Home » Ülkeler » Brezilya nerede ve Brezilyaya nasıl gidilir

Brezilya nerede ve Brezilyaya nasıl gidilir

Brezilya nerede ve Brezilyaya nasıl gidilir?

Yazımızda Brezilya Nerede ve Brezilyaya nasıl gidilir? sorularının yanında Brezilya’ya gittiğinizde yapabileceğiniz etkinlikleri sıralayacağız. Brezilya, Güney Amerika kıtasında, kıtanın büyük bir alanını kaplayan topraklarıyla tam bir eğlence ve tatil ülkesidir. Coğrafi keşifler ile keşfedilen Brezilya; kahvesi, karnavalları ve tabiiki futboluyla meşhur.

Brezilya’nın kültürü ve yapısı nasıl?

Brezilya, 200 milyonluk nüfusuyla Güney Amerika kıtasının açık ara en kalabalık ülkesi. Güney Amerika kıtasında Brezilya’ya nüfus olarak en yakın ülke ise Kolombiya ve nüfusu 50 milyona yakın. Yani Brezilya’nın nüfusu en yakın kıtadaşının neredeyse 4 katı. Yüzölçümü olarak da Güney Amerika’nın en büyük ülkesi olan Brezilya’nın topraklarının büyük bir kısmını dünyanın ciğerleri olarak da bilinen Amazon Ormanları oluşturuyor. Brezilya neredeyse tüm Güney Amerika ülkeleriyle komşudur, Şili ve Ekvador ile sınır bağlantısı ise yoktur.

Eyalet sistemi ile yönetilen Brezilya’nın başkenti Brasilia şehridir. Ancak en önemli iki şehri Sao Paulo ve Rio de Janeiro’dur. Sao Paulo’nun Brezilya’nın en önemli iki şehrinden biri olmasında ülkeyi geçindiren sanayisinin çok büyük önemi vardır. Elektronik araç gereçlerin, gıda üretiminin ve kahve üretiminin çok önemli bir yer tuttuğu şehrin nüfusu ise 12 milyonun üzerindedir. Sao Paulo gelişen sanayisiyle birlikte birçok ülkeden de göç almıştır. İkinci önemli şehri ise 1960 yılına kadar başkent unvanına sahip olmuş bir şehir olan Rio de Janeiro’dur. Karnavalı ve Kurtarıcı İsa heykeliyle ünlüdür. Şehre ün katan bu öğeler turistler için de cezbedicidir. Rio de Janeiro aynı zamanda LGBT bireyler için de bir buluşma noktasıdır. Her sene 1 milyona yakın LGBT birey şehri ziyaret etmektedir. Rio de Janeiro’nun nüfusu da 13 milyona yakındır.

Brezilya’da her din bulunmaktadır, resmi dilleri ise Portekizcedir. İnanılan dinlerin dağılımı ise şöyledir; yaklaşık sayılarla ifade edecek olursak yüzde 81’i Katolik, yüzde 18’i Protestan ve geri kalan yüzde 1’lik kısım ise diğer dinlere mensuptur. Brezilya çok geniş topraklara sahip olduğu için ülkede farklı ilkimler görülebilir. Tropikal kuşakta bulunan bölgeler her daim yağış alabilirken kıyı kesimleri çok sıcak olabilir. Ayrıca Güney Amerika kıtasında yer aldığı için mevsimler bizim ülkemize göre terstir. Yani burada kış mevsimi varken orada yaz mevsimi yaşanır. Bir unutmadan pahalı da olsa Rio Karnavalı zamanında giderseniz pişman olmayacağınızı belirtmek isterim.

Brezilya nerede ve Brezilyaya nasıl gidilir

Brezilyada nereler gezilebilir?

Brezilya nerede ve Brezilyaya nasıl gidilir? başlıklı yazımızda sırada Brezilya’nın gezilmesi gereken yerleri var. İlk olarak dünyaca ünlü ve kesinleşmemiş bir liste olan dünyanın yeni yedi harikası listesinde kendine yer bulan Iguazu şelalesini söyleyebilirim. Büyük bir kısmı Arjantin’de olan Iguazu nehrinin şelale kısmı Coritiba’dan dökülmektedir. Şelalelerin yüksekliği 75 metredir. Ayrıca şelalelerin içinde bulunduğu park koruma listesinde olan birçok hayvana da ev sahipliği yapmaktadır. Bir diğer önemli bölge ise Roraima Dağı. İnsan eliyle yapılmış gibi görünen bu dağ bilim çevrelerince de ilgiyle takip ediliyor. Dağda birçok şelale vardır ve dağın üzerindeki ekolojik sistem eşine az rastlanır bir sistemdir. Eğer rüzgâr sörfü ve yelken gibi sporlara meraklıysanız ise Fortaleza sahili biçilmiş kaftandır. Ve tabiiki Rio’da bulunan Kurtarıcı İsa heykeli. Dünyanın en ünlü yapılarından biri olan heykeli görmek için bile Brezilya’ya gidilebilir. Bunların dışında başkent Brasilia’ya, Amazon’un içerisinde bulunan Manaus’a, doğal güzellikleriyle nam salmış Porto Allegre’ye, Sao Paulo’da bulunan ve birçok çeşit kahveyi bulabileceğiniz Mercado Municipal’e uğramanız gezinizi güzelleştirecektir.

Brezilya’nın tarihi güzellikleri nelerdir?

Brezilya kolonileşme çabalarıyla keşfedilmiş bir ülkedir. Tarihi değerleri ise bu tarihlerden itibaren oluşmaya başlamıştır. Ülkenin en önemli şehri olan Sao Paulo tarihi değerlere Sao Paulo Katedrali ile katkı sağlamaktadır. Eni 46 metre, uzunluğu ise 111 metre olan katedral, Portekizliler tarafından yapılmıştır. Brezilya’nın ikinci büyük şehri olan Rio de Janeiro ise sadece karnavalı ve heykeliyle ünlü değil, burada Portekiz krallığından kalma Botanik Bahçeler de var. Bahçe 19. yüzyılın başından beri varlığını sürdürmektedir.

Brezilya’da gece hayatı nasıl, ne yenir ve ne içilir?

Brezilya’da gece hayatı için büyük şehirleri tercih etmenizde fayda var. Nüfusunun belirli bir kısmı fakir olan ülkede bilinen yerler büyük şehirlerde bulunmaktadır. Bilinmeyen yerlerde ise suç oranı yüksek olduğu için gece hayatı çok tehlikelidir. Ancak büyük şehirlerde yani Sao Paulo ve Rio gibi yerlerde bile gece hayatı riskli olabilir. Fakirliğin kol gezdiği bu ülkede bilinen kulüp veya barların dışına çıkmamanız gerekir. Vila Madalena bölgesi gece eğlenmek için en rahat bölgelerden biridir. Kulüplere gitmek isterseniz ise bilinen kulüp isimlerini öğrenmenizde fayda var. Brezilya nerede ve Brezilyaya nasıl gidilir isimli yazımızda sıra yerel mutfaklara geldi. Brezilya hem kolonileştirilmiş hem de durmadan göç alan bir ülke olduğu için yerel mutfak aslında birçok mutfağın birleşmesinden oluşur. Yemekler arasında en çok bilinenleri kırmızı et içeren fejioada, İtalyan mutfağı ilintili Ciabata ve tabiiki tropikal meyveler. İçecekleri ise şekerkamışından üretilen Cachaça ve aynı içkinin tropikal meyve sularıyla karıştırılmasından elde edilen Batida örnek verilebilir.

Brezilya’ya nasıl gidilir?

Gelelim Brezilya nerede ve Brezilyaya nasıl gidilir? sorusunun ikinci kısmının cevabına. Brezilya’ya ülkemizden Cruise gemisi turlarıyla gidilebilir ancak uçakla gitmek özgür olarak gezmenizi sağlar. Türkiye’den Brezilya’ya aktarmasız uçuşlar 15 saati bulurken aktarmalı uçuşlar ise 30 saate kadar çıkabilir. Uçak fiyatları 2500 TL civarındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.