Belçikaya Vize Nasıl Alınır

Belçikaya Vize Nasıl Alınır

Belçikaya Vize Nasıl Alınır sorusu, bu ülkeye çeşitli amaçlarla gitmek isteyenlerin gündeme getirdiği ve cevabını merak ettiği bir sorudur. Vize, bir nevi giriş izni olarak bilinmektedir. Avrupa ülkelerinin neredeyse hepsi, Türk vatandaşlarına vize uygulamaktadır. Vize alabilmek için, gidilecek olan ülkenin istediği belgeleri tamamlamak gerekmektedir.

Vize İşlemleri Nerede Yapılmaktadır?

Vize için gerekli işlemler, Belçika’nın Ankara Konsolosluğunda yapılmaktadır. Vize başvurusu yapacak kişilerin öncelikle, online bir şekilde, konsolosluk sayfasında yer alan formu doldurmaları gerekmektedir. Sonrasında ise sizden istenen belgeleri hazırlamanız lazımdır. Belçika’ya Vize Nasıl Alınır, durumunun ayrıntılı olarak açıklanması lazımdır.

Vize İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

Belçikaya Vize Nasıl Alınır, sorusunun cevaplarını incelemek gerekmektedir. Çünkü istenen belgeler bir hayli fazladır ve bu belgelerin eksiksiz bir biçimde tamamlanması gerekmektedir. Öncelikle vize başvuru ücretinin ödenmesi gerekmektedir. Her ne amaçla olursa olsun, Belçika’ya gitmek isteyenlerin temelde hazırlaması gereken birkaç belge vardır. Bunlardan birisi pasaportun aslıdır. Pasaport süresinin en az 3 ay geçerliliğinin olması gerekmektedir. Pasaportun içerisinde, vize amacıyla 2 adet sayfanın da boş bulunması lazımdır. Bir diğer belge ise vize başvuru formudur. Bu forma, konsolosluk üzerinden ulaşmak mümkündür. Ayrıca, başvurunun hangi dilde incelenmesini istediğinize yönelik olan imzalanmış bir dil belgesinin de olması lazımdır. Konsolosluk, bu belgeyi de temin etmektedir. Tüm bu belgeler, hem turist hem ticari hem de diğer amaçlarla bu ülkeye gitmek isteyenlerin hazırlanması gereken belgelerdir. Bunun dışında ise gidiş amacına yönelik olan özel belgeler vardır.

images - Belçikaya Vize Nasıl Alınır

Turistik Vize İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

  • Ayrıntılı seyahat planı dilekçesi: Belçika’ya Vize Nasıl Alınır, sorusuna verilecek cevaplar oldukça fazladır. Hangi amaçla gittiğinizi, kaç gün boyunca kalacağınızı, hangi şehirlerde ve nereleri gezeceğinizi ayrıntılı olarak yazmanız lazımdır. Bu belgenin dili, Belçika’da kullanılan dillerden birinde ya da İngilizce olmak zorundadır.
  • Seyahat sağlık sigortası: acil bakım ve acil hastane masraflarını karşılayan 30 000 euro tutarındaki bir sağlık sigortası da Belçika vizesi için şart koşulmuştur.
  • Finansal Durum Belgesi: Son 3 aya ait olan maaş bordrosunun, kurum tarafından onaylanması lazımdır. Ayrıca yine son 3 aya ait aktif banka hesabı ve banka bakiyesinin de ibraz edilmesi lazımdır.
  • Mesleki Durum Belgesi: Vize başvurusunda bulunan kişinin, sahip olduğu mesleği de belgelemesi gerekmektedir. Eğer başvuru sahibi, bir öğrenci ise öğrenci belgesini, konsolosluğa sunmak zorundadır. Ayrıca öğrenci olan vize başvurusu sahibinin, ailesi tarafından bu seyahatin tüm masraflarını karşılayacağına dair imzalı bir dilekçe alması lazımdır. Devlet çalışanlarının ise yine çalıştıklarına dair bir belge hazırlaması lazımdır. Bu belgelerin hepsinin noter onaylı fotokopilerini temin etmeniz gerekmektedir. Emekli olan bir kişi vize başvurusunda bulunuyorsa, son 3 aya ait olan hesap dökümünü ve emekli olduğunu kanıtlayan belgeyi hazırlaması lazımdır.
İncele!  Londra Gezilecek Yerler

Belçika’ya vize nasıl alınır konusu bu tip cevaplardan oluşmaktadır. Bundan sonraki süreçte ise yapılan başvurular, dikkatli bir biçimde değerlendirilmektedir. Bu zaman zarfında başvuruyu değerlendirecek olan konsolosluk ile belirli bir süre boyunca iletişime geçmemek faydalı olacaktır. Çünkü Belçika konsolosluğu vize başvuruları için bir süre belirlemiştir. Bu süre dahilinde vizenin, belirtilen zaman diliminden daha önce çıkma gibi bir durumu söz konusu değildir. Bu yüzden vize işlemlerinizi halledip, gerekli tüm belgeleri teslim ettikten sonra sürenin dolmasını beklemeniz gerekmektedir. Talep edilen belgelerin, fotokopilerinin noter tarafından onaylatılmasını ve bunların yeminli tercümanlar tarafından Belçika’daki resmi dillerden birisine çevrilmesini unutmayınız.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ