Benin Nerede Nasıl Gidilir

6 Kasım 2016

Benin Nerede Nasıl Gidilir?

 Benin Nerede Nasıl Gidilir Kuzey Atlas Okyanusunun kıyısında yer alan Benin, Batı Afrika’da bulunmaktadır. Benin nerede, nasıl gidilir sorularının cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz. Ülke; Nijer, Nijerya, Togo, Burkina Faso ile sınır komşusudur. Demokratik olarak yönetilen ülkede 12 adet eyalet bulunmaktadır. Ülkenin resmi dili ise, Fransızcadır.

 Nüfusu

 10 milyon nüfusu bulunan ülkenin çoğunluğu Hristiyanlardan oluşmaktadır. Daha sonra sayıca Müslümanlar ve yerel inanışa sahip olanlar gelmektedir. Nüfusun büyük çoğunluğunu da çocuklar ve gençler oluşturmaktadır.

 Önemli Şehirleri Hangileridir?

Porto-Novo şehri, ülkenin başkentidir. Ülke nüfusunun %33’ü bu şehirde yaşamını sürdürmektedir. Benin’in meclis binası bu şehirde yer almaktadır. Kral Toffa Sarayı ve çevresi de bu şehirde yer almakla birlikte, Unesco’nun kültür mirasları arasında geçici listede bulunmaktadır.

Cotonou şehri, Benin ülkesinin en kalabalık ve büyük şehridir. Başkent Porto-Novo olmasına rağmen birçok hükümet binası bu şehirde yer almaktadır. Özellikle liman şehri olması, Batı Afrika’nın tümü için önemli bir ticaret merkezi olmasına yol açmıştır. İçerisinde yer alan Cotonou Katedrali, Ancien Pont köprüsü gezilmesi gereken yerlerdendir.

Abomey şehri, içerisinde kraliyet saraylarını bulunduran ve Unesco’nun koruması altında bulunan önemli bir şehirdir.

Birçok kalabalık şehri bulunsa da en önemli ve ilgi çeken şehirleri bunlardır.

Benin Nerede Nasıl Gidilir - Benin Nerede Nasıl Gidilir

 Din ve Dili Nedir?

Benin içerisinde konuşulan resmi dil Fransızca olmakla beraber Fon ve Yoruba dilleri de halk arasında oldukça yaygındır. Din olarak %42 gibi bir bölümü Hristiyan olan ülkenin, %25’i Müslümandır. Geri kalan yüzde daha çok bölgenin yerel inanışlarını sürdürmektedir.

 İklimi Nasıldır ve Ne Zaman Gidilir?

Benin nerede nasıl gidilir sorularını cevaplarken en çok dikkat etmeniz gereken etmenlerden birisi iklimdir. İkliminin elverişli olduğu bir dönemde ziyaret etmenizde fayda vardır. Ülkenin kıyı bölgesinde ekvator iklimi hakimdir. Genel olarak iki hava durumundan bahsedebiliriz. Kuzey bölümlerinde yağışlı aylar mayıs ve eylül arasıdır. Güneyde yağışlı geçen aylar mart ve haziran arasıdır. Diğer aylar genel olarak kurak geçer. En sıcak dönem ise şubat ile nisan arasıdır. Kasım ile Şubat ayları arasındaysa yağış olmaz fakat serin olur. Bu nedenle ülkeyi ziyaret etmek için bu dönem en uygunudur. Yağış olmadığı için parkları ziyaret edebilirsiniz. Çünkü yağışlı zamanlarda birçok yol işlevsiz duruma gelebiliyor.

İncele!  Avustralya Nerede Nasıl Gidilir

 Tarihi ve Gezilecek Yerleri Nerelerdir?

Benin nerede, nasıl gidilir diyorsanız bilmeniz gereken şeylerden birisi de gezilecek yer konusunda oldukça zengin bir ülke olduğudur.. Fakat hem tarihi yönden hem de eğlence amaçlı gezilebilecek başlıca yerler şunlardır:

  • Porto-Novo şehrinde Etnografya Müzesi, bahçeler, Silva Müzesi
  • Abomey tarihi şehri ve sarayı
  • Tanguieta şehrindeki safari ve vahşi yaşan alanları
  • Natitingou şehrindeki şelale ve müze
  • Grand Popo şehrindeki plaj
  • Pendjari Ulusal Parkı
  • Ouidah’taki tapınak ve müze

 Gece Hayatı

Benin’de gece hayatı yaşayabileceğiniz mekanlar bulmanız mümkündür. Bunların en başlarında Paradise, Cristal Palace, Le Livingstone, Le Teke bulunmaktadır. Fakat gece geç saatlere kadar özellikle kadınların bulunmaması önerilir. Çünkü sahil kenarlarında saldırıya uğrama riskiniz yüksektir.

 Ne Yenilir ve İçilir?

Tabi ki birçok yemek ve içecek seçeneğiniz bulunmaktadır. Özellikle sokak satıcılarında fasulyeden yapılan birçok yiyeceği bulmanız mümkündür. Fakat Benin’e geldiyseniz La Beninoise isimli yerel biradan tatmanız gerekir. Ayrıca palmiye ağacının suyundan yapılan Palmiye şarabı da ilginizi çekebilir. İçmemeniz gereken şey ise, musluk suyudur. Kolibasil oranı sağlığı tehdit edecek düzeydedir.

 Nasıl Gidilir?

Benin nerede nasıl gidilir sorularınızın ikinci kısmına gelirsek, Benin’e aktarmalı olarak gitmeniz mümkündür. Afrika kıtasında olan ülkeye aktarmalı uçak seferleri bulunmaktadır.

 

 

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ