Batı Sahra Nerede Nasıl Gidilir

6 Kasım 2016

Batı Sahra Nerede Nasıl Gidilir?

Batı Sahra nerede Nasıl gidilir? Batı Sahra Afrika bölgesinin kuzeybatısında bulunan bir toprak parçasıdır.  Batı bölgesinde Atlas Okyanusu’na, kuzey bölgesinde Fas’a ve Cezayir’e, güney bölgesinde ise Moritanya ile komşudur. 1976 yılında İspanya’dan ayrılmış olmak ile birlikte Fas,Batı Sahra üzerinde hak iddia etmiştir ve yönetimi fiilen yürütmektedir.

Nüfusu

Net olmamak ile birlikte son verilen verilere göre nüfusu 300.000 e yaklaşmıştır. Net bir rakam verilmemesinin sebebi ise ülkenin göçebelerden oluşmasıdır. Batı Sahra Demokratik Cumhuriyeti’nin başkenti olan Laayoune ’de nüfusun önemli bir kısmı yaşamaktadır.

Batı Sahra Nerede Nasıl Gidilir - Batı Sahra Nerede Nasıl Gidilir

Önemli şehirleri

Laayoune; Batı Sahra’nın başkenti olup nüfusun büyük çoğunluğu bu bölgede bulunmaktadır. Nüfusu yaklaşık olarak iki yüz bindir. Bu bölge uzun yıllardan beri Fas kontrolündedir.

Din ve konuşulan dil

İspanyolca ve Arapça dilleri Batı Sahra’da yoğunlukla konuşulan dillerdir. Arapça dilinin konuşulan lehçesi ise Hasaniyya lehçesidir. Büyük bir bölümü İslam dini mensubu ve Sünni mezhebindendir. Ülkedeki vatandaşlar Araplardan oluşmaktadırlar. Halkı göçebeler oluşturduğu için büyük bir çoğunluğu hayvancılık ile uğraşmaktadır. Ülkedeki en büyük sorunlardan bir tanesi ise halkın su bulamama sorunudur.

Batı Sahra iklimi/ Ne zaman gidilir?

Batı Sahra nerede Nasıl gidilir? Soruları kadar bir diğer önemli nokta da iklim tipi nedir? Atlas Okyanusu’na kıyısı olan Batı Sahra’nın kıyı bölgelerine bakıldığında sıcak iklimin hakim olduğunu görüyoruz. Yaz ayları ülkemiz ile karşılaştırıldığında Batı Sahra’da sıcaklık oldukça yüksek geçmektedir. Kış aylarını ele aldığımızda ise sıcaklığın 8 ile 20 derece arasında olduğunu görüyoruz. Batı Sahra’ya seyahat etmeyi düşünecek olursanız sıcaklıkların en normal olduğu dönem Nisan ve Mayıs ayları olacaktır. Bu aylarda çöl sıcakları çok fazla etkilemeyecektir.

Batı Sahra’da gezilecek yerler

Ülkenin tarihi oldukça yakın bir dönemde, 1975 senesinde başlar. Ülkede bulunan siyasi karışıklıklardan ve ülkenin tarihinin oldukça yeni olmasından kaynaklı ülkede gezilecek yer bulmak biraz sorun olmaktadır. Sahil kıyısında bir devlet olması deni turizmine elverişli olmasını gösterse de ülkedeki karışıklık şimdilik bu durumu yavaşlatmaktadır. Ülkeyi ziyaret etmeye karar verdiğiniz zaman gerekli ilaç ve aşıları yanınızda bulundurmanız sağlığınız açısından iyi olacaktır. Ülke genel olarak çöl ile kaplıdır ve doğal güzellikler bulmak pek de kolay değildir.

İncele!  Benin Nerede Nasıl Gidilir

Ülkenin tarihi yerleri

Ülkenin etnik gruplarına baktığımız zaman ülkeyi Arapların ve bedevilerin oluşturduğunu görürüz. Bedevilerin zamanında yaşadıkları çadırları ve camileri ülkedeki tarihi güzellikler olarak görülebilir. Batı Sahra’da yaşayan vatandaşların hayatları henüz tam anlamıyla modernleşmemiştir.

Batı Sahra’da gece hayatı

Batı Sahra nerede Nasıl gidilir? Dedikten sonra tatilcilerin merak ettiği bir diğer konu ise gece hayatıdır. Ülkedeki güvenlik açığından dolayı gece hayatı pek aktif ve güvenli değildir. Ülkede katı Müslümanlık kuralları hakim olduğundan dolayı gece sadece çadırlarda veya da dışarılarda vakit geçirilebilir. Kaldığınız otellerin şartlarına bağlı olarak da otellerde de gece aktiviteleri olabilir.

Ne yenir/ Ne içilir?

Ülkenin Fas ile komşu olması ile zengin Fas mutfağı, göçebelerin çokluğu dolayasıyla da çeşitlilik çok fazladır. Ülkede et ve balık kültürü çok gelişmiştir. Ülkede sabah kahvaltılarında oldukça hafif yiyecekler tercih edilir. Öğle ve akşam yemeklerinde ise mutlaka çorba tüketilir. Bakliyatlardan yapılan mezeleri de oldukça lezzetlidir. En çok tüketilen meyve ise ayva ve armuttur. Ana yemekler ızgarada veya tavada yapılmaktadır. Tatlı olarak da hamurlu tatlılar tercih edilir. Baharat kültürü çok gelişmemekle birlikte tarçın çok fazla kullanılır.

Nasıl gidilir?

Batı Sahra nerede Nasıl gidilir?Bu ülkeye doğrudan ulaşım şu an için zordur. Gitmeye karar verdiğinizde aktarmalı olacak şekilde Fas üzerinden gidilebilir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ