Belgrad Seyahat Rehberi

Belgrad Seyahat Rehberi

Sirbistan’ın beyaz şehir anlamına gelen bu güzel ve ferah şehrine gitmek isteyenler Belgrad Seyahat Rehberi yazımızdan faydalanabilirler.  Avrupa ülkelerine gitmek pek çok kişinin hayalidir. Fakat Schengen vizesi engeline takılanlar için bu seyahat daha masraflı hatta imkânsız olabiliyor. Ancak Sırbistan Avrupa Birliği ya da Schengen üyesi olmadığı için vizesiz seyahat yapabileceğiniz Avrupa ülkeleri arasında yer alıyor. Balkan turu hayali olanlar Sırbistan dâhil diğer Balkan ülkelerini de vizesiz görme imkânına sahipler. Eğer siz de Avrupa ülkelerini vizesiz dolaşmak isterseniz Balkan ülkelerini tercih edebilirsiniz. Yani Avrupa’da vizesiz seyahat edebileceğiniz yerler olduğunu bilmeniz gerekir.

Belgrad’a Nasıl Gidilir?

Vizesiz seyahat yapabileceğiniz bir ülke olan Sırbistan’da yer alan Belgrat şehrine gitmek için uçak biletinizi alarak seyahate çıkabilirsiniz. Gitmeden önce kalacağınız oteli ve kullanacağınız ulaşım araçlarını araştırmalısınız.

Belgrad e1444145388139 - Belgrad Seyahat Rehberi

Belgrad Gezilecek Yerler

Belgrat Sırbistan’ın doğal güzellikleri ve tarihi mirasıyla en beğenilen kentlerinden biridir. Beyaz şehir anlamına geliyor. Dünyanın her yerinden yoğun turist alıyor. işte Belgrat için gezilecek yerler.

Kalemegdan: Buranın diğer adı Belgrat Kalesidir. Bu kale Tuna nehrine yakın bir yerde durmaktadır. Bu bölgede Tuna ve Sava nehirleri birleşmektedir. Belgrat’a gidince görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

Republic Square: Burası Cumhuriyet Meydanı anlamına gelmektedir. Gezinize bu meydandan başlarsanız etraftaki tiyatro ve müze binalarını da görmüş olursunuz.

Savamala: Savamala Bölgesi tarihi dokuları sevenler için muhakkak görülmesi gereken bir yerdir. Zamanla yıpranan tarihi doku restorasyon çalışmalarıyla ayakta tutulmaya çalışılıyor. Küçük kafeler, dükkânlar ve evler bulunuyor.

Zemun: Zemun da Kalemegdan’a yakın bir bölgede bulunuyor. Yani Tuna Nehri, Kalemegdan ve Zemun’u birlikte gezebilirsiniz. Böylece zaman kazanmış da olursunuz. Zemun’a gittiğinizde bisiklet turlarının sıkça yapıldığını göreceksiniz.

İncele!  New York Gezilecek Yerler

Ada Ciganlija: Belgrat seyahat rehberi içinde yer verdiğimiz önemli yerlerden biri de bu nehir kıyısındaki bölgedir. Belgrad’a gittiğinizde denize girmek isterseniz Sava Nehri’e bağlantılı olarak oluşturulan yapay Sava Gölü kıyısındaki plajı kullanabilirsiniz.

Skadarlija: Burası tarihi bir bölge olarak büyük ilgi görüyor. Tarihin izleriyle günümüz şartları birleştirilmiş. Eğlence mekânları, restaurant ve kafeleri, canlı müzikleri, sevimli sokakları ve rengârenk çiçekleri ile size tatilde olduğunuzu hissettirecek bir yer.

Nikola Tesla Müzesi: Belgrat’a gelmişken Tesla müzesini de görmeden gitmek istemezsiniz. 19-20. Yüzyıllarda yaşamış olan bir bilim adamıdır. Elektrik mühendisleri yardımıyla gezeceğiniz müzeyi görmeye ihmal etmemelisiniz.

Belgrad’ta Ne Yenir?

Belgrad seyahat rehberi içinde yemek seçeneklerine de yer verdik. Bu şehre gittiğinizde şüphesiz en çok ihtiyacınız olan yemek seçenekleridir. Belgrat’ta pek çok Balkan mutfağına ait mekân da bulabilirsiniz. Bu nedenle yemek kültürü bakımından da oldukça zengin bir bölge ve şehirdir.

Cevapcici: bu yemeği pek çok mekânda bulabilirsiniz. Aslında bir nevi köfte diyebileceğimiz bu yemeği tereyağı ile birlikte sunuyorlar.

Pljeskavica: Bu yemek Belgrat’ta yaygın bir et yemeğidir. Köfte biçiminde tüketilen bu yemek daha çok fast food menülerde bulunuyor. Eğer bütçeniz sınırlıysa bu yemeği uygun bir fiyat karşılığında alabilirsiniz. Üstelik yanındaki meze ve salatalar da ücretsiz geliyor.

Sarma: Balkan ülkelerinde tıpkı bizim ülkemizde olduğu gibi sarma çok meşhur bir yemektir. Yine aynı adla anılır. Yaprak ve lahana sarmalarını çok rahat bulabilirsiniz.

Çorbalar: Çorba seçenekleri arasında işkembe çorbası, balık çorbası gibi seçenekler bulunuyor. Sırbistan ve Belgrat’ta balık çorbası sıkça tüketiliyor.

Börek Çeşitleri: Sırbistan’da ve Belgrat’ta bizim ülkemizdekine benzer börek çeşitleri yapılıyor. Özellikle su böreği çok yaygın. Kahvaltı menülerinde tercih edebileceğiniz Türk hamur işine benzer yiyecekler bulunuyor.

İncele!  Londra'ya Vize Nasıl Alınır

Görüldüğü gibi Belgrat’a gitmek de bu şehirde seyahat etmek de çok kolay. Bunun için Belgrat seyahat rehberi amaçlı yazımızda kısaca Belgrat seyahatiyle ilgili önemli noktalara değinmiş olduk.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ