Belçika Nerede Nasıl Gidilir

6 Kasım 2016

Belçika Nerede Nasıl Gidilir?

Belçika nerede Nasıl gidilir? Belçika batı Avrupa bölgesinde yer almaktadır. Resmi adı ise “Belçika Krallığı” dır. Başkenti Brüksel olan Belçika’nın 55 adet farklı şehri vardır. NATO gibi uluslararası kuruluşlara sahip olan Belçika’nın başkenti Brüksel, birası, çikolatası ve şehirlerdeki mimarisi ile ünlüdür.

Belçika nüfusu

İtalyanlar, Türkler, Almanlar, İspanyollar, Hollandalılar, Faslılar ve Fransızlardan oluşan ülkenin nüfusu yaklaşık olarak 11 milyondur. Ülkedeki en az nüfusu oluşturan grup Türklerken en fazla nüfus İtalyanlardandır.

Önemli şehirleri

Belçika nerede Nasıl gidilir? Önemli şehirleri nereleridir? Belçika’nın en önemli şehirlerinden bir tanesi başkenti olan Brüksel’dir. Brüksel; Belçika’daki 3 federal bölgeden birisidir ve başkenttir. Uzun yıllar öncesinde bataklık olan bu bölge, bataklığın kuruması ile oluşmuştur. Avrupa Birliği komisyonuna ait olan 3 adet ana bina da burada bulunmaktadır. Mimarisi oldukça göz doldurur.

Gent; Orta çağın en zengin bölgelerindendir. Güzel ve büyük bir üniversiteye ve limana sahiptir. Schelde ve Lys ırmağının birleştiği noktada bulunmaktadır.

Anvers; Liman şehri olan Anvers’te Avrupa’nın en büyük ikinci limanı bulunmaktadır. Schele nehri şehrin içinden geçmekle birlikte tam olarak 350 km’dir. Nehirden geçen gemilere engel olmaması için bir tane bile köprü yapılmamıştır.

Belçika Nerede Nasıl Gidilir - Belçika Nerede Nasıl Gidilir

Din ve konuşulan dil

Resmi dilleri üç tanedir. Felemenkçe, Almanca ve Fransızca. Nüfusun büyük çoğunluğu Felemenkçe, sonrasında Fransızca ve en az da Almancayı kullanırlar. Çok sayıda dini bünyesinde bulunduran Belçika’da en fazla Katolikler yer almaktadır. Nüfusun büyük çoğunluğunu Katolikler oluşturur iken sonrasında ateistler ve ardından Budist, Protestan, Ortodoks, Müslüman, Museviler gelmektedir.

Belçika iklim/ Ne zaman gidilir?

Belçika nerede Nasıl gidilir? Merak konuları ile hangi dönemde gitmek uygun olur sorusu da bu soruları takip ediyor. Ülke her mevsim yağışlıdır ve okyanus iklimi hakimdir. Ocak ayına baktığımızda en düşük sıcaklık 3 derece iken haziran ayında en yüksek sıcaklık 18 derecedir. En çok Temmuz ayında yağış alır. Ülkeyi ziyaret etmeniz gereken dönem kesinlikle Nisan, Mayıs aylarıdır.

İncele!  Andorra nerede Nasıl gidilir

Belçika gezilecek yerleri

Kısa bir seyahat planladıysanız Brüksel’ de bulunan Unesco tarafından korunan Grand Palace iyi olacaktır. Şehrin en süslü binalarından olan belediye sarayının gotik mimarisi mutlaka görülmelidir. 13. Yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir. Treurenberg’ de bulunan St. Gudula ve St. Michael katedralleri önemli ve görülmeye değer yapılardır.

Belçika tarihi yerleri

Başkent olan Brüksel tamamı ile tarihi bir yerdir. Uzun yıllar öncesinden kalan tasarımlar kendilerini Brüksel’deki her yerde evlerde, klişelerde vs. göstermektedir. Burada bulunan sanat müzeleri de tarihi güzellikler arasındadır. Festivallere gitmek için bir seyahat planladıysanız en doğru zaman Mayıs ayıdır. Hemen hemen yılın her ayında festivaller yapan Belçika’da her alanda festival görmek mümkündür.

Belçika gece hayatı

Belçika nerede Nasıl gidilir? Gece hayatı için nereler tercih edilmelidir? Başkentte gece hayatı sakindir. Fakat gece hayatı 23:00 den sonra başlayarak sabahın ilk ışıklarına kadar sürer. En önemli kulüpleri ise tekno müziklerin hakim olduğu Fuse’ da bulabilirsiniz.

Ne yenir/ Ne içilir?

Fransız mutfağı ile oldukça samimi olan Brlçika mutfağının en önemli yiyeceği patatestir. Yemeklerde patatesin her çeşidini bulabilirsiniz. Dünyanın en büyük çikolata fabrikasına sahip olan Belçika’ da en güzel çikolataları tadabileceksiniz. Yerel yiyeceklerinden bir tanesi ise Mayonezli karides dolmasıdır.

Belçika’ya nasıl gidilir?

Ülkemizden Belçika’ya istediğiniz her zaman direkt uçuşlar mevcuttur. Hava şartlarında bir sorun olmadığı sürece her zaman doğrudan gitmeniz mümkündür.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ