Berlin Gezilecek Yerler

 Berlin, Almanya’nın başkenti ve en büyük şehridir. Kentte 4.3 milyon kişi yaşar. Şehir, Kuzey Almanya’da Spree ile Havel nehirleri arasında kuruludur. 1961’den 1990’a kadar komünist Doğu ve Batı Berlin olarak ikiye ayrılmış olan kenti, aynı zamanda Berlin Duvarı ikiye bölmüştür. Buna utanç duvarı da denir. Sonraları duvar yılmıştır. Cölin şehri olarak kurulan şehrin ilk kaydı 1237 olarak görünür. 1244 yılında Berlin adını almıştır. Şehir en çok otuz yıl savaşlarında zarar görmüştür. Berlin, özellikle farklı ülkelerden gelen sanatçıları bünyesinde barındırır. Birbirinden farklı sanat eserlerini görebilirsiniz.  Tarihi yapıları, geniş caddeleri, tertemiz havası, müzeleriyle içinden nehir geçen şehir Berlin, Avrupa2nın sanat ve kültür merkezi olarak kabul edilir. 

Gezilecek Yerler

Brandenburg Kapısı: Berlin’de gezilmesi gereken yerlerin başında bulunur. Şehrin sembolleri arasındadır. 1788 ile 1791 arasında inşa edilmiştir. Soğuk Savaş zamanında Doğu Almanya2da kalmıştır.

Reichstag: Alman Parlamento binasıdır. Özellikle cam kubbesi, yapının neden görünmesi gerektiğinin bir kanıtıdır. Mimar Paul Wallot tarafından tasarlanmıştır. Binanın yapımı 1984 yılında tamamlanmıştır. Ayrıca bina güneş panelleriyle elektrik üretir.

Alexanderplatz: Berlin’in tarihi merkezi Mitte’nin en merkezi alanıdır. Burası yerliler tarafından Alex diye anılır. Gece buradaki kuleye çıkabilirsiniz. Buradan 360 derece şehri izleyebilirsiniz.

Müzeler Adası: Bu ada beş müzeden oluşur. Berlin’in Spree Nehri üzerinde büyük bir adada kurulmuştur. Dünya Mirasları Listesi’nde yer alır. Adada bulunan müzeler arasında; Alta Nationalgalerie, Altes Museum, Bode Museum, Neues Museum, Pergamonmuseum bulunur.

Berlin Katedrali: 1700’lü yıllarda barok tarzda tasarlanmıştır. 1822 yılında yeniden modellenmiş ve 1894’te II. Willhelm’in emriyle yıkılıp yeniden yapılmıştır. En son neo – barok tarzda tasarlanmıştır.

 Berlin Gezilecek Yerler - Berlin Gezilecek Yerler

Doğu Yakası Galerisi: Berlin gezilecek yerler arasında dikkat çeken yerlerden biri de burasıdır. Burada dünyanın dört bir yanından genel ressamlar 105 resim yapmıştır. 1.3 kilometrelik bir alandır. Giriş ücreti 7 euro’dur. Haftanın her günü 09.00 ile 20.00 arası ziyaretçilere açıktır.

Checkpoint Charlie: Doğu ve Batı Berlin arasında ana geçiş noktasıydı. Savaş döneminde kullanılan ilginç teknikleri burada görebilirsiniz. Giriş ücreti 12,5 eurodur. Ziyaret saatleri haftanın her günü 09.00 ile 22.00 arası olarak geçer.

Holocaut Anıtı: Yahudi soykırımında hayatını kaybetmiş olan Yahudiler için yapılmış olan bir anıttır. 19.000 metrekarelik bir alana yayılmıştır. Burası her gün, her saat ziyaret açıktır.

Potsdamer Platz: Bu kısımda Berlin’in modern yüzünü simgeleyen bir meydandır. Burada sokak gösterileri ve Açıkhava sergileri vardır.  gelenek olarak duvarın parçalarına sakız yapıştırılır.

Kreuzberg: Burası Türkler arasında Klein İstanbul, yani Küçük İstanbul olarak anılır. Türk nüfusu fazladır. Berlin’in tarihi bölgelerinden biridir. Birinci ve ikinci dünya savaşı dönemlerine ait eserlerin sergilendiği müzeler burada sergilenir. Oranienburg’a trenle geçebilir ve 1936 ile 1945 yılları arasında faaliyet göstermiş olan Sachsenhausen toplama Kampını ziyaret edebilirsiniz. popüler kültürün bir alt kültürünü oluşturur. Böyle olunca turistler tarafından ilgi görür

Berlin’e Nasıl Gidilir?

Berlin’e havayolu şirketlerinin tarifeli uçaklarıyla gidebilirsiniz. Burada çok fazla türk yaşadığı için uçak biletleri uygundur. Direkt uçuşla ortalama 2 saat 50 dakikada uçabilirsiniz.

Berlin’e Hangi Mevsim Gidilir?

Berlin gezilecek yerler bakımından caziptir. Aynı yarım kürede olduğumuz için Berlin’in mevsimi ülkemizle benzerlik gösterir. burada yazlar daha kısa ve kışlar daha uzundur. En sıcak aylar temmuz ve ağustostur. Bu dönemlerde sıcaklık ortalama yaklaşık 18 derecedir. Ocak ve şubat en soğuk aylardır. Bu zaman dilimlerinde eksileri görebilirsiniz. Mayıs – eylül arası gezi için uygundur.

İncele!  Como Gölü Gezilecek Yerler

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ