Birleşik Arap Emirlikleri Nerede Nasıl Gidilir

6 Kasım 2016

Birleşik Arap Emirlikleri Nerede Nasıl Gidilir?

Birleşik Arap Emirlikleri nerede nasıl gidilir sorularınız için yazımıza göz atabilirsiniz. Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Katar ve Umman Denizi ile komşudur. Arap Yarımadasının güneydoğusunda bulunan ülke, Umman Denizi ile Basra Körfezi kıyılarındadır. İçerisinde 7 emirlik barındırır. Sivil hukuk ve şeri hukukla yönetilmektedir.

 Nüfusu

 Birleşik Arap Emirlikleri 7 milyona yakın bir nüfusa sahiptir. Katar’dan sonra en çok erkek nüfusa sahip olan ülkedeki nüfus daha çok yabancı, çalışan işçi kesime aittir.

 Önemli Şehirleri Hangileridir?

Abu Dabi şehri, ülkenin başkentidir. Yedi emirlik arasında en büyük ikinci emirlik olan Abu Dabi; ülkenin kültüre, siyasi ve endüstriyel merkezi konumuna yükselmiştir.

Dubai şehri, nüfusun büyük çoğunluğuna sahiptir. Balıkçı kasabası iken petrolün bulunmasıyla hızla gelişen Dubai, en büyük turizm merkezlerinden biri haline gelmiştir. Dünyadaki 7 yıldızlı Burj el Arap burada bulunmaktadır.

 Dini ve Dili Nedir?

Emirliklerin resmi dili Arapçadır. Fakat bölgede yüzyıllar boyunca İngilizlerin hakimiyetinin bulunması nedeniyle İngilizce de yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca göçmen nüfus yerel halktan daha fazla olduğu için birçok dil ülkede konuşulmaktadır. Dini İslam’dır ve yerel halk da çoğunlukla Müslümandır. Birçok yabancı da bulunduğu için Hindu, Katolik, Protestan insanlar da bulunmaktadır.

 İklimi Nasıldır ve Ne Zaman Gidilir?

Birleşik Arap Emirlikleri nerede nasıl gidilir düşünürken ülke iklimine uygun olarak da hazırlanmanız gerekmektedir. Çöl iklimine sahip olan ülke yazları çok kuraktır. Kışlar ise ılıman ve serin bir havaya sahiptir. Ayrıca çok az yağmur yağmaktadır. Sharqi ismiyle anılan yaz sonu esintilerine yakalanmamak kaydıyla yılın her döneminde ziyaret edebilirsiniz. Özellikle kış aylarında daha serin bir şekilde gezmeniz mümkündür.

Birleşik Arap Emirlikleri Nerede Nasıl Gidilir - Birleşik Arap Emirlikleri Nerede Nasıl Gidilir

 Tarihi ve Gezilecek Yerler Neresidir?

Özellikle petrol yönünden zenginliğini keşfedilince oldukça fazla gelişen şehirde lüksün tadını çıkarabilirsiniz. Merkezi bölümlerden kırsallara yöneldikçe de yerel halkın kültürüne yakından tanık olabilirsiniz. Dubai, Abu Dabi, Füceyre, Al Ayn bölgelerinde yer alan alışveriş merkezleri, vahşi yaşam parkları sizler için oldukça cazibeli mekanlar olacaktır. Birleşik Arap Emirlikleri nerede nasıl gidilir sorusunun yanında içerisinde yer alan güzelliklerin de neler olduğunu öğrenmeniz gerekir. Emirlikler içerisinde yer alan ve ziyaret edilmesi gereken yerler şunlardır:

  • El Bastakiya tarihi köyü, sizlere doğal yaşamı görmeniz için önemli bir fırsat oluşturacaktır.
  • Al Ayn şehrindeki hayvanat bahçesi
  • Acman’daki müze
  • Hatta safarisi
  • Resü’l Hayme su parkı
İncele!  FİLİSTİN NEREDE NASIL GİDİLİR

Bölge tarihi yapı yönüyle çok zengin değildir. Çöl üzerine adeta modern bir şehir kurulumu izlenimi verdiği için turla gezmeniz daha doğru olacaktır.

 Gece Hayatı

Ülkede birçok festival düzenlenmekte olup gece hayatı da bir o kadar renkli geçmektedir. Bu nedenle isterseniz kaldığınız otellerin barında isterseniz dışarda, özellikle Dubai’de oldukça fazla eğlenebileceğiniz seçenek sizlere sunulmaktadır.

 Ne Yenilir ve İçilir?

İslami kurallara uygun olarak hizmet veren mutfakta alkol ve domuz ürünleri bulunmamaktadır. Yerlilerin alkol kullanması yasaktır. Restoranlarında ve otellerinde çok çeşitli ve damak tadınıza uygun yemekler bulabilirsiniz. Ayrıca Khubz adındaki ekmeği ve humus ille mutabbal deneyebileceğiniz yiyeceklerdendir. Biriyani denilen pilavları, Shawarma adındaki yemekleri, Kebe pilavları, Sambusek ekmeği yöresel lezzetler arasındadır.

 Nasıl Gidilir?

Birleşik Arap Emirlikleri nerede nasıl gidilir konusunda hiçbir sıkıntı yaşamayacağınıza emin olabilirsiniz. Hem çok sayıda turistin hem de işadamının gittiği emirliklere ulaşım kolaydır. Birçok uçuş seferi ve turların düzenlendiği emirlikler uçakla 3-4 saat sürmektedir. Giriş yapabilmek için, Türkiye vatandaşıysanız Dubai vizesi başvurusunda bulunmanız gerektiğini unutmamalısınız.

 

ZİYARETÇI YORUMLARI - 1 YORUM

  1. ŞÜKRÜ BİRİNCİ dedi ki:

    TURİZM VE OTELCİLİK ÖN LİSANS MEZUNUYUM.KUVEYTTE ÇALIŞMAK İÇİN NE YAPMAM GEREKİYOR BİLMİYORUM.AMA İLGİLENLERİN ARAMASINI RİCA EDİYORUM.SAYGILARIMLA 05063896995

BİR YORUM YAZ