Bulgaristan Vize Ücreti

Bulgaristan vize ücreti farklı ihtiyaçlara göre belirlenmektedir. Türkiye ve Bulgaristan hükümeti arasında yapılan anlaşma gereği Türk vatandaşları içinden umuma açık pasaport sahibi olanlar Bulgaristan’a giriş yapmak için vize almak zorundadır.

  • Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu veya
  • Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği vize başvurularının yapılabildiği yetkili makamlardır.

Kısa süreli vize taleplerin de yetkili olarak belirlenmiş merkezler üzerinden de işlem yapılabilmektedir. Ancak yetkili merkezleri Bulgaristan görevlilerine vize çıkması ile ilgili herhangi bir yaptırım uygulaması söz konusu olmamaktadır.

Schengen Vizesi İle Bulgaristan Girişi Yapılabilir mi?

Evet. 2007 yılından itibaren AB üyesi olan Bulgaristan Schengen ülkeleri kapsamındadır. Bu nedenler bu ülkeler arasındaki dolaşım hakkında yararlanılması mümkün olmaktadır. AB uygulamaları gereği üye ülkelerin kendi içlerinde vizesiz dolaşabiliyor olması tüm dünyada uygulanması gereken sisteme örnek olarak gösterilmektedir. Vize işlemlerinin seyahat özgürlüğünü olumsuz yönde etkilediği gerçeği ülkelerin kendi ziyaretçilerini güvenlik ve ekonomik sebepler ile seçmeyi istemesinin bir sonucu olarak uygulanmaktadır. Schengen vizesi eşliğinde Bulgaristan dâhil AB üyeleri ülkeler arasında dolaşım hakkı, sadece Bulgaristan vizesine sahip olan kişilerin diğer ülkelere geçiş yapmasına imkân vermemektedir. Bu iki işlemin ve uygulamanın birbirinden net bir şekilde ayrılması zorunludur. Bulgaristan vize ücreti talep edilen döneme göre değişiklik gösterebilir.

Bulgaristan İçin Talep Edilebilecek Vize Türleri Nelerdir?

Seyahatin amacına uygun evrakların hazırlanması ile yapılacak başvurular,

  • Turistik,
  • Ticari,
  • Özel Ziyaret,
  • Transit ve
  • Vatandaşlık olarak şekillendirilebilir.

AB üyeliği ile birlikte Bulgar yetkililer vize verme sürecinde belli kısıtlamalara gitmiştir. Özellikle Bulgaristan Havayolu ile Bulgaristan’a giden kişilerin ülkeye girişine izin verilmemekte ve yerine göre ziyaretçilerin ülkelerine geri gönderilmeleri bile söz konusu olabilmektedir. Turistik gize Bulgaristan’a kısa süreli giriş yapmak isteyenlere verilmekte ve en uzun süre 15 gün olarak belirlenmektedir. Bu vize tek girişli olması sebebiyle farklı girişlerde kullanılamaz. Vize başvuru ücretlerinin seyahatten en az 15 gün öncesinde yapılması önerilmektedir.

İncele!  Birleşik Arap Emirlikleri Vize

 

Vize Ücretinin Belirleyici Etkenleri Nelerdir?

Bulgaristan vize ücreti vize türüne, başvura sahibinin yaşına ve hangi ülkenin vatandaşı olduğuna göre değişiklikler göstermektedir. Harç bedelinin ödenmesi ile başlayan işlemler hizmet bedeli, seyahat sağlık sigorta ödemesi, biyometrik işlemler ve kurye ücretleri ile birlikte farklı rakamlara ulaşabilir. 0-12 yaş arasında kalan çocuklar için vize harç bedeli talep edilmemektedir. Harç bedeli haricindeki diğer giderler ise tüm müşteriler için uygulanmaktadır. Bulgaristan hükümetinin yapmış olduğu anlaşmalar gereği belli ülkeler için harç bedeli standart rakamın yarısı kadardır. Ancak ülkemiz bu liste içinde yer almamaktadır. Sadece Türkiye’de yaşayan Makedonya ve Sırbistan vatandaşları seyahat esnasında vize harç bedelini ödemezler. Genel uygulamalara bakıldığında kısa süreli vize talepleri tek girişli verilmektedir. Ancak vize başvurusu yapacak kişilerin bu konuda başka bir talepleri olması halinde yetkililer ile görüşmesi önerilmektedir.

Bulgaristan Vizesi İçin Gerekli Olan Evraklar Nelerdir?

Bulgaristan vize ücreti olan harcın yatırılması ile başlayacak başvuru işlemlerinde istenen belgelerin eksiksiz olarak hazırlanması son derece önemlidir. Eksik evrak olması vize sonucunun olumsuz olmasına neden olabilirken zaman ve maddi kayıpların yaşanmasına neden olabilir. Aynı zamanda hazırlanan evrakların güncel tarihli olmasına özen gösterilmelidir. Güncel fotoğraflar, en az 6 ay süresi olan geçerli bir pasaport, banka hesap bilgileri, seyahat sigortası makbuzları, otel rezervasyonu eşliğinde başvuru süreci işlemeye başlayacaktır. Çıkan vizenin süresi ile seyahatin tarihleri arasında uyuşmazlık yaşanması halinde yetkili birimlere başvuru yapılarak tarih düzeltmesi yapılabilmektedir. Siz de konforlu bir tatili çok uzaklarda aramayın. Gelişen yapısı ile özellikle kış turizminin beğenilen seçenekleri arasında yer alan Bulgaristan sizi misafir etmeyi bekliyor.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ