Ayvalık Gezilecek Yerler

Ayvalık, ülkemizin Marmara Bölgesi’nde bulunan bir tatil yöresidir. Balıkesir’e bağlıdır ve kentin Ege Bölgesi tarafındadır. Dolayısıyla Ege Denizi’ne kıyısı vardır. Kış aylarında çok büyü bir nüfusu olmayan şehrin, yaz aylarında artan bir yoğunluğu vardır. Tarih boyunca çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapmıştır. Ayvalık ismine bakınca, Antik Çağ’da ayva anlamına gelen Kidonia olarak anıldığını görüyoruz. Bu bir çeşit yabani meyvedir. Buraya ilk yerleşen kişilerin Midilli’nin Kydona Köyü’nden ya da Girit’in Kydonies Bölgesi’nden geldikleri düşünülüyor. MÖ 330 yılından bu yana süregelen bir Kydonie ismi var olmuştur. Ayvalık gezilecek yerler bakımından zengin bir yerdir.

Gezilecek Yerler

Alibey Adası ya da Cunda: Burası Ayvalık Adaları grubuna dahildir. Yerleşime açık olan tek ada olarak geçer. 1995 yılında buraya bir köprü inşaa edilmiştir. Bu nedenle adaya köprüyle geçmek mümkündür. Türkiye’nin ilk boğaz köprüsü burada yapılmıştır. Yaz aylarında her saat adadan motor seferleri vardır. Burada çok sayıda manastır ve kilise görebilirsiniz. Taksiyarsis Kilisesi en büyük kilise olarak geçer. Bu kilisenin büyük çanı ise Bergama Müzesi’nde yer alır.  adanın yüksek kesimlerinde koyları, boğazları  ve diğer adaları görebilirsiniz. Deniz mahsülleri ve zeytinyağını mutlaka tüketmelisiniz.

 

Ayvalık Gezilecek Yerler 1 - Ayvalık Gezilecek Yerler

Ayvalık Gezilecek Yerler

Şeytan sofrası: Bu alan, Ayvalık’a hakimdir. Büyük kayalık tepelerin üzerinde bulunur. Üzerinde şeytanın ayak izi olduğuna inanılan eski bir lav birikintisi, yani bir ayak izi vardır. Tepe, yuvarlak bir sofraya benzediği için adı bu şekilde geçer.

Eski Ayvalık Evleri: Eski evler inanılmaz derecede keyif vericidir. Evlerin tarihi özellikleri büyüleyicidir. Burada hiç ummadığını bir kıyı restaurantta mükemmel lezzetlere şahit olabilir ve geçmişin derinliklerinde kaybolabilirsiniz. Kendinizi mutlaka bu sokaklara atın.

Ayvalık Plajları

Sarımsaklı Plajı: Ayvalık gezilecek yerler arasında elbette plajlar vardır. Küçükköy’de bulunur. Ege denizi plajları arasıdna yer alır. ilçe merkezine mesafe 8 km olarak geçer. Oldukça uzun ve büyük bir paljdır. 7 km uzunluğunda 100 metre eninde bir kumsaldır. Plaj boyunca çeşitli konaklama tesisleri ve kafeteryalar görebilirsiniz. Devamında Şahinkaya yani Badavut Plajı vardır. Burası ince ve temiz bir kuma sahip olması bakımından meşhurdur.

Altınova: Burası Ayvalık’ta şirin bir bucaktır. Temiz sahillerde yüzebilirsiniz. İlçe merkezine mesafe 13 km olarak geçe. Piknik yerleri ve gezi alanları bulunur.

Ali Çetinkaya ( Armutçuk): İlçenin kuzey kıyısında yer alır. Kumu incedir ve plaj halka açıktır.

Alibey Adası (Cunda): İlçe merkezine karayoluyla 8 km mesafededir. Adanın çevresi doğal plajdır.

Duba Mevkii: Alibey Adası yolu üstünde belediye plajı vardır.

Ayvalık’taki Kiliseler

Taksiyarhis Kilisesi: 1873 yılında yapılmıştır. Bu kilisenin içindeki çan 2. Dünya savaşı sırasında yerinde çıkarılmış ve halka haber vermesi için kullanılmıştır. Çan, aynı zamanda dünyanın en büyük çanı olarak geçer. Şu anda Bergama Müzesi’nde bulunur. Bu alanda Hristiyanlar ve Müslümanların bir arada yaşadığı anlaşılır. Aynı zamanda burası kentin ilk mahallesidir. Çevresindeki yapılar neo-klasik özelliklere sahiptir. Bu nedenle bölge tam bir bütünlük içindedir. Kilise mimarisi bozulmadan günümüze kadar gelebilmiştir.

Aya Nikola Kilisesi: Alibey Adası’nda yer alır. Bu kilise Tevrat ve İncil’den alınan dini konuların işlendiği fresklerle süslü durumdadır.

Ayazma Kilisesi: Kemal Paşa Mahallesi’nde bulunur. Kilise içindeki suyun kutsal olduğu rivayet edilir. 1890 yılında yapılmıştır. Neo-klasik tarzdadır. Bir dönem zeytinyağı fabrikası olarak kullanılmıştır. Bu nedenle iç kısımlar anıtsal özelliklerini yitirmiştir.

Ayvalık gezilecek yerler arasında Leka manastırı, Ayışığı Manastırı ve Agia Paraskevi Manastırı bulunur. Bu kısımlar yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeker.

İncele!  Balayı Otelleri

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ