Bosna Hersek Nerede Nasıl Gidilir

6 Kasım 2016

Bosna Hersek Nerede Nasıl Gidilir?

Bosna Hersek nerede nasıl gidilir sorularının cevapları ve daha fazlası için yazımıza göz atabilirsiniz. Bosna Hersek; Hırvatistan, Karadağ ve Sırbistan ile komşu olan bir Avrupa ülkesidir. Ayrıca Adriyatik denizine de küçük bir kıyısı bulunmaktadır. Bosna, ülkenin kuzey bölgesidir, Hersek ise ülkenin güney bölgesidir.

 Nüfusu

 Bosna Hersek, 5 milyona yakın bir nüfusa sahiptir. Ülkede üç farklı etnik grup bulunmaktadır: Sırplar, Hırvatlar ve Boşnaklar. Müslüman olan Bosnalılara Boşnak denilmektedir. Ayrıca ülkede az sayıda İngiliz de bulunmaktadır.

 Önemli Şehirleri Hangileridir?

Saraybosna şehri, ülkenin başkentidir. Turistleri en çok çeken şehir de burasıdır. Milijacka nehrinin yanında kurulmuş olan şehir Alpler ile çevrilidir. Avrupa’nın Kudüs’ü olarak da tanınan şehir önemli kültür merkezlerinden birisidir. Türklerin Avrupa’da yaptıkları en büyük şehirdir.

Mostar şehri, Hersek halkının en büyük şehridir. Neretva nehri civarında yer alan şehir önemli bir idari merkezdir.

 Dini ve Dili Nedir?

Bosna Hersek’in resmi dili Hırvatça, Boşnakça ve Sırpçadır. Latin ve Kiril alfabeleri kullanılmaktadır. Nüfusun büyük çoğunluğu Müslüman olan ülkede Hristiyanlar da bulunmaktadır.

 İklimi Nasıldır ve Ne Zaman Gidilir?

 Bosna Hersek nerede, nasıl gidilir merak ederken bir yandan da gidilecek mevsimi belirlemek gerekmektedir. Bosna Hersek’te karasal iklim hakimdir. En sıcak aylar temmuz ve ağustos iken en soğuk aylar aralık ve ocaktır. Her mevsim yağış alan ülkede en çok yağış haziran ayında düşmektedir. Güneyde Neretva vadisinde Akdeniz iklimi görülür. Ülkede yağış almayan zaman haziran ile eylül arası olduğu için ziyarete en uygun dönem bu dönemdir. Sıcaklık da bu aylarda 25 derece civarında olmaktadır.

Bosna Hersek Nerede Nasıl Gidilir1 - Bosna Hersek Nerede Nasıl Gidilir

 Tarihi ve Gezilecek Yerler Neresidir?

Bosna Hersek nerede nasıl gidilir sorularının yanında nerelerin gezilmesi gerektiği de bilinmektedir. Çünkü şehirler birçok tarihi ve doğal güzelliklere sahiptir. Şehirlerde Osmanlı mimarisinden, eski kiliselere kadar birçok tarihi yapıyla karşılaşmanız mümkündür. Şehirlerden kırsal kesimlere geçtiğinizde özellikle çok farklı bir yaşam tarzı ile karşılaşma fırsatını yakalarsınız. En çok ziyaret edilen yerler şunlardır:

 • Saraybosna’daki ikinci dünya savaşını simgeleyen Sönmeyen Ateş Anıtı
 • İç savaş dönemine ait Umut Tüneli
 • Latin Köprüsü
 • Unesco’nun dünya mirası listesindeki Mostar köprüsü
 • Viyeçnitsa kütüphanesi
 • Bosna halkının milli sembolü haline gelen Inat Kuca evi
 • Deniz kenarındaki Neum şehri
 • Kravitse şelaleleri
 • Bosna piramitleri
 • Sokullu Mehmet Paşa köprüsü
 • Tuzla Kantonu
 • Poçitel Köyü
 • Una nehri
İncele!  Dominika Nerede Nasıl Gidilir

 Gece Hayatı

 Şehir içerisinde çok fazla restoran, kafe, bar bulunmaktadır. Bu nedenle kesinlikle sıkılmadan gezip eğleneceğiniz bir ülke olduğuna emin olabilirsiniz. Özellikle yazın Kafici denilen barlarda hoşça vakit geçirebilirsiniz. Türklere olan konukseverliği de yüksek olan ülke, gece hayatı açısından son derece güvenlidir.

 Ne Yenilir ve İçilir?

Mutfak kültürü Türklerinkine oldukça çok benzeyen Bosna Hersek’te börekler ve et yemekleri ön plandadır. Özellikle Boşnak böreği ve Cevabi kebabı dünyaca ünlüdür. Deniz kenarlarında gelişen balık kültürü sayesinde de kendi damak tadınıza uygun lezzetlerle tanışabilirsiniz. Ayran ise en çok tüketilen içeceklerdendir. Bu nedenle bir Türk olarak Bosna Hersek’te yemek anlamında bir yabancılık çekmeyeceğinize emin olabilirsiniz.

 Nasıl Gidilir?

Bosna Hersek nerede nasıl gidilir sorusunun ikinci kısmı yönünden kesinlikle sıkıntı çekmeyeceksiniz. Çünkü ülkeye birçok tur düzenlendiği gibi, isterseniz uçakla isterseniz de otobüsle ulaşımı kolayca sağlayabilirsiniz. Bir zamanlar Osmanlı toprağı olan Bosna Hersek, Türk kültürüne ait birçok iz ve yapı barındırdığı için yıl içinde çok fazla Türk turisti kendine çekmektedir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ