Batum Gezilecek Yerler

Batum Gezilecek Yerler

Batum bulvarı Batum Gezilecek Yerler arasında görülmesi gereken yerlerin başında yer almaktadır. Batum tatil şehri olarak tatil yapılabilecek bir şehir olması sebebiyle burada bulunan Batum Bulvarı şehir merkezinde bulunan plajda; 7 km uzunluğunda palmiyelerle süslenmiş, kafeleri, çeşmeleri, park alanları ve heykelleri, bisiklet ve yürüyüş yolları, restoranları bulunmaktadır.  Bulvarın içerisinde 6 May Park ve Alexander Garden parkları ve yapay gölü bulunan Nurigeli Gölü; manzarasıyla gezginlerin beğeneceği yerler arasında bulunmaktadır. Bazı hayvan ve kuş türlerinin de yer aldığı birde küçük hayvanat bahçesi bulvarın gezilecek yerlerindendir.  Avrupa şehirlerinin meydanlarını anımsatan Piazza Meydanı ise 5700 metre kare alanıyla otel, restoran,  pub cafeleriyle bilinen gezginler için gidilmesi ve görülmesi gereken bir meydandır.

Batum Gezilecek Yerler - Batum Gezilecek Yerler

Batum Gezilecek Yerler

Batum  Tarihi Yerleri Nelerdir ?

Tiyatro meydanı altın renginde poseidon heykeli ve rengarenk çiçeklerin bulunduğu alanda birde opera binası bulunmaktadır. Avrupa Meydanı şehrin ana meydanı olarak bilinmekte ve meydanda bulunan parkta havuz fiskiyeleri dikkat çekmekte, elinde altın koyun postu ile Medea Heykelini de içerisinde barındırmakta olan meydan   Batum Gezilecek Yerlerden birisidir. Astronomik saat Prag ve Venedikte bulunan saatlerin bir benzeri olarak Eski National Bank of Georgia binasında yer almakta ve Memed Abashidzade Bulvarı’nda yer almaktadır.

Karadeniz ticaretinde önemli bir yere sahip Batum Limanı sivri kulesi, işletme binası, eski ve yeni eserlerin bulunduğu yerler olarak Batum Limanı’da gezginlerin gitmesi gereken yerler arasındadır. Batum Gezilecek Yerler İzmir Saat Kulesinin bir kopyası olan Chacha Tower; 25 metre yüksekliğe sahip 4 çeşmeli kule Limanın yakında yer almakta, çeşmelerinden her gün akşam 19:00 da 10 dakika boyunca güçlü bir gürcü içkisi olan Chacka akmakta ve çeşmesi, saat kulesiyle dikkat çeken bir yer olarak tavsiye edilen yerlerden sadece bir tanesidir. Batum Fener Kulesi ilk olarak 1863 te Osmanlı döneminde inşa edilmiş ve 1878 de tekrar inşa edilen kule Batum Limanında yer almaktadır.

İncele!  Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası Yeşil Pasaport

Batum Kiliseleri ve Camileri Hangileridir ?

Aşk Heykeli ise limanın hemen yakınında yer almakta 7 metre yüksekliğiyle metalden yapılan heykel sanat eseri olarak sanatseverlerin ilgisini çekebilecek bir yapısı bulunan bir heykeldir. Heykel tıraş Tamara Kvesitadze tarafından yapılan heykel Azeri genç Ali ile Gürcü kız Nino arasındaki muhteşem aşkı anlatmaktadır. Hareket eden bir kadın ve bir erkekten oluşan heykeller her 10 dakikada bir farklı açılarda yer alarak iç içe geçmekte; Ali Nino aşkını anlatan bir sanat eseridir.  Heykelin hemen yanında Ferris Whel isimli dönme dolap şehri yukardan gezmek isteyenlerin 10 dakika dönme dolap içerisinde şehir 55 metre yükseklikten izlenebilmektedir. Kapasitesi 250 kişi olan dönme dolapta gezgincilere tavsiye edilmektedir.

Gürcü alfabesine binaen yapılan Alfabe Kulesi henüz 2012 yılında 130 metre uzunluğunda yapılan kule; DNA sarmallarına benzeyen bir mimarisi ile görülebilecek mekanlardan birisidir. Virgin Mary Kilisesi 19. Yüzyılda inşa edilmiş ve pek çok dine ev sahipliği yapılan kilise Batum’un en büyük ana kilisesidir. Ermeni Apostolik Kilisesi de Batum Gezilecek Yerler den birisidir. St Nickolas Church kilisesi piazza meydanının yakınında bulunmaktadır. Görselliğiyle Batum’un en güzel binası olma özelliğine sahiptir. Orta Cami Batum’da ayakta kalan tek cami unvanına sahiptir. 2 cami arasında yapılmasından dolayı Orta Cami adını alan yerde şimdi kuran kursu ve Müftülük binası olarak hizmet vermektedir. Batum Botanik Bahçesi Batum’a 9 kim uzaklıkta yer almakta dünyanın en büyük botanik bahçelerinden birisidir. 5000 den fazla bitkiyi içerisinde barındıran Botanik Bahçe doğa severlerin mutlaka gitmesi gereken yerlerden birisidir. Park alanı baştan sona 1,5 saat gibi bir sürede gezilebilecek kadar büyük bir alana sahiptir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ