler

Gezilecek Yerler

Oldukça güzel bir İtalyan şehir olan Cenova, bir liman kasabasıdır. Eğer kent için iki gün ayırırsanız, önemli yerleri görme şansınız olur. Eski sokakların Karaköy ve Galata sokaklarını andırdığını düşüneceksiniz.

San Lorenzo Katedrali: İnşaası 1400’lü yıllarda başlamış ve 100 yıl sürmüştür. Rönesans mimarisinin mihenk taşı olarak kabul edilir. Ayrıca İtalyan Medici Ailesi burada gömülüdür. Donetollo heykelini de görebileceğiniz kilisede, önemli birçok sanat eseri bulunur.

Portofino: Frank Sinatra’nın memleketi olarak bilinir. Kafe ve restonlar konusunda zengindir. Oteli fiyatları biraz yüksek olduğu için genelde günübirlik olarak tercih edilir. Dünyaca ünlü butikler, zeytinyağı ve sabun gibi ürünlerin satıldığı yerler, şarap dükkanları burada bulunur.

Kristof Kolomb’un Evi: Amerika’yı keşfeden Kristof Kolomb’un evi Dante Meydanı’nda bulunur. Gençlik yıllarını Lİgurya bölgesinde geçiren kaşifin evini görmek isteyen birçok kişi vardır.

La Lanterna: Gözlem terası olarak adlandırılır. Ortaçağdan kalma önemli bir gözetleme kulesidir. Limanda yer alan bu yapı, tam olarak kayalık bölgesinin 40 metre yukarısına yapılmıştır. Kulenin terasından Cenova be Akdeniz manzarasını izleyebilirsiniz.

Bocca d’Asse: Cenova gezilecek yerler arasında eski görünümlü bir mahalle olan ve kentin elit kesiminin yaşadığı Bocca d’Asse yer alır. deniz kıyısında olan bu mahallede rengarenk üst üste evleri görebilirsiniz. Kordon boyunca 1,5 saat yürüyerek kent merkezine ulaşabilirsiniz.

İncele!  Marmaris Gezilecek Yerler

Porat Soprana / Ortaçağ Kapıları: Cenova şehrini korumak için şehrin etrafına surlar yapılmıştır. 12. Yüzyıldan günümüze kadar gelen bu surlar, şu ana kadar sağlam kalmayı başarmıştır. Mutlaka görülmelidir. Bu surlar aynı zamanda Barbaros Duvarları olarak da bilinir. En popüler kapı ise Porta Soprana’dır.

Diğer Gezilmesi Gereken Yerler

Kentin gezilmesi gereken elzem yerleri arasında yukarıda saydıklarımızı görebilirsiniz. Bunun dışında görmenizi tavsiye ettiğimiz yerler arasında;

  • Bigo
  • Santa Maria di Castello
  • Staglieno Cemetery
  • Acquario
  • Santa Maria di Castello
  • Ferrari Meydanı bulunur.

Cenova Gece Hayatı, İtalyan Mutfağı

Cenova gezilecek yerler konusunda gece hayatına değinmek gerekir. Kentin gece hayatı bir hayli renklidir. Birbirinden farklı barlarda oturabilir, bira ve şarabınızı içebilirsiniz. Sanata önem verilen gecede, aynı zamanda tiyatro, sinema, opera, bale ve konserlere gidebilirsiniz. Burada geç saatlere kadar sokaklarda kalan insanları görebilirsiniz. Piazza Del Vegni canlı müzik çalan grupların çıktığı ve birçok kişi tarafından tercih edilen yerler arasında bulunur.

Makarnalarıyla ünlü olan Cenova’da; sade, deniz mahsüllü, soslu makarnaları deneyebilirsiniz. Pesto sosunun memleketi burasıdır. Bu makarnayı özellikle burada denemeli ve sebze çorbası içmelisiniz. Pizza yemek isterseniz, dört peynirli pizza yemenizi tavsiye ederiz. Bu pizza, meşhur Toskana peyniri ile yapılır. İtalyan şarabı konusunda denemeler yapabilirsiniz. Sabah kahvaltısı için Focacciayı tercih edebilirsiniz. Bunun zeytin ve domatesli çeşitleri olan ekmekler olduğunu söyleyebiliriz. Yani İtalyan mutfağı her zaman bildiğiniz gibi lezzetli ve tercih edilirdir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ