Home » Nereye Gitmeli » Barselona Gezilecek Yerler

Barselona Gezilecek Yerler

 Barselona, İspanya’nın Katolanya Özerk Topluluğu ve Barselona ilinin merkezi olarak geçer. İspanya’nın ikinci büyük şehridir. Kuzeydoğu taraflarında ispanya ile Fransa sınırı yer alır. Akdeniz kıyılarında önemli bir ticaret ve liman merkezi olarak geçer. Barselona gezilecek yerler incelemesi yaptığımız zaman, kentin kendine haz bir duruşunun olduğunu görüyoruz. Kent planlaması Gaudi’nin başı çektiği modernizmle planlanmıştır. 1900’lü yıllardan kalma ızgara planlı modern bir bölüm vardır ve bu alan ciddi anlamda ilgi çeker. Kullanılan yaygın dil Katalanca’dır. Avrupa Birliği sınırları içinde altıncı büyük metropoldür. 1992 Yaz Olimpiyatları’na ev sahipliği yapmıştır. Söylentiye göre İÖ 3. Yüzyılda eski İberya kenti üzerine kurulmuştur.

Gezilecek Yerler

Sagrada Familia: İlk akla gelen yerdir. Şehrin şekillenmesinde bu mimarinin önemi büyüktür. Antoni Gaudi’nin eseridir. Bu şahane bazilika, Unesco Dünya Mirası listesindedir. 1882 yılında yapımına Francisco de paula der Villar y Lozano başlamış olsa da 1883 yılında anlaşmazlık nedeniyle bazilikanın başına Gaudi getirilmiştir. Gaudi tüm yaşamını bu kiliseye adamış ve burayı yapmak için gecesini gündüzüne katmıştır. Kilise yapımı 43 sene sürmüştür. Ana girişin üzerinde bulunan İsa Rölyefi nereye giderseniz gidin size bakıyor. Egzotizm meraklıları için burası tam bir bilmecedir. Judas’ın ihaneti betimleyen heykellerin yanındaki tablodaki sayıların toplamı da 33 çıkar.

Barselona Gezilecek Yerler 1 - Barselona Gezilecek Yerler
Barselona Gezilecek Yerler

Park Güell: Carmel Tepesi’nde yer alır. Dünya mirası listesindedir. 19002lerin başında Euselblo Güell tarafından yapılmıştır. Burada amaç Katalan modernizmini  ve ihtişamını göstermektir. Yapımı 14 yıl sürmüş ve 1926 yılında açılmıştır. Canlı renkler ve mozaik kullanılmıştır. Bu alan içinde aynı zamanda Gaudi Müzesi bulunur.

Picasso Müzesi: Barcelona’nın gotik bölgesinde La Ribera semtinde yer alır. Orjinal adı Museu Picasso olarak geçer. Picasso hayattayken onun adına açılmış olan ilk müzedir. 1963 yılında açılmıştır.

Montjuic Tepesi: Bu alana teleferikle ulaşılır. Tepe üzerinden görülmesi gereken yerleri de inceleme şansınız vardır.  Montjuic Kalesi ve askeri müze vardır. Savaşlarda çok hasar gören kale, 18. Yüzyılda yenilenmiş ve şu anki halini almıştır.

Joan Miro Müzesi: Barselona gezilecek yerler arasında yer alan bu müze, Joan Miro’nun eserlerien ev sahipliği yapıyor. Müzede 240 resim ve 175 heykel vardır.

Casa Mila: Mimar Antoni Gaudi tarafından yapılmıştır. Katalanya meydanına 15 dakika yürüme mesafesinde bulunur. Modernist bir yapıdır. En bilinen bölüm çatı kayıdır. Bacakların yapısı bu alanda epey dikkat çekicidir.

Cam Nou Stadı ve Müzesi: İspanya’nın en ünlü stadyumudur. FC Barcelona resmi stadyumudur. Stadyum meşhur olduğu için ek ücret karşılığında rehberle gezdirilir.

Casa Battlo: Halk arasında kemikli ev olarak anılır. Dönemin önemli iş adamlarından biri olan Joseph Battlı için 1905 ile 1907 yılları arasından yapılmıştır. İç dekorasyon Gaudi’ye aittir. Burası adeta bir masal ev gibidir.

La Rambla: Barselona’nın 24 saat boyunca yaşayan caddesidir. Geniştir ve eski limana doğru gider. 1766 yılında eski kent Barcino’yu çevreleyen surların yıkılması sonrasında tasarlanmıştır.

Katalonya Ulusal Müzesi: Kısaca MNAC olarak anılır ve şehrin en ihtişamlı müzesidir. Pek çok önemli sanat koleksiyonu burada yer alır.

Barselona’ya Ne Zaman Gidilir?

Barselona nemli bir subtropikal iklime sahiptir. Mayıs ile ekim ayları arası en yağışsız geçen zaman dilimidir. Gündüzleri ortalama yıllık sıcaklık 21 derecedir. En sıcak zaman ağustos ayıdır. Deniz için bu ayı tercih edebilirsiniz.

Barselona’ya Nasıl Gidilir?

Barselona gezilecek yerler için kente direkt uçuş vardır. Pek çok havayolu şirketinin aktarmalı uçuşlarından da faydalanabilirsiniz. Yolculuk 3 saat 35 dakika sürer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.