Batum Gezilecek Yerler

Batum, Gürcistan Özerk Cumhuriyeti Acara’nın başkentidir. Liman ve ticaret kenti olma özeliği vardır. Ülkenin eski Yunan kolonisi Batis adıyla kurulduğuna inanılır. Ortaçağa kadar kent, Gürcü krallıkların ve prensliklerin yönetiminde kalmıştır. Kanunu Sultan Süleyman Dönemi’nde Osmanlılar tarafından feth edilmiştir. Tam 314 sene Osmanlı egemenliğinde kaldı. 1977 – 78 Rusya Osmanlı Devleti Savaşında Rusya’ya verilmiş olsa da, 1. Dünya savaşı sonrasında yeniden Osmanlı’ya bırakıldı. Mondros Mütarekesi sonrasında önce İngiltere, daha sonra Gürcistan’a bırakıldı. Batum gezilecek yerler konusunda keyifli seçeneklere sahip. Karadeniz şehirlerinden biri olan bu şehir, her yıl birçok kişiyi ağırlıyor. Şehirde hem modern bir yapı hem de tarihi detayları bir arada görebilirsiniz.

Gezilecek Yerler

Batum Bulvarı: Kurulu bir düzen halindedir. Geniş yürüyüş ve bisiklet yolları vardır. sahilde yer alır. kıyı şeridin takip ederek buraya ulaşabilirsiniz. Bulvarda Nurigeli Yapay Göl vardır.

Batum Gezilecek Yerler 1 1 - Batum Gezilecek Yerler

Batum Gezilecek Yerler

Piazza Meydanı: Burada kendinizi adeta bir Avrupa şehrinde hissedebilirsiniz. Mozaik ve cam sanatı mimaride kullanılmıştır. Meydan 5700 m2 üzerine kuruludur. Otel, restaurant ve pubları bu kısımda görebilirsiniz.

Avrupa Meydanı: Burası şehrin ana meydanıdır. Özellikle yaz aylarında fıskiyeleri ve gece hayatıyla oldukça hareketli görünür.

Astronomik saat: Bu saatin benzerlerine Prag ve Venedik’te de rastlanır. Saat üzerinde astronomik bilgileri görebilirsiniz.

Batum Fener Kulesi: Osmanlı Devleti zamanında 1863 yılında inşa edilen kule, son halini 1882 yılında almıştır. Fransız mühendisler tarafından yenilenmiştir.

Chacha Tower: 20 yüzyıl başındaki Batum yapılarını anımsatır. Her gün saat 19.00’da çeşmelerinden Gürcistan’a özgü olan Chacha içkisi on dakika boyunca akar.

Alfabe Kulesi: 2012 yılında, Gürcü alfabesinin eşsizliğini ifade etmek için kurulmuştur. DNA yapısı gibi bir şekli vardır.

Ali Nino Heykeli: Tamara Kvesitadze tarafından yapılmıştır. Metal olan heykel 7 metre yüksekliğindedir. Ali isimli Azeri bir genç ile Nino adındaki bir Gürcü kız arasındaki aşk anlatılır. Kadın ve erkek ir  olan heykel, her on dakikada bir açı değiştirerek iç içe geçer.

Orta Camii: Batum gezilecek yerler arasında Orta Camii de vardır. Bu cami 1886 yılında Gürcistan’da yaşayan varlıklı bir müslüman tarafından yapılmıştır. Günümüzde ayakta kalan son camii olma özelliğine sahiptir.

Batum Botanik Bahçesi: Karadeniz kıyısında yer alır. kente 9 km uzaklığındadır. 1912 yılında açılan bahçe, dünyanın en büyük botanik bahçelerinden biri olma özelliğine sahiptir.

Aziz Nikola Kilisesi: Plazza meydanı yakınlarında konumlanmıştır. 1865 yılında yapımına başlanan kilise için Trabzon’dan özel taşlar getirilmiştir.

Virgin Mary Katedrali: 19. Yüzyıl sonlarında neo-gotik tarzda yapılmıştır. Görkemli bir katedraldir.

Batum Kilisesi: Gonio Kalesi olarak da bilinir. Romalılar tarafından inşa edilmiştir. Şehir merkezinden 15 km uzaklıktadır.

Makhuntseti Şelalesi: Batum şehir merkezine 30 km mesafede yer alır. yemyeşil ve temiz bir doğaya sahiptir. Burada Karadeniz güzelliğini net olarak görebilirsiniz.

Batum’a Ne Zaman Gidilir?

Kentin en sıcak ayı temmuz ve ağustos ayıdır. Bu mevsimlerde ortalama sıcaklı 22 derece olarak geçer. İklim ılımadır. Dolayısıyla deniz mevsimi için buraya gitmeyi planlıyorsanız, mayıs ayı itibariyle kenti ziyaret edebilirsiniz. doğa için gitmek isterseniz burada kamp ve trekking yapabilirsiniz. Bu aktiviteler için de en uygun mevsim ilkbahardır.

Batum’a Nasıl Gidilir?

Batum gezilecek yerler için kente gitmeniz gerekir. İstanbul’dan direkt uçuşla

Batum’a ulaşabilirsiniz.  Ayrıca kara yoluyla gittiğiniz zaman Hopa’dan 15 dakika, Trabzon’dan ise 1,5 saattir. Türkiye ve Batum arasında bu konuda özel bir anlaşma vardır. Buna göre Batum ve Hopa’ya yapılan uçak seferleri tek bir hava meydanı üzerinden yapılıyor. Hopa uçak bileti alan yolcular Batum Havalimanı’ndan çıkış yapamıyor. Hopa’ya ulaşan yolcular Sarp Sınır Kapısı’na geri dönerek Batum’a geçiş yapabilir.

İncele!  Antalya Otelleri Antalya Kalacak Yerler

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ