Bursa’da Gezilecek Yerler

Bursa, Türkiye’nin en kalabalık dördüncü şehridir. 2016 Dünya Yaşanabilir Şehirler sıralamasında dünyada 28. Sırada yer alır. Marmara Bölgesi’nin Güney Marmara bölümünde yer alır. eski adı Hüdavendigar olarak geçer. Kuzeyinde Marmara Denizi ve Yalova, doğusunda Bilecik, kuzeydoğusunda Sakarya ve Kocaeli, batısında Balıkesir, güneyinde Kütahya vardır. Ekonomik açıdan Türkiye’nin en gelişmiş kentlerinden biridir. Osmanlı Devleti’nin ilk başkentidir. Marmara Bölgesi’nde İstanbul’dan sonra gelen ikinci büyük şehirdir. Bursa’da gezilecek yerler arasında hanlar hamamlar, tarihi eserler, çarşılar, müzeler gibi önemli alanlar vardır. Bunları gezebilir ve kentin tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca kentin Türkiye’nin en büyük sanayi kenti ve otomotiv üretim merkezi olduğunu söylemek gerekir.

images - Bursa’da Gezilecek Yerler

Gezilecek Yerler

Bursa’da en eski kalıntılar MÖ 700’lere dayanır. Homeros bölgeden Mysia olarak bahseder. Bursa adı şehri kuran Bitinya Kralı Prusias’dan gelir. Zamanlar Prusa ve Bursa olarak evrimleşmiştir. 1307 yılında Osman Bey tarafından kuşatılmış ve Osmanlının ilk başkenti olmuştur.

Ulu Camii: Yıldırım Bayezid tarafından yapılmıştır. 1936 yılında inşaasına başlanmış olup, 1399 yılında tamamlanmıştır. Caminin dış görünümünün sade olması sizi yanıltmasın. Cami iç oldukça etkileyicidir.

Yeşim Camii: Yapının mimari Hacı İvaz Paşa’dır. Yapımına Çelebi Mehmet zamanından başlanmıştır. 2. Murat döneminde camii tamamlanmıştır.

Yeşil Türbe: 1421 yılında Yıldırım Bayezid’in oğlu Sultan Mehmed Çelebi tarafından yaptırılmıştır. Yeşil türbede sandukaların olduğunu görebilirsiniz. Bunlar arasında Sultan Mehmet Çelebi, oğuları Şehzade Mustafa, Ayşe Hatun ve dadısı, Sitti hatun, Selçuk Hatun, Daya Hatun yer alır.

Koza Han: Hanları ile bilinen kentin en bilinen hanı kuşkusuz Koza Han’dır. 1491 yılında dönemin padişahı 2. Bayezid tarafından yapılmıştır. Mimarı Abdül Ulan bin Pulat Şah olarak geçer.

Emir Sultan Camii ve Külliyesi: 15. Yüzyılda Sultan Mehmet Çelebi hükümdarlığı sırasında yaptırılmıştır. Yıldırım Bayezid’in kızı Hundi Fatma Hatun tarafından eşi Emir Sultan adına yapılmıştır.

İncele!  Lizbon Gezilecek Yerler

Muradiye Külliyesi: 1425 – 1425 yılları arasında 2. Murat tarafından yapılmıştır. Külliyede camii, hamam, medrese, imaret ve türbeler bulunur. Kanuni Sultan Süleyman’ın oğlu Şehzade Mustafa’nın türbesi de burada yer alır.

Bursa Kalesi: Saltanat Kapısı olarak da bilinir. MÖ 7. Yüzyılda Bursa’nın yer aldığı coğrafyada yerleşen, MÖ 327 yılında bağımsız krallık olan Bitinyalılar tarafından yapılmıştır. MÖ önce 1. Yüzyılda inşaa edildği düşünülür.

Osmangazi Türbesi: Bursa’da gezilecek yerler arasında en önemlilerinden biridir. Osman Gazi, öldüğünde buraya defnedilmek istediğini söylemiştir.

Orhan Gazi Türbesi: 1281-1362 yılları arasında yaşayan Osmanlı Devleti’nin ikinci padişahı Orhan Gazi’nin mezarı buradadır. Bursa fethinden önce şehir manastırı olarak kullanılan Sainte Elie  manastırının bir bölümü üzerine yapılmıştır.

Bursa Saat Kulesi: Tophane’de bulunur. Abdülaziz Dönemi’nde yapılmıştır; ancak zamanla yıkılmış ve günümüzde son halini almıştır.

Irgandı Köprüsü: 1442 yılında Pir Ali oğlu Tüccar Muslihiddin tarafından yaptırılmıştır. Mimarı Abdullah oğlu Timurtaş’tır. Dünya üzerinde yer alan arastalı dört köprüden biridir.

Bursa Kent Müzesi: Balmumu heykeller ve 700 yıllık Bursa kültürünü görebilirsiniz.

Bursa Arkeoloji Müzesi ve Osmanlı Müzesi: İki müzenin da görülmesi gerekir.

Yıldırım Camii ve Külliyesi: Yıldırım Bayezid tarafından 1390’lı yılların sonlarında yapılmıştır.

Meşhur Uludağ

Kış sporları merkezi olan Uludağ burada yer alır. antik çağın ilk tarihçilerinden Herodot tarihi isimli kitabında buradan Olympos olarak bahseder. Bölgede önemli oteller ve kış sporları merkezleri olduğu için turistik açıdan uluslararası düzeyde dikkat çeken en önemli yerlerden biridir.

Cumalıkızık ve Mudanya

Bursa’da gezilecek yerler arasında Osmanlı sivil mimarisini görebileceğiniz Cumalıkızık mutlaka görülmelidir. Bunun dışına kentin deniz tarafında kalan Mudanya’da birbirinden güzel sahil kasabalarını görebilirsiniz. Bunlar arasında Trilye meşhur olanlardan biridir.

İncele!  Fransa Vize Nasıl Alınır

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ