Bulgaristan için Vize Nasıl Alınır

Bulgaristan için Vize Nasıl Alınır

Bulgaristan için Vize Nasıl Alınır Hangi şartlar gerekir? Hangi belgeleri ister? Bu belgeleri hazırlamak ne kadar sürebilir? Bu soruların hepsi Bulgaristan’a gitmek isteyen kişilerin sorduğu sorulardandır. Bu soruların cevapları acil beklenirken vize başvurusu yapan kişinin merak ettiği konulardır.

Bulgaristan’a gitmek isteyip de sadece vize sorunu olduğu için gidemeyen bir sürü insan vardır. Bu insanların kimi turist kimi ise öğrencidir. Pasaportları olsa bile vize için sadece prosedürü beklemektedir.

Bulgaristan’a Vize Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

  • Pasaport

Bulgaristan için vize nasıl alınır sorusun cevabı verilecek olsa ilk denilecek şey pasaportunuzun olması gerekir cümlesidir. Çünkü vize isteyen tüm ülkeler koşul olarak ilk pasaportu yazmaktadır.

  • Vize Başvuru Formu

Her ülke de olduğu gibi Bulgaristan’da vize başvuru formunu doldurmanızı istemektedir. Vize başvuru formunda sizin Bulgaristan’a ne için gittiğinizin sorusundan nerde kalacağınıza kadar her şey bulunmaktadır. Adınız soyadınız, memleketiniz, ülkeniz, mesleğiniz, bundan önce başka ülkeye gidip gitmediğiniz… Hatta diyebilirim ki başka bir ülketen deport edildiniz mi ve neden diye cevap beklenmektedir. Eğer deport edilmişseniz zaten Bulgaristan’a şansınız bulunmamaktadır.

  • Dilekçe

Bulgaristan için vize nasıl alınır konusuna cevap verilirken Bulgaristan’ın istediği bir başka belgede dilekçedir. Bu dilekçede izin isteme mahiyetinde olup özellikle sizin iletişim bilgileriniz yer almalıdır. Tüm belgeler bu dilekçe ile ibraz edilmesinden 30 gün sonra teslimi zorunludur. Aksi durumda vize başvurunuz iptal edilir.

  • Biometrik Fotoğraf

Vize başvurularının en sıkıcı taraflarından biriside biometrik fotoğraf çekimidir. Çekilen fotoğraflar Bulgaristan’ın belirlediği özelliklere ve ölçülere uygun olmalıdır. Biomektrik fotoğraf kuralına uymayan kişilerin vize başvurusu tamamlanmış olmaz.

  • Nüfus kayıt örneği

Vize başvurusunda istenen bellerden bir başkası da nüfus kayıt örneğidir. Bulgaristan konsolosluğu başvuruyu yapan kişinin kendisinin ve ailesinin nüfus bilgilerinin içerdiği belgeyi görmek isteyecektir. Başvuru yapımında bu belgenin eksikliği vize başvurusunun tamamlanmamasına neden olur.

İncele!  italya vizesi nasıl kolay alınır
  • Vize ücreti

Vize başvurusu yapan kişi hangi amaçla Bulgaristan’a gidiyor ise o amaca uygun ücreti istenilen yere yatırmalıdır. Ve verilen makbuzu belgeleri arasına iliştirmelidir. Eğer ailesi ile gidiyor ve ailesinde 12 yaş altında çocuklar var ise Bulgaristan bu kişilerden vize ücreti talep etmemektedir.

  • Finansal Geliri Gösteren Evraklar

Bulgaristan için vize nasıl alınır sorusuna verilecek yanıtlar içinde finansal geliri gösteren evraklarda vardır. Bu evrakları istemelerindeki amaç Bulgaristan’a gelecek kişi ve kişilerin bu  ülkede masraflarını karşılayabilecek mi onu öğrenmek istemektedirler. Şahsi banka hesabını EURO/TL ya da ABD doları olarak görmek istemektedirler.

  • Banka Hesap Cüzdanı

bulgaristan vizesi nasil alinir - Bulgaristan için Vize Nasıl Alınır

Bulgaristan için Vize Nasıl Alınır

Bulgaristan vize başvurusu için kişinin veya kişilerin banka hesap cüzdanını görmek istemektedir. Bunu yapmalarının en büyük nedeni Bulgaristan’da kaldıkları süre içinde maddi olarak yeterli olup olmadığını net olarak görmek istemeleridir. Bu miktar hesapta olmalıdır aksi taktirde Bulgaristan vize için başvurunuzu askıya alabilir.

  • İş/Mesleki Durumu Gösteren Belgeler

Bulgaristan’a vize başvuran kişi geldiği ülkede öğrenci mi, öğretmen mi, bankacı mı? Ne işle meşgul olduğunu ispat edecek belgelere sahip olmalıdır. Çalışan ise kamu kurumlarından alınacak bir belge işinizi görürken öğrenci ise öğrenci belgesi gerekmektedir.

  • Fotoğraflı Kimlik Belgesi

Bulgaristan’a vize için başvuracak kişinin geldiği ülkedeki fotoğraflı kimlik belgesinin fotokopisini vize başvuru evraklarının içine koyması gerekir. Ve yanında da bu kimliğin bulunması gerekir.

Sonuç

Bulgaristan için vize nasıl alınır sorusuna yanıt vermeye çalıştık. Bazı belgeler istendiğini yazdık bazı belgelerinde zorunlu olduğunun altını özellikle çizdik. Bu belgeler eksiksiz olarak hazırlandıktan sonra hızlı bir şekilde vize işleminiz yapılacaktır.

 

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ