Barselona Seyahat Rehberi

Barselona Seyahat Rehberi

Barselona seyahat rehberi bu ülkeye gitmek isteyenler için derlenmiş özet bilgileri içeriyor. Eğer siz de Barselona seyahati yapmak istiyor fakat işlemlere nereden başlayacağınızı ve nereleri gezeceğinizi bilmiyorsanız yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Barselona Hakkında Neler Biliyoruz?

Barselona İspanya’da bulunan Katalonya Özerk Topluluğu’nun merkezi durumundadır. Bölgede İspanyolca ve Katalanca konuşulmaktadır. Avrupa Birliğine üye olduğu için Schengen Anlaşmasına tabidir. İspanya’da bulunan ikinci büyük şehir olarak biliniyor. En çok ilgi gören yapılan mimar Antoni Gaudi’nin eserleri olarak karşımıza çıkıyor.

Nasıl Gidilir ?: Uçakla ya da turlarla gidebilirsiniz. Eğer şahsi bir gezi yapacaksanız önceden internet aracılığıyla kalacağınız yerleri belirlemelisiniz. Ayrıca uçaktan indiğinizde taksi, gece otobüsü ve metro gibi ulaşım araçlarını kullanabiliyorsunuz. Bütün bunları önceden öğrenek gitmenizde yarar var.

Barselona İçin Vize Gerekir Mi?

Barcelona da Avrupa Birliği’ne bağlı bir bölgedir. Schengen anlaşması gereği İspanya ve Barselona’ya giderken Schengen vizesi almanız gerekir. Tabi bununla birlikte seyahat sigortası da yaptırmanız isteniyor. Bu durum hususi pasaport sahibi olan devlet görevlilerinin dışında kalanlar için geçerlidir. Yeşil pasaportu olan ya da diğer yurt dışına sık çıkan bazı devlet görevlileri için vize istenmiyor. Ancak 90 gün sınırı bulunuyor. Sınırlı sayıda gün verilerek hususi pasaport sahibi olan kişiler vize işlemi yaptırmadan Schengen ülkelerine giriş ve çıkış yapabiliyor.

barcelona rehberi barcelona güzellikleri - Barselona Seyahat Rehberi

Barselona’da Nereleri Gezmeli?

Barselona seyahat rehberi olarak hazırladığımız yazımızda Katalonya bölgesinin en büyük kenti olan Barselona’da gezilip görülecek pek çok önemli tarihi ve turistik yapının mevcut olduğundan bahsedebiliriz. Her şeyden önce çok eski çağlardan beri çeşitli inançtaki insan topluluklarına, farklı etnik kökenlere ev sahipliği yapmıştır. Kültür bakımından çeşitlilik göstermektedir. Mimari eserleri tarihi ve doğal güzellikleri ile özellikle 1992 Olimpiyatlarının bu şehirde yapılmasıyla dikkatleri üzerine çekmiş bir şehirdir. Kentin en ünlü yapıtları Gaudi’nin eserleridir. Mimar Gaudi ile kent adeta bütünleşmiş durumdadır.

İncele!  Katarda Gezilecek Yerler

Sagrada Familia Bazilikası: Barselona’ya gidip de görmeden gelinmeyen hatta listede en başta yer alan yerlerden biridir. Mimar Gaudi’nin bu önemli eseri her yıl turist akınına uğramaktadır. Ünlü mimarın en büyük eseri olan bu bazilikayı dışından görüp dönebilirsiniz. Yok eğer içini de görmek isterim derseniz sizin gibi içeri girmek için bekleyen uzunca bir kuyruğu takip etmelisiniz.

Barselona Seyahat Rehberi

Casa Mila: Yine aynı Katalan mimar Gaudi’nin yaptığı muhteşem eserlerden biridir. Pere Mila için yapılan bu yapıt La Pedrera adıyla da bilinmektedir. İlginç mimarisi ve çatısıyla görenlerin ilgisini çekmektedir.

Park Güell: Bu park karşıdan bakıldığında adeta bir çizgi film sahnesini andırıyor. Normalde yerleşim yeri olarak yapılmış ancak sonradan park olarak kullanılmaya başlanmış. Şehirden uzak sakince bir yerde dingin biri görünümü vardır. Barselona seyahatinde atlanmayan gezi noktalarından biridir.

La Rambla Caddesi: Barselona’ya gittiğinizde görmeden dönmemeniz gereken yerlerden biri de bu şehrin ünlü caddesidir. Bu caddede özellikle turistler için açılmış mağaza ve dükkânlar yer almaktadır.

Poble Espanyol: Barselona seyahat rehberi içinde yer alan önemli yerlerden biri de Poble Espanyol adıyla bilinen müzedir. Burası bir açık hava müzesidir. Mutlaka görmeniz gereken yerler arasındadır. Çünkü bütün şehrin en önemli turistik alanlarının replikaları yapılarak turistler için sergilenmektedir.

Barcelonata: Barcelonata aslında kent merkezinin yakınında bulunan bir sahil kenti olarak biliniyor. Oldukça dingin ve kıyıya yakın olması onun cazip bir hâl almasını sağlıyor. eğer deniz görmeden olmaz diyorsanız. Barselona seyahati sırasında denize girmek de istiyorsanız Barcelonata’yı ziyaret etmeniz yeterlidir. Böylece hem tarihi hem kültürel bir gezi hem de deniz seyahati yapmış olacaksınız. Doğal güzellikleri de eklersek her bakımdan memnuniyet duyacağınız bir tatil olacaktır.

İncele!  Berlin Seyahat Rehberi

Barselona seyahat rehberi olarak belli başlı turistik bölgelere yer verdik. Ancak 3 ya da 4 günle bitirilemeyecek kadar çok turistik alana sahip olan şehrin daha pek çok görülesi tarihi güzellikleri bulunuyor.

 

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ