Bhutan Nerede Nasıl Gidilir

6 Kasım 2016

 Bhutan Nerede Nasıl Gidilir?

Bhutan nerede nasıl gidilir sorularınıza yanıt bulabilmek için yazımıza göz atabilirsiniz. Bhutan, Hindistan ve Çin ile komşu olan dünyanın en küçük ülkelerinden birisidir. Asıl adı Bhutan Krallığı’dır. Güney Asya’da bulunan ülke, dağlık bir araziye sahiptir. 1949 yılında Hindistan’dan ayrılan ülke, meşruti monarşi ile yönetilmektedir.

 Nüfusu

 750 bin civarında nüfusa sahip olan ülkede Bhutanlılar, Nepal kökenliler ve göçebe kabileler yer almaktadır. Ülkede nüfusun büyük çoğunluğunu 15-64 yaş aralığı oluşturur.

 Önemli Şehirleri Hangileridir?

Thimphu şehri, ülkenin başkentidir. Ülkenin doğal olarak en gelişmiş şehridir. Buna rağmen oldukça sakin olan şehir dağların arasında kurulmuştur.

Paro şehri, kültürel özellikleri içerisinde oldukça fazla barındıran ve turistlerin ziyaret ettiği bir şehirdir.

Jakar, Damphu, Mongar şehirleri de ülkenin diğer önemli şehirleri arasında olup içerilerinde kültürel ve tarihi yapılar barındırmaktadır.

 Dini ve Dili Nedir?

Toplumun geneli Budisttir. Bunun dışında Hinduizm, Bön dini, Hristiyanlık ve Müslümanlığa inanan insanlar da bulunmaktadır. Resmi dili yerel bir dil olan Dzongka’dır. Bu dil Tibet diline çok yakındır. Bunun dışında ülkenin eğitimli kısmı İngilizce konuşmaktadır. Çünkü eğitim dili İngilizcedir. Bölgede bunun dışında Nepalce, Kurtopçe gibi diller de konuşulmaktadır.

Bhutan Nerede Nasıl Gidilir - Bhutan Nerede Nasıl Gidilir

 İklimi Nasıldır ve Ne Zaman Gidilir?

Genel olarak dağlık araziden oluşan ülkede kışlar oldukça sert geçmektedir. Kuzey ovalarda tropikal iklim hakimken orta kısımlardaki kışları soğuk, yazları ise sıcak geçer. Ülkedeki Himalayalar ise soğuk ve serin bir bölgedir. Bhutan nerede, nasıl gidilir sorusunun cevabının yanı sıra, ülkeye gitmeniz gereken zaman aralığı da önemlidir. Çünkü bölgeye her yıl sınırlı sayıda turist alınmaktadır. Ülkeye gitme şansınız her zaman mümkün olmasa da en uygun zamanların Mayıs ile Ekim arası olduğunu söyleyebiliriz.

İncele!  Madagaskar Nerede Nasıl Gidilir

 Tarihi ve Gezilecek Yerler Neresidir?

Bhutan nerede nasıl gidilir sorularının yanında gidildiğinde gezilecek olan mekanlar da önemlidir. Ülkeye Tibet zaman zaman saldırmıştır. Bu nedenle birçok kale bulunmaktadır. Adlarına da “zonk” denilmektedir. Bu kaleler, şu anda yönetim binaları olarak kullanılmaktadır. Kasım aylarında düzenlenen Siyah Boyunlu Turna Festivaline katılabilirsiniz. Bu festival hem kuşların göçlerini kutlamak hem de onları korumak için düzenlenmektedir. Temmuz aylarında ise Haa Yaz Festivali kutlanmaktadır. Bu festivalde göçebe yaşamları ön plana çıkmaktadır. Kasım ayında Merak Tshechu Festivali düzenlenmektedir. Bu festival ülkenin Thrashigang Dzong bölgesinde gerçekleşmektedir. Yerli yaşamın oldukça net olarak görülebildiği bu bölgede kadınların çok eşli yaşaması serbesttir. Thimphu Tshechu festivali ise Bhutan’ın en büyük festivalidir. Bu festival boyunca ritüeller ve ayinler yapılmaktadır.

Ülkede yer alan diğer turistik yerler şunlardır:

  • Royal Manas Ulusal Parkı
  • Wangdue Phodrang bölgesi
  • Phuntsholing’te yer alan manastır
  • Thimphu hayvanat bahçesi
  • Nozillam meydanı

 Gece Hayatı

Bhutan’daki gece hayatı oldukça sönüktür. Sadece barlar ve birkaç kulüp bulabileceğiniz şehirleri bulunmakla beraber, Bhutan kültürünü yaşayabileceğiniz ve öğrenebileceğiniz yerler çok fazladır.

 Ne Yenilir ve İçilir?

 Daha çok Tibet kültürüne ait yemeklerin bulunduğu Bhutan’da kırmızı pirinç, kara buğday ve mısır oldukça sık karşılaşacağınız ürünlerdir. Ema Datshi geleneksel yemekleri olup kırmızı biber ve peynirle hazırlanır. Bunun yanında Tibet sığırı ve inek sütünden yapılan peynirleri de meşhurdur.

 Nasıl Gidilir?

Bhutan nerede nasıl gidilir sorusunun cevabı ise pek kolay verilememektedir. Çünkü vizesiz almayan ülke, yılda belli aralıklarla belli sayıda turist kabul etmektedir. Peşin olarak seyahat şirketine para ödemeden ülkeye girilemiyor. Çünkü ülkeye uçuş yapan tek uçak kendi havayolu şirketlerininkidir. Ülkenin doğallığını korumak istedikleri için az sayıda turisti kabul eden Bhutan’a tek sefer yapan uçak DrugAir’dir.

İncele!  Rusya Federasyonu Nerede? Nasıl Gidilir?

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ