Bulgaristan nerede ve gidiş nasıl olur

6 Kasım 2016

Bulgaristan nerede ve gidiş nasıl olur?

Bulgaristan nerede ve gidiş nasıl olur?’ adlı yazımıza Bulgaristan hakkında kısa bir bilgi vererek başlayım. Bulgaristan 111 bin kilometrekarelik büyüklüğe sahip, ülkemizle sınır komşusu bir Balkan toprağıdır. Avrupa Birliği’ne tam üye olan ülkenin nüfusunun yaklaşık olarak yüzde 9’u Türk’tür.

Bulgaristan’ın kültürü, demografik yapısı ve önemli şehirleri nelerdir?

Bulgaristan’ın nüfusu güncel ölçümlere göre 7 milyon civarındadır. Nüfusun yapısı ise çok çeşitlidir. Nüfusu oluşturan etnik gruplar arasında Bulgarlar, Romenler ve Türkler çoğunluğu oluşturur. Geri kalanlar ise yüzde 2’lik bir orana sahiptir. Bulgaristan’ın en önemli şehri aynı zamanda başkenti olan Sofya’dır. 1 buçuk milyonluk nüfusuyla en kalabalık şehir unvanını da elinde bulunduran Sofya, Bulgaristan’ın en turistik şehirlerinden biridir de aynı zamanda. İkinci sıraya ise Varna’yı koyabiliriz. Karadeniz kıyısıyla geçimini sağlıyor diyebiliriz. Varna 500 bine yakın nüfusu ve öğrenci şehri olması dolayısıyla da önemli bir tatil merkezidir.

Bulgaristan nerede ve gidiş nasıl olur1 - Bulgaristan nerede ve gidiş nasıl olur

Bulgaristan, Osmanlı dönemine dayanan tarihe sahip bir ülke. Bulunduğu topraklar gereği Osmanlı sonrasında da ülke aksiyon dolu zamanlar geçirmiştir. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Sovyetlerin oluşturduğu Doğu Bloku ülkelerine katılan Bulgaristan, Sovyetlerin yıkılmasından sonra ekonomik olarak zor dönemler geçirmiştir. Sovyetler Döneminde Varşova Paktına dahil olan ülke, 1990 yılından itibaren Türkiye ile ilişkilerini güçlü tutmak istemiştir. 2007 yılında ise Avrupa Birliğine tam üyelik başvurusu kabul edilmiştir. Bulgaristan’da dini çoğunluğu Ortodoks Hristiyanlar oluşturmaktadır. 6 milyon civarında Ortodoks bulunan ülkede Müslümanların sayısı ise 1 milyona yakındır. Geriye kalan kısımları ise Protestanlar ve Katolikler oluşturmaktadır. Bulgaristan’ın resmi dili ise Bulgarcadır. Bulgarcanın yanında ise Türkçe ve Romanca da konuşulmaktadır.

Ülkenin iklimi ve gidilmesi gereken zamanlar nedir?

Bulgaristan nerede ve gidiş nasıl olur? Bulgaristan’ın iklimi yazın mevsim normallerini yani 40 dereceyi görebilirken kışları ise -30 dereceye kadar düşebilmektedir. Yazın ve kışın gidilen coğrafyaya göre tatil yapılabilen ülkede özellikle kışın kayak sezonu açılır. Kışın Avrupa’nın birçok yerinden insanlar kayak tatili yapmaya Bulgaristan’a gelirler. Ayrıca yılın belirli zamanlarında birçok festival gerçekleşir Bulgaristan’da. Festival takvimlerine bakarak gitmek istediğiniz tarihi seçebilirsiniz.

İncele!  Edirne Gece Hayatı

Bulgaristan’ın gezilecek ve tarihi yerleri arasında neler vardır?

Bulgaristan nerede ve gidiş nasıl olur? Bulgaristan’ın başkenti Sofya, gezebileceğiniz en güzel şehirlerden biridir. Düzeni ve temizliği dikkatli bir şekilde gerçekleştirilen şehirde gezilebilecek birçok tarihi yer vardır. Borisova Parkı bunlardan biridir. Çok büyük bir alana kurulan park içerisinde stadyumlar bile vardır. Çıkışında ise Sovyet Döneminden kalma bir anıt vardır. Anıt 1956 yılından kalmadır. Bir diğer önemli yapı ise Aleksander Nevsky Katedralidir. Bulgaristan’ın sembollerinden biri olan katedralin yapımı tam 30 yıl sürmüştür. 3000 metrekarelik bir alana yayılan katedralde 12 bin kişi ibadetini gerçekleştirebilir. Ulusal Sanat galerisi ve Ulusal Doğa Tarihi müzesi ise gezmek için ideal yapılardır. Ayrıca Sofya’ya yaklaşık 160 kilometre uzaklıkta Bansko kayak merkezi bulunmaktadır. Kış aylarında burası da ziyaret edilebilir. Varna ise yaz tatili için daha uygun bir şehirdir. İki büyük plajı olan Altın kumlar ve Varna Plajı yaz aylarında yüzmek için ideal yerlerdir.

 

 

Gece hayatı, yiyecek ve içecek kültürü

Sofya’daki Vitosha Caddesi üzerindeki barlar başkentte iyi bir gece hayatı için ideal yerdir. Varna ise öğrenci şehri ve liman kenti olmasından kaynaklı sahil barlarıyla bu isteğinizi yerine getirebilir. Yiyecek ve içecek kültürü ise Balkanlardan nasibini almıştır. İçerisinde barındırdığı etnik çoğunluğu yemek kültürüne yansıtabilmiş olan Bulgaristan’da en sevilen yemekler süt ve süt ürünleriyle yapılanlardır. Şopska salatası, kaşkaval ve mişmaş bu lezzetlerden bazılarıdır.

Bulgaristan’a nasıl gidilir?

‘Bulgaristan nerede ve gidiş nasıl olur?’ sorusunun en alıcı kısmı nasıl gidileceğidir. Maalesef Bulgaristan, Türkiye’ye vize uygulaması yapmaktadır. Vize işlemlerinizi hallettikten sonra ise geriye gidiş yönteminizi seçmeniz kalır. Hususi araç ve uçak seçenekleri bulunan yöntemlerden en ağrısızı uçaktır. Hususi araç ile gidiş sırasında sınırda beklemek, aracınızın aranması gibi birtakım tatsız olaylarla karşılaşabilirsiniz. Yakıt parası da cabası olur. Uçak yolculuğu ise aktarmasız olarak yapılır ve Sofya’ya 1 saat 15 dakika, Varna’ya 1 saatte varılabilir. 550 TL civarında bir ücretle gidiş dönüş biletinizi alabilirsiniz.

İncele!  Çad nerede Nasıl gidebilirim

 

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ