Çad nerede Nasıl gidebilirim

6 Kasım 2016

Çad nerede Nasıl gidebilirim?

Çad nerede Nasıl gidebilirim Orta Afrika’da denize kıyısı olmayan bir ülke cevabı aslında Çad tarihi de hesaba katıldığında ‘Çad nerede Nasıl gidebilirim?’ sorularına iyi bir cevap olabilir. Sahra çölünde bulunan, yıllarca sömürgeci Fransız Devleti tarafından kullanılan bir ülkedir Çad. Adını şu anda büyük bir bölümü kurumuş olan Çad Gölü’nden alan ülkenin başkenti N’Djamena, komşuları ise Libya, Nijer, Nijerya, Sudan, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Kamerun’dur.

Çad’ın önemli şehirleri nelerdir, kültürü ve iklimi nasıldır?

Çad birçok etnik öğeden oluşmaktadır. Hala yerel dinlere inanan kısımlar da vardır Müslüman olan bölgeler de. Hristiyanlık da Çad’da görülmektedir. Ayrıca yerel halk animizme de inanmaktadır. Animizm, insan ruhuna benzer varlıkların kaderi belirlediğine inanılan felsefik bir sistemdir. Çad’ın nüfusu 15 milyona yakındır ve resmi dil Fransızca ile Arapçadır. Çad nüfusunun yüzde 55’i Müslümandır. Yüzde 35’lik bir bölüm Hristiyanlığa inanırken yüzde 7’lik bir bölüm de animizme inanmaktadır. Çad’ın yüzde 85’ine yakını tarımla uğraşmaktadır. Birçok Afrika ülkesi gibi yoksullukla boğuşan ülkede yaşam çok pahalıdır. Çad’ın en önemli şehri aynı zamanda başkenti olan N’Djamena. N’Djamena, birkaç üniversitesi ve başkent olması özelliğinin dışında ülkenin turistik açıdan en önemli merkezlerinden biri. Ayrıca N’Djamena Kültür İslam Başkenti unvanına da sahiplik yapmıştır. Ülkenin tarım merkezidir ve et işleme işlemleri burada görülür.

Çad nerede Nasıl gidebilirim - Çad nerede Nasıl gidebilirim

Çad’ın iklimi nasıldır ve gezilecek yerler arasında neler vardır?

Çad’ın iklimi Mart ile Eylül arasında ilk iki ay çok bunaltıcı sonraki iki ay ise çok yağışlıdır. Bu yüzden Çad’a gidilecek en iyi zaman Ekim ile Mart ayları arasıdır. Gayet uzun bir aralık olan bu dönemde gezebileceğiniz yerleri rahatça ziyaret edebilirsiniz. ‘Çad nerede Nasıl gidebilirim?’ konulu yazımızda sıra gezebileceğiniz yerlere geldi. Çad’ın en önemli gezilecek yeri misafirlere Safari imkanı tanıyan Zakouma Ulusal Parkı’dır. Zakouma Ulusal Parkı, başkent N’Djamena’nın güneydoğusunda yer alır ve birçok vahşi hayvana ev sahipliği yapar. Memeliler, onlarca türden kuş ve Batı Afrika aslanını görme şansı yakalayabileceğiniz park yaklaşık olarak 3000 kilometrekare alanı kaplar. Uzun bir zamanınızı ayırmanız gereken Zakouma Ulusal Parkı dışında tek gün içerisinde N’Djamena katedralini, camileri ve Çad Ulusal Müzesi’ni gezebilirsiniz. Chari nehri ise yorgunluğunuzu geçirebileceğiniz bir manzarayı size sunar.

İncele!  FİLİSTİN NEREDE NASIL GİDİLİR

Çad’ın tarihi bölgeleri ve gece hayatı

Çad nerede Nasıl gidebilirim?’ konulu yazımızda sıra Çad tarihinde. Çad tarihi sömürge, yıkım ve iç savaşla doludur. Diğer Afrika ülkelerinin birçoğuyla aynı kaderi paylaşan bu Orta Afrika Ülkesi tarihini başkenti N’Djamena’da bulunan Çad Ulusal Müzesi’nde saklamaktadır. Kara kıtanın zulümlerinden nasibini alan Çad 20. yüzyılın ortalarından itibaren 1 bağımsızlık, 2 iç savaş ve 1 işgal girişimiyle karşı karşıya kalmıştır. Her bir olaydan ciddi can kayıplarıyla ayrılan Çad’da Hissene Habre döneminde yaklaşık 40 bin insan katledilmiştir. Bu yüzden aslında Çad bütün toprağıyla bir tarihi bölgedir. Çad’ın gece hayatı ise ülkenin çoğunluğu Müslüman olduğu ve ülkede fakirlik olduğu için sınırlıdır. Ancak başkentte dans gösterileri olan ve kaliteli içki bulabileceğiniz barlar vardır.

 

Çad’da ne yenir, ne içilir ve Çad’a nasıl gidilir?

Çad’ın özel bir içki türü yoktur. Ancak yemeklerinde et önemli bir yer tutar. ‘Eş’ adında yerel bir yemekleri vardır. Kurutulmuş etin yanına salça, soğan, yağ ve sarımsak gibi eklerle hazırlanan bir sos koyuyorlar. Hamurla beraber bu gıdaları tüketiyorsunuz. Çatal kullanmak bilinen bir kural değil hatta çatal kullananlar yabancı olarak görülüyor. ‘Çad nerede Nasıl gidebilirim?’ konulu yazımızın son kısmı ise Çad yolculuğunun nasıl yapılacağı ile ilgili olacak. Öncelikle Çad’a vize uygulaması yok. Ancak Çad’a gidiş aktarmasız olarak gerçekleşmiyor. Bilet fiyatları ise tercih ettiğiniz uçuş firmasına göre değişiklik gösterse de 2.500 ile 3000 TL arasında değişebiliyor.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ