Bodrum Gezilecek Yerler

Bodrum Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biridir. Normalde Muğla’ya bağlı olmasına rağmen, Muğla’nın kendisinden daha meşhur bir ilçedir. Antik çağlarda adı Halikarnas olarak geçer. Aziz Petrus Kalesi (Castle of St. Peter) adı verilen bir kalesi vardır. Bu kaleyle birlikte kente Petrium adı verilmiştir. Petrum olan isim, zaman içinde Bodrum’a evrilir. Şehir 1. Süleyman zamanında Rodos seferi sırasında ele geçirilmiştir. Bodrum kalesi bugün dünyanın en büyük 2. Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak hizmet verir. Bodrum’da gezilecek yerler bir hayli caziptir. 2003 yılından bu yana her yaz Uluslararası Bodrum Festivali yapılır. Bu festival, Türkiye’nin ilk ve tek bale festivali olma özeliğini taşır. Ayrıca 2010 yılından bu yana Bodrum Barok Müzik Festivali de burada yapılır.

Gezilecek Yerler

Bodrum Kalesi: / Sualtı Arkeoloji Müzesi: 1402 yılında Bodrum’u alan Rodos Şövalyeleri tarafından yapılmıştır. Günümüze kadar orjinalliğini korumuş olan Arkeolojik Müze, Türkiye’de ender bulunan bir yapıya sahiptir ve kesinlikle görülmesi gerekir.

Halikarnas Mozolesi: Dünyanın yedi harikasından biri olarak gösterilen müzenin yerinde şu an sadece kalıntılar vardır. Kalıntılar Bodrum kalesi yapılırken kullanılmıştır.

Antik Tiyatro: Yapılış tarihinin ne zaman olduğu bilinmese de, burası günümüze kadar varlığını sürdürebilen bir yapıdır. Hala birçok organizasyonda aktif olarak kullanılır.

Pedasa Antik Kenti (Gökçeler): Bodrum merkeze yakın olan antik kente ulaşmak için yürümeniz gerekir. Bu nedenle hazırlıklı olmalısınız.

Günbatımı ve Bitez Plajları: Bodrum plajlarında günü harika bir şekilde bitirebilirsiniz. Bodrum’da gezilecek şahane tarihi alanların yanı sıra, birbirinden özel koylar vardır.

bodrum kalesi 17 - Bodrum Gezilecek Yerler

Bodrum Koyları

Ege’de tatil yapmak için mükemmel koyları mutlaka görmelisiniz. Bodrum’da gezilecek yerler listesindeki koylara bir göz atalım:

Bardakçı Koyu: Buraya ulaşım taksi botlara yapılır. Buna rağmen koy bir hayli kalabalıktır. Doğal bir güzelliği vardır.

İncele!  Dubai Transit Vize Nasıl Alınır

Bağla koyu: Burada denizin en berrak halini görebilirsiniz. Bodrum merkezden toplu taşıma kullanarak koya ulaşabilirsiniz.

Aspat Koyu: Kuşkusuz Bodrum’un en özel ve beğenilen koyları arasında yer alır. eğer sakin ve kafa dinleyebileceğiniz bir koy istiyorsanız, burası size göre olacaktır.

Bodrum Ulaşım

Bodrum’da gezilecek yerler için elbette buraya ulaşmanız gerekir. Ulaşım konusunda herhangi bir sorun yaşamazsınız. Bodrum dünyanın en bilinen tatil yerlerinden biridir. Böyle olunca ulaşım konusunda da alternatifler sunar. Şehre gidebileceğiniz havalimanı Bodrum – Milas Havalimanı olarak geçer. Alanın şehre uzaklığı 32 km’dir. Bodrum’da üç tane büyük marina vardır. İlk yapılan merkezde bulunan Milta Marinadır. Diğer marina; Turgutreis’te bulunur ve ismi D Marin olarak geçer. Üçüncü marinanın ismi Palmarinadır. Burası Yalıkavak’ta bulunur. Bodrum’un önemli bir karayolu kavşağında olduğunu söylemek doğru olmaz. Buraya kara yoluyla Milas üzerinden çift şeritli asfalt yolu kullanarak gelebilirsiniz. Bodrum merkez Muğlaya 111 km, İzmir’de 242 km, Marmaris’e 165 km, Fethiye’ye 234 km mesafededir.

Ege ve Akdeniz iklimi sentezini burada görebilirsiniz. Nem yaz aylarında yoktur. Kış aylarında nem oranı düşüktür. Kışlar ılık ve yağışlı, yazlar ise sıcak ve kurak geçer. 1970 yılından bu yana sadece 2004 yılı şubat ayında kar yağışı olmuştur. Bunun dışında bölge oldukça sıcaktır. Bodrum’a ne zaman gideceğiniz konusunda ise karar tamamen size kalmıştır. Sonuçta burası yazlık bir yerdir. Kış aylarında bir hayli sakinken, yaz aylarında İstanbul gibi kalabalık bir yer haline gelir. Buradan her mevsim farklı bir tat alabilirsiniz. Kasım ayında bile havalar erkenden bozmasa denize girebilirsiniz. Özellikle kasım ayında sakin ve huzurlu bir Bodrum sabahına uyanabilirsiniz. Kasım ayı için Bodrum Yahşi, oldukça cazip bir yerdir.

İncele!  Kıbrıs Gezilecek Yerler Girne

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ