Cenevre Gezilecek Yerler

Cenevre, İsviçre’de Cenevre Gölü kıyısında yer alır. İsviçre’nin Zürih şehrinden sonra en yüksek nüfuslu ikinci kentidir. Cenevre Kantonu başkentidir. İsviçre’nin en kozmopolit şehri olarak geçer. Kentin yüzde kırk dördü yabancılardan meydana gelir. Şehir aynı zamanda bir küresel finansal merkez olarak geçer. CERN Yüksek Enerji Laboratuvarı buradadır. Birleşmiş Milletler Avrupa’daki merkezi ve birçok alt kuruluşu da burada görebilirsiniz. Dünya Sağlık Örgütü ( WHO), Uluslararası Kızılhaç Komitesi merkezi burada bulunur. Cenevre hakkında ilk yazılı belgeye göre, burası Roma İmparatorluğu tarafından sınırlarını Galler ırkından olan Helvetli kabilesine karşı korumak için sınır kalesi olarak kurulmuştur. 1033 yılında Alman Kutsal Roma – Germen İmparatorluğu tarafından fethedilmiştir. Cenevre gezilecek yerler bakımından özel alanlara sahiptir.

Gezilecek Yerler

St. Pierre Katedrali: 855 yaşında olan bu katedral, gotik tarzda mimarisiyle dikkat çeker. Cenevre’nin önemli yapılarından biridir. İki tarafında kuleler bulunur. Bu kuleler sayesinde Cenevre’yi 360 derece görebilirsiniz. Katedralde zaman zaman konserler yapılır.

Jet e’Eau: Cenevre şehrinin simgesi olan bir fıskiyedir. Cenevre gölü kıyısında bulunur. 140 metre yukarıya doğru su püskürtmesiyle dikkat çeker.

Reform Anıtı: Bir bütün olarak taştan yapılmıştır. Cenevre Üniversitesi bahçesinde yer alır. Bu anıtta dört büyük insan karakterize edilmiştir. Protestan belgeleri ve kişilerinin değeri bu anıtla yüceltilmiştir.

Reform Müzesi: 1536 yılında insanların reformu onaylamak için oy verdikleri yerde bu müze bulunur. 2007 yılında Avrupa Müze Ödülü’nü alan müze, Pazartesi günleri hariç 10.00 ile 17.00 arasında ziyaret edilebilir. Ücret öğrenci 7 CHF, Yetişkin için ise 10 CHF’dir.

Patek & Philippe Saat Müzesi: Saat yapımı Cenvere’de doğmuştur. Burada geçmişten günümüze kadar gelen saat yapımı hakkında bilgi alabilir ve birbirinden şahane saat örneklerini görebilirsiniz. Giriş 10 CHF’dir ve fotoğraf çekmek yasaktır.

İncele!  Lizbon Gezilecek Yerler

Uluslararası Kızıl Haç Müzesi: Cenevre gezilecek yerler arasında bu müze de bulunur. Giriş saatleri 10.00 ile 18.00 arasıdır. Fiyat 15 CHF’dir ve 12 yaşından küçük çocukları için ücretsizdir. Kızıl Haç’ın kuruluşu ve kuruluşundan bu yana yaptıkları konusunda bilgileri burada görebilirsiniz.

Kırık Sandalye: 5.5 ton ağırlığında devasa bir üç ayaklı sandalyedir. Bu anıtın boyu 12 metredir ve anıt tamamen tahtadan yapılmıştır. Anıtın yapılma sebebi, mayınların verdiği zararı anlatmaktır.

indir 1 1 - Cenevre Gezilecek Yerler

Cenevre’ye Ne Zaman Gidilir?

Cenevre ılıman bir iklime sahiptir. Yaz aylarında ortalama bir sıcaklık vardır. Kış aylarında ise bir dereceleri görebilirsiniz. İlkbahar ve yaz ayları turistik açıdan tercih edilir. Kış aylarında Cenevre Gölü kıyısında buzlanmaları olur. Bu da bir doğa güzelliğinin ortaya çıkmasına neden olur. Yaz aylarında ziyaretçi yoğunluğu daha yüksektir.

İsviçre Mutfağı, Gece Hayatı ve Önemli Festivaller

İsviçre mutfağı çevre ülkelerden etkilenmiş ve bu şekilde oluşmuştur. Şarküteri ürünleri caziptir. Mesela ülkemizde de bilinen fondü, bir İsviçre mutfağı örneğidir. Ayrıca peynir de bölgede oldukça meşhurdur. Bunun yanı sıra, kentte yer alan çikolataları mutlaka denemelisiniz. Şehir bu konuda da kendini geiştirmiştir.

Cenevre gezilecek yerler değerlendirmesinde, gece hayatına da bakmak gerekir. Gündüz olduğu kadar  gece de kentte hareketli bir hayat vardır. bira, likör ve şarap fiyatları normaldir. Şarap üretiminde önemli bir yere sahip olan kentte popüler yerler arasında La Cabinet, Motel Campo, Shakers, Java Club gibi yerler vardır.

Kentten hediyelik olarak saat ve çikolata alabilirsiniz. Ayrıca şarap konusunda da meşhur olan bu özel şehrin şaraplarını mutlaka denemelisiniz. Kentin meşhur olan parçalarından biri de çakılardır. Kaliteli çakıları burada bulabilirsiniz. Önemli festivaller arasında Cenevre Festivali, La Batie ve Swiss World Festival Vernier bulunur.

İncele!  Viyana Hakkında Genel Notlar Gezilecek Yerler

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ