Bangladeş Nerede Nasıl Gidilir

15 Kasım 2016

Bangladeş Nerede Nasıl Gidilir

Bangladeş Nerede Nasıl Gidilir Resmi ülke isim kayıtlarında, Bangladeş Halk Cumhuriyeti olarak geçen bir ülke olan Bangladeş, Asya kıtasının güney bölgesi içerisinde yer alan bir ülkedir. Asya kıtasında yer alan bir diğer ülke olan Myanmar ile kısa uzunlukta olan bir sınır komşuluğu bulunmaktadır. Myanmar ile olan sınır komşuluğu önemsenmeyecek olursa eğer, tek komşu ülkesi Hindistan’dır.

Nüfusu

2011 senesi içerisinde yapılan bir nüfus tahmin işlemine göre, Bangladeş’in nüfusu 143 milyon kişi civarlarındadır.

Önemli Şehirleri

Bangladeş nerede Nasıl gidilir Konusu içerisinde, ülkenin önemli şehirlerini göz önüne almak gerekmektedir. Bangladeş’te, 3 farklı şehir ülkenin en önemli şehirleri arasında bulunmaktadır. Bu şehirler ve önemleri şu şekildedir:

 • Dakka -> Dakka şehri, Bangladeş’in başkentidir ve Bangladeş’in en önemli bölge merkezidir. Ayrıca, Bangladeş’in en gelişmiş şehri özelliğini de taşımaktadır.
 • Chittagong –> Bangladeş’in ikinci önemli şehri olan Chittagong, ayrıca ülkenin ana limanı olma özelliği taşımaktadır.
 • Khulna -> Bir endüstri kenti olan Khulna, ülkenin en önemli 3. Şehridir.

Din ve Konuşulan Dil

Bangladeş nüfusunun %90’lık bir kısmının Müslüman olmasından dolayı, ülkenin resmi dini de İslamiyet’tir. Geriye kalan %10’lı kısımda ise, Hindu ve Budistler yer almaktadır. Ülke yönetimi tarafından resmi olarak kabul edilmiş olan resmi dil, Bengalcedir. Yüksek eğitimde ise, İngilizce kullanılmaktadır.

Bangladeş Nerede Nasıl Gidilir - Bangladeş Nerede Nasıl Gidilir

İklimi Nasıldır? Ne Zaman Gidilir?

Bangladeş ile ilgili turistik bir rehber hazırlayan ve oraya gittiğinde bu rehberi kullanacak olan kişiler, bu rehber hazırlama işlemlerinde Bangladeş nerede Nasıl gidilir Soru cümleleri ile araştırmalarını yapmaktadırlar. Bu sebeple, ülkenin iklimsel şartlarını da, bu rehber içerisine dahil etmektedirler. Bangladeş’te, tropikal, kuru ve yağışlı bir iklim hakimiyeti bulunmaktadır. Şehrin ortalama sıcaklığı ise, 28odir. Nisan ayı sonu ile Ekim ayı sonu arasında muson yağmurları etkisi altına girilmektedir. Sıcaklık ortalamasının en düşük olduğu zamanlar ise, Aralık ile Ocak’tır. Bu sebeple, Bangladeş’e gidilebilecek en uygun zaman, Aralık ile Ocak ayları içerisindedir.

İncele!  İtalya nerde nasıl gidilir

Gezilecek Yerler

Bangladeş ülkesinde gezilecek yerler açısından şu yerler ziyaret edilebilir:

 • Lalbagh Kalesi,
 • Shadid Minar Merkezi,
 • Cruzon Hall,
 • Bara Katra Sarayı,
 • Ulusal Anıt,
 • Sonargaon,
 • Budist Tapınakları.

Tarihi Yerler

Bangladeş nerede Nasıl gidilir Gezi rehberi içerisinde, bir diğer önemli bölüm ise, ülkenin önemli tarihi yerleridir. Bangladeş’in tarihi yerleri içerisinde ise;

 • 1857 Anıtı,
 • Ulusal Anıt,
 • Eski Yüksek Mahkeme Binası,
 • Lalbagh Kalesi,
 • Bara Katra Sarayı.

Gece Hayatı

Bangladeş’in başkenti olan Dakka’da, gece kulüpleri ve barlar bulunmaktadır. Ancak, bu gece kulüpleri ve barlar, ülkeye yerleşen başka ülkelerin vatandaşları tarafından açılmıştır. Bu yerler, ülkenin gece hayatını oluşturan en önemli unsurlardır. Ülkede alkollü içecek tüketimi ise, sadece otellerde ve bu yabancı ülke insanlarının açmış oldukları gece kulüplerinde tüketilebilmektedir.

Ne Yenir? Ne İçilir?

Bangladeş nerede Nasıl gidilir Rehberi ile ilgili en önemli bölümlerden biride, ülkenin yiyecek ve içecek profilidir. Bangladeş ülke mutfağında, Hint ve Orta Doğu mutfaklarının karışımı olan bir yiyecek profili söz konusudur. Ülkede en popüler olan yiyecek ise, Aloo Bharta ismi verilen patates püresidir. Köri sosu ile hazırlanan pilav ve balık, genel olarak diğer kullanılan yiyeceklerdir.

Nasıl Gidilir?

Bangladeş Halk Cumhuriyeti’ne gitmek, Türkiye’den direkt uçuş bulunmamaktadır. Çeşitli hava yolu şirketlerinin sağlamış olduğu uçuş imkanları ile aktarmalı bir şekilde Bangladeş’e ulaşmanız mümkündür. Aktarmalı bir şekilde yapılmakta olan bu uçuşlar ile istediğiniz her zaman Bangladeş’e seyahat düzenleme imkanınız bulunmaktadır. Ancak, direkt uçuşun olmaması tabi ki, olumsuz bir durumdur.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ