Çek Cumhuriyeti nerededir ve nasıl gidilir

6 Kasım 2016

Çek Cumhuriyeti nerededir ve nasıl gidilir?

Çek Cumhuriyeti nerededir ve nasıl gidilir? Çek Cumhuriyeti Orta Avrupa’da bulunan eski Çekoslavakya’nın ayrılan iki parçasından biridir. 2016 yazında ismi Çekya olarak değiştiren ülkenin komşuları Almanya, Avusturya, Polonya ve eski Çekoslavakya’nın diğer kısmı olan Slovakya’dır. Ülke Avrupa Birliği üyesidir.

Çek Cumhuriyeti’nin kültürel yapısı nasıldır?

Çek Cumhuriyeti 11 milyona yakın nüfusa sahiptir. Resmi dili Çekçe olan ülkenin nüfus yapısı ise sabittir. Yüzde 95’e yakını Çeklerden oluşan ülkenin kalan yüzde 5’lik kısmını ise Almanlar, Slovaklar ve Polonyalılar oluşturur. Çek Cumhuriyeti’nin kültürel yapısı ise sanata bağlıdır. Din bağlantısı ise çok zayıftır. Nüfusunun yüzde 60 kadarının inancı yoktur yani ateisttir. Avrupa Birliği içerisinde bu orana sahip az ülke vardır. Geçmişlerinden gelen dini yapılar ise sanat merkezi olarak kullanılmaktadır. Çek Cumhuriyetinin en önemli şehirleri başkent Prag ve Brno’dur. Tam bir sanat ülkesi olan Çek Cumhuriyeti’nde Prag ve Brno da bu özellikleriyle anılmaktadır. Hatta Brno şehri yılda 30 milyon Euro gibi bir parayı sadece kültürel yapıya ayırmaktadır. İki şehir de Dünya Mirasları Listesinde bulunmaktadır. Prag’ın nüfusu 1.2 milyon civarındayken Brno’nun nüfusu ise 1.1 milyon civarındadır.

Çek Cumhuriyeti’nin iklimi nasıldır ve ne zaman gidilir?

Çek Cumhuriyeti, Orta Avrupa’nın en sert kışlarından birini yaşar. Kışın Çek Cumhuriyeti’ne gitmek tavsiye edilmez ancak kış mevsiminde de çok güzel bir şehir olabilir. Yaz aylarında gitmek, yapılacak geziler için daha rahat olacaktır. Bira festivali ve Brno’da yapılan uluslararası folklor festivali, Çek Cumhuriyeti’ne gitmenin iyi zamanlarından ikisidir.

Çek Cumhuriyeti nerededir ve nasıl gidilir - Çek Cumhuriyeti nerededir ve nasıl gidilir

Çek Cumhuriyeti’nde gezilecek yerler ve tarihi yerler nerelerdir?

Çek Cumhuriyeti nerededir ve nasıl gidilir? Prag küçük bir şehir olsa birçok bölgesinde gezilebilir. Fotoğraflara da konu olan yarım kilometrelik Charles Köprüsü, turistlere sunduğu animasyonlarıyla ve ilginç ama bir o kadar da trajedik Astronomik Saat, Prag’ın geniş bir şekilde görülebildiği Prag Kalesi, değişik mimarisiyle bilinen Dans Eden Bina ve müze olarak kullanılan dini yapılarıyla Prag birçok imkân sunuyor. Ayrıca Prag merkezinin dışında bulunan Terezin, Nazi Almanya’sının Prag’ı işgalinden sonra Yahudileri topladığı kamp olarak tarihi değeri olan bölgedir. Brno ise Prag gibi müze haline getirilmiş katedralleriyle gezilecek imkânlara katkıda bulunmaktadır. Bu iki şehrin dışında birasıyla ünlü Plzen, Kemik Kilisesiyle ilgi çeken Kutna Hora ve küçük ama inanılmaz güzellikte olan Karlovy Vari kasabası da gezilmesi gereken yerler arasındadır.

İncele!  Dominika Nerede Nasıl Gidilir

Çek Cumhuriyeti gece hayatı ve yerel yemeklerle içkiler

Çek Cumhuriyeti nerededir ve nasıl gidilir? Çek Cumhuriyetinde gece hayatı başkent yoğunlukludur. Başkentin Old Town bölgesinde birçok bar ve eğlence merkezi bulunur. Çek Cumhuriyeti mutfağında kırmızı etin yeri büyüktür. Ancak bizdeki kırmızı etler gibi değillerdir. Ördek, tavşan ve domuz eti ağırlıklı yemekler yapılan ülkenin et kültürü avcılık üzerine gelişmiştir. Her öğünde tüketilebilecek Bramboracka çorbası ise sebze ağırlıklıdır. Çek Cumhuriyeti bira kültürüyle tanınan bir ülke olduğu doğal olarak ülkedeki başlıca içecek biradır. Envaı çeşit bira bulunan ülke Pilsener tarzı biranın anavatanıdır.

Çek Cumhuriyeti’ne nasıl gidilir?

Çek cumhuriyeti nerededir ve nasıl gidilir? Çek Cumhuriyeti, ülkemizdeki bordo pasaportlulara vize uygulamaktadır. Ülkeye iki yolla gidilebilir. İlki karayoludur. Hususi aracınızla birkaç sınırı geçerek Çek Cumhuriyeti’ne gidebilirsiniz. Ancak bunun için Schengen vizesi gerekir. Çünkü aracınızla diğer Avrupa ülkelerinden de geçmeniz gerekir. Harcayacağınız yakıtı da hesaba katmanız gerekir. İkinci seçeneğiniz ise hava yolları. Türkiye’den aktarmasız olarak Prag havaalanına gidebilirsiniz. Yolculuk 2 saate yakın bir sürede tamamlanmaktadır. Uçuş ücreti için ise gidiş dönüş 400 ile 800 TL arası bir miktar ödemeniz gerekmektedir.

 

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ