Bosna Hersek Vize

Bosna Hersek vize uygulamasının olmadığı ülkeler listesinde yer almaktadır. Türk ve umuma mahsus pasaporta sahip olan vatandaşlar, toplamda 180 gün içinde 90 günü geçmemek kaydıyla yapacakları giriş ve turistik konaklamalarda vize uygulamasına dâhil değildir. Bu kural diplomatik, hususi ve hizmet pasaportu sahipleri içinde geçerlidir. Bu nedenle özellikle son yollarda popüler tatil rotaları içinde yer almaya başlayan Bosna Hersek Türkler tarafından büyük ilgi görmektedir. Aynı şekilde Bosnalı kardeşlerimizde Türk misafirlerini en iyi şekilde ağırlamaktan mutluluk duymaktadır. İstanbul ile Bosna Hersek arasının uçakla sadece 1 saat 24 dakika sürdüğünü biliyor muydunuz?

Türk Vatandaşlarının Tabi Oldukları Vize Uygulamaları Nelerdir?

Vize almak isteyenlerin önemle üstünde durmaları belli kurallar vardır. İlk defa vize alırken bunları net bir şekilde anlarsınız. Ancak ilk defa vize almak için başvuru yapacak olan kişilerin belirtilen konulara uyum sağlaması son derece önemlidir. Hazırlanacak evrakların tam ve güncel bilgiler eşliğinde hazırlanması vize sonucunun olumlu olmasını sağlayacak önemli bir kriterdir. Bosna Hersek vize uygulaması ile Türk vatandaşlarını muaf tutarak keyifli bir tatilin adresini belirlemede etkili olmaktadır. Vize başvurularının gezi planından önce yapılması yaşanacak aksiliklerin düzelebilmesi açısından önemlidir. Zira konsoloslar bireysel incelemeler yapmakta ve bazı durumlarda eşlerden birine vize verirken diğerine olumsuz cevap vermektedir. Bu şartlar altına planlanan tatilin tamamen hayal olması da söz konusu olabilir. Vize başvurusu esnasında pasaportunuzun geçerlilik süresinin en az 1 yıl olması gerekmektedir.

Bosna Hersek Vize - Bosna Hersek Vize

Yıpranmış Pasaport Vize İşlemlerinde Belirleyici Olur mu?

Vize başvurusu esnasında pasaportun eskimiş olmasının herhangi bir önemi olmamaktadır. Ancak yıpranmış bir pasaport ile vize almış olsanız bile sınırdan geri çevrilmeniz söz konusu olabilir. Bosna Hersek vize talep etmese bile pasaportunuzun süresinin yeterli olması şartı her zaman için aranmaktadır. Konu yurtdışı gezisi olduğunda vize ve pasaport işlemlerine gereken özenin gösterilmesi gerekmektedir. Vize başvurusu reddedilen kişiler ile ilgili yazılı veya sözlü açıklamam yapılmaktadır. Schengen üyesi ülkelerden birine ait vizeniz varsa ve süresi henüz dolmamışsa Schengen üyesi ülkelere rahatlıkla seyahat edebilirsiniz. Bu aşamada dikkat etmeniz en önemli konu mevcut vizenizin çok girişli olması gerekliliğidir. AB üyesi olan ülkeler doğrudan Schengen bölgesi kapsamında sayılırken, AB üyesi olmayan

  • İsviçre,
  • İzlanda,
  • Norveç,
  • LichtensteinSchengen uygulamasına dâhil olan ülkeler arasında sayılmaktadır.
İncele!  Vizesiz Turlar Vizesiz Gidilebilen Ülkeler

Vize başvurusunda genel kural işlemlerin şahsen yapılması gerektiğidir. Mülakat yapılan yetkililerin sordukları cevapların samimi olması ve doğru içerikler ile verilmesi çok önemlidir.

Kimlere Vize Verilmez?

Bir ülkeye girecek olan yabancıların belirlenmesi o ülkenin kurallarına bağlıdır. Devletlerin kendi ulusal çıkarlarına göre belirledikleri vize verme kuralları belli dönemlere göre de değişiklikler gösterebilir. Özellikle Noel veya bayram gibi dönemlerde yoğunluktan kaynaklanan kısıtlamalar artış gösterebilir. Bu nedenle vize başvurusu yapan kişilerin zaman konusunda dikkatli davranması gerekmektedir. Vize başvurusunun reddedilmesi halinde yetkililerin yazılı veya sözlü bir şekilde sebep belirtmesi halinde itirazlar kesinlikle yazılı olarak verilebilmektedir. İtirazlarda yargı yolu her zaman için açıktır. Vize başvurusu ile ilgili olarak sayı sınırlaması getirilmemiştir. Ancak şartların iyileşmesi söz konusu olmadığı sürece başvurunun tekrar edilmesi de istenen sonucun çıkmasını sağlayabilir.

Seyahat özgürlüğü insanların en temel hakkıdır. Buradan yola çıkarak Bosna Hersek vize muafiyeti gösterdiği ülkeler arasına Türkiye’yi de alarak önemli bir adım atmıştır. Vize uygulaması tanımı itibariyle bakıldığında seyahat özgürlüğünü direk olarak kısıtlamak amacıyla uygulanmaktadır. Pasaportunuzda ne kadar çok vize ve giriş çıkış varsa o kadar çok gezdiğiniz ve tekrar ülkenize döndüğünüz net bir şekilde anlaşılacaktır.

Etiketler:

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ