Batum’a Gitmenin Yolları

Batum’a Gitmenin Yolları

Batum, Gürcistan’ın modern ama şirin bir şehri ve Batum’a gitmenin yolları arasında farklı seçenekler var. Türkiye ile Sarp Sınır Kapısı aracılığıyla komşu olan bu küçük şehir, ulaşım bakımından sizi çok zorlamayacaktır. Türklerin sürekli uğradığı tatil bölgelerinden biridir ve Gürcistan Türkiye’ye Batum’a girerken vize uygulamaz ve pasaport taşıma zorunluluğu getirmez. Yani vizeniz veya pasaportunuz olmasa da bu küçük tatil şehrine gidebilirsiniz.Ayrıca Batum, kısa tatilleriniz için tam bir eğlence deposu. Çabuk, eğlenceli, şirin ve ucuz bir tatil için ideal bölge.

Arabayla Batum’a gidebilir miyiz?

Batum’ vize ve pasaport uygulaması olmadığı için arabanızla gitmeniz mümkün. Kişisel aracınızla gidebilmek için kimlikleriniz, aracın ruhsatı ve sürücünün ehliyeti yeterli. Ancak araç sahibi arabada bulunmalı veya en azından noterden onaylı bir vekâletiniz olmalı. Bu yolculuktaki en büyük sorun gümrük kapılarındaki bekleyiş. Sarp Sınır Kapısı’nın Türkiye kısmında uzun kuyruklar olabiliyor. Bu kuyruklar yolculuğunuz kadar sürebilir. Ancak sınırı geçtikten sonra pek fazla sıra beklemiyorsunuz.Batum’a en yakın Türk şehirleri olarak Trabzon, Artvin ve Rize’yi gösterebiliriz. Trabzon merkezinden arabayla çıktığınızda Batum merkezine gitmeniz 2 buçuk saat sürebilir. Mesafe 200 kilometre civarında. Kişisel aracınızla gidebileceğiniz bir yol. Aslında belirttiğim şehirler arasından Batum’a en uzak şehir Trabzon. Artvin’den yapacağınız yolculuk ise en kısası. 1 buçuk saat gibi az bir sürede Batum’a ulaşabilirsiniz, bu da 75 kilometrelik bir mesafeyi temsil ediyor. Rize ile Batum arası da yaklaşık olarak 1 buçuk saat sürüyor ama aradaki mesafe daha uzun, yaklaşık 130 kilometre. Bu verdiğim sayılara gümrükte bekleme süreleri dâhil değildir. O gün karşılaşacağınız yoğunluk, yolculuğunuzun süresini belirleyecektir.

Batum’a Gitmenin Yolları - Batum’a Gitmenin Yolları

Batum’a Gitmenin Yolları

Otobüs yolculuğu da bir seçenek

Otobüs yolculuğu birçok şehirden tercih edebileceğiniz bir tercih. Ancak İstanbul ve Ankara gibi büyük ve uzak şehirlerden yolculuk sadece gidiş 100 TL’yi bulabiliyor. Trabzon’dan ise 25 TL gibi ucuz bir miktara seyahat edebilirsiniz. Otobüs yolculuğunun yanında taksi seçeneğini de dikkate alabilirsiniz. Artvin, Hopa’dan yaklaşık 40 TL’ye Sarp Sınır Kapısı’na gidebilirsiniz. Sınır kapısını yürüyerek geçip gezinize devam edebilirsiniz. Sınırdan sonra ise dolmuş veya taksileri kullanabilirsiniz. Açıkçası Batum’a gitmenin yolları arasında en rahatı bu olabilir.

İncele!  Otobüsle Yurtdışı Seyahat

Uçakla gidebilir miyiz?

Türkiye’den Batum’a uçak bileti tabi var. Ancak oldukça pahalı, bir kişilik gidiş bileti vergiler ve hizmet bedeli dâhil 550 lira civarında.Bu İstanbul Batum arası uçak bileti fiyatı. Maalesef başka şehirlere de baktığınızda bu fiyatlara yakın ücretler ödemek zorunda kalıyorsunuz. Ayrıca Türkiye’den Batum’a sadece THY seferleri var. Bunun dışında başka bir uçak firması herhangi bir uçuş düzenlememiş. O yüzden başka seçeneklere bakma ihtimaliniz ortadan kalkmış oluyor. Aslında farklı bir yol daha var, biraz uzun ama ucuza denk gelebilir. İstanbul gibi uzak bir şehirden uçakla Batum’a tek seferde veya Antalya gibi bir şehirden aktarma yaparak Batum’a gitmek yerine Hopa’ya uçak bileti alabilirsiniz. Hopa’da havalimanı yok. O yüzden uçaklar Batum havalimanına iniyor. Sizi oradan Hopa’ya otobüsle yolluyorlar. Hopa’da otobüsten indikten sonra ise yukarıda belirttiğim yolculuk seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Batum’a deniz yoluyla ulaşım var mı?

Batum’a maalesef deniz yoluyla ulaşım sağlanamamakta. Ulaştırma Bakanlığı ve Batum Ataşeliği arasında bir anlaşma sağlanmaya çalışılmışsa da masrafların karşılanamaması nedeniyle bu çaba olumsuz sonuç vermiştir. Devlet desteği olmadan gerçekleşmesi imkansız olan proje belki ileride hayata geçirilir.

Batum’un tren yolu bağlantısı yok

Batum’a trenle gitmek çok zevkli bir yolculuk olabilirdi. Ancak Karadeniz Bölgesi’nde tren yolu zor bir uğraş olduğu için böyle bir şansımız yok. Ancak yine deBatum’a gitmenin yolları çok çeşitli ve ucuz.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ