Burkina Fasoya nasıl gidilir

6 Kasım 2016

Burkina Fasoya nasıl gidilir?

Batı Afrika’da yer alan ve Mali, Togo, Benin, Nijer, Gana ile Fildişi Sahilleri ülkelerine komşu olan Burkina Fasoya nasıl gidilir? Burkina Faso, 1960 yılına kadar Fransız yönetimi altındaydı. 1960 yılında bağımsızlığını ilan eden ülkenin ilk adı Haute Volta’dır. 1960 sonrasında ise darbeler ve devrim görmüştür. Devrimle adı Burkina Faso olmuştur. Ülkenin başkenti ise Ouagadougou şehridir.

Burkina Faso’nun kültürü, yapısı ve önemli merkezleri nelerdir?

Burkina Faso, 18 milyona yaklaşan nüfusunun içerisinde 60’a yakın etnik kesim barındırır. Ülke içerisindeki bu etnik kesimlerin çoğu yerel kabilelerdir. Ancak ülkede yer alan en büyük etnik grup yüzde 40’a varan oranıyla Mossi’dir. Onları yüzde 14’le Bobolar ve yüzde 9’la Senufolar takip etmektedir. Ayrıca 20 bine yakın Fransız vatandaşı da Burkina Faso sınırları dâhilinde yaşamaktadır. Ülkenin resmi Fransızcadır ancak yine Fransızca dilini konuşan insan sayısı azdır. Genel olarak şehirlerde yerel kabilelere ait diller konuşulmaktadır.

Özellikle ülkenin batısında Dioula dili konuşulurken geri kalan bölgelerde Nijer-Kongo dilleri konuşulmaktadır. Burkina Faso yüzde 15’lik yerel dine inanma oranıyla, dini kültüründe ciddi bir etnik yapı etkisi göstermiştir. Animizme örnek gösterilebilecek olan etnik dinin ötesinde yüzde 60’lık oranıyla Müslümanlık gelmektedir. Fransız sömürgesinden kalma olan Hristiyanlık ise yüzde 23 oranındadır. Ülke içi ulaşımda demiryolları hayati bir önem taşımaktadır. Bu yüzden en önemli şehirleri, demiryolları ile Fildişi Sahilleri’nin başkenti Abidjian’a bağlantı noktalarındaki demiryolu duraklarını barındıran başkent Ouagadougou ve Bobo-Dioulasso’dur. Ouagadougou şehri, havalimanına sahiptir ve ülkenin tekstil ile yiyecek endüstrisine sahiptir. Bobo-Dioulasso ise ülkedeki sanayinin kalbidir. Nüfusu 700 bine yakındır ve Müslümanlar için önemli bir merkezdir. Şehirde uluslararası bir havalimanı da bulunmaktadır.

İncele!  Romanya Nerede Nasıl Gidilir

Burkina Fasoya nasıl gidilir - Burkina Fasoya nasıl gidilir

Burkina Faso’nun iklimi nasıldır ve ne zaman gidilmelidir?

Ülke çöle ve Afrika’ya olan yakınlığı sayesinde yıl içinde 20 derece civarında bir ortalama sıcaklığa sahiptir. Ocak ve Şubat en soğuk aylar, Mart ve Nisan en sıcak aylardır. Bu yüzden en uygun dönem Ekim ile Aralık arasındaki dönemdir. Nemden ve rahatsız edici yağışlardan uzak durulmuş olunur. Ekim ayında 2 büyük şehrinde Hip Hop kültürü festivali de yapılmaktadır.

Burkina Faso’nun gezilecek yerleri ve tarihi bölgeleri nelerdir?

Burkina Fasoya nasıl gidilir? Burkina Faso, Batı Afrika’nın en önemli müzik merkezidir. Yılın her döneminde birçok sanatsal festivale de sahiplik yapan ülkede gezebileceğiniz 3 önemli ulusal park bulunmaktadır. Bu parklar Arli Ulusal Parkı, Kabore Tembi Ulusal Parkı ve ‘W’ Ulusal Parkıdır. Müzik kültürüyle ünlü olan Burkina Faso’nun tarih barındıran en önemli merkezi başkente yaklaşık olarak 55 kilometre uzaklıkta bulunan Musee de Manega. Ayrıca başkentte bulunan National Museum’a da tarih meraklısıysanız gidebilirsiniz. 14. ve 17. yüzyıllar arasında Burkina Faso topraklarından geçen Sahra Altın Ticareti yolunun anıtları olan Loropeni harabeleri de gezilebilecek tarihi bölgelerdendir.

Gece hayatı nasıldır? Burkina Faso’da ne yenir ne içilir?

Gece hayatı çok canlı olmayan şehirde bu isteği karşılayabilecek yerler başkenttedir. Ancak yerel müziklerin çalındığı mekânlar çok şık değildir. Daha samimi bir ortam için tercih edilebilir. En önemli yerel yemekleri ise Poulet Televise isimli bir tavuk yemeğidir. Domates ve sosları çok önemli bir yer tutar mutfaklarında. Pilavı ve patatesi yaparken de domatesi bolca kullanırlar. İçecek kültüründe ise yerel bitkiler önemlidir. Gingembe, Bisap ve Toedo örnek olarak verilebilir.

Burkina Faso’ya nasıl gidilir?

Batı Afrika’da bulunan Burkina Fasoya nasıl gidilir? Burkina Faso ülke içi ulaşımı trenle çözmüştür. Ancak yurtdışı seyahatler uçakla gerçekleştirilir. Türkiye’ye vize uygulaması devam eden ülkeye uçak yolculuğu ülkemizden İstanbul- Ouagadougou arasında gerçekleşir. Aktarmalı ve aktarmasız olarak yapılan uçuşun fiyatı ise 2000 TL’den başlamaktadır. Yolculuk aktarmalılarda 14 saat ve üstü aktarmasızlarda ise yaklaşık 7 saat sürmektedir.

İncele!  Azerbaycan Nerede Nasıl Gidilir

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ