Avustralya Nerede Nasıl Gidilir

6 Kasım 2016

Avustralya Nerede Nasıl Gidilir

Avustralya Nerede Nasıl Gidilir Resmi adı ile Avustralya Milletler Topluluğu olarak geçen ancak, halk arasında Avustralya olarak bilinen ülke, Güney yarım kürede yer almakta olan bir ada ülkesidir. İki büyük okyanus olan Hint ile Büyük Okyanus arasında uzanmaktadır.  Ülke, Okyanusya kıtasında bulunmaktadır ve kıtanın büyük bir kısmını kaplamaktadır.

Nüfusu

2016 yılı içerisinde yapılan nüfus sayımına göre, Avustralya’nın nüfusu tahmini olarak 24, 140, 800 olarak belirlenmiştir. Ülkenin nüfusu son 5 yıl içerisinde yaklaşık olarak 3 milyon kişiye yakın olarak artmıştır.

Önemli Şehirleri

Avustralya nerede Nasıl gidilir Sorusunun cevabı için, bilinmesi gereken önemli şeylerden biri, Avustralya’nın önemli şehirleri bilmek gerekmektedir. Avustralya’nın 7, 692, 024 km2lik yüz ölçümü içerisinde 2 önemli şehri bulunmaktadır. Bu 2 önemli şehir içerisinde yer alan şehirlerden birisi, ülkenin başkenti, diğeri de ülkenin en büyük şehridir. Bu şehirler şunlardır:

 • Ülkenin başkenti -> Canberra,
 • Ülkenin en büyük şehri ise -> Sidney’dir.

Din ve Konuşulan Dil

Avustralya Nerede Nasıl Gidilir Avustralya’da resmi bir şekilde anayasa ile belirlenmiş olan ne bir din vardır, ne dil. Ülke içerisinde yaşayan birçok etnik topluluk bulunmaktadır. Bu sebeple, insanlar arasında birçok dil konuşulabilmektedir. Ancak, Avustralya tarihte İngilizler tarafından sömürgeleştirildiğinden dolayı, dünyanın her yerindeki milletlerden Avustralya’da yaşayanları bulunmaktadır. Bu sebeple, Avustralya’da İngilizce başlıca halk arasında konuşulan bir dildir. Avustralya ülkesinin dini ise, aynı diller gibidir. Resmi olarak bir din belirlenmemiş olmasına rağmen, nüfusun %67,3’lük bir kısmının Hristiyan olmasından dolayı, ülkede en başlıca din Hristiyanlıktır.

İklimi Nasıldır? Ne Zaman Gidilir?

Avustralya Nerede Nasıl Gidilir Tarzında soru soran kişilerin, bilmeleri gereken en önemli şeylerden biri, ülkenin iklim çeşitliliği ve ülkeye gidilecek en uygun zamanın ne zaman olduğu ile ilgilidir. Bu sebeple, Avustralya’nın iklim çeşitliliği iyi bilinmelidir. Avustralya, güney yarım kürede bulunduğundan dolayı, Mayıs ile Ekim ayları arasında kış yaşanmaktadır. Temmuz ayı içerisinde de, ülke genelinde hava sıcaklığı en düşük seviyesine ulaşmaktadır. Bu sebeple, bizim ülkemizin aylarına göre bakacak olursak, Avustralya’da Kasım ayı ile Nisan ayları arasında yaz yaşanmaktadır. Ocak ile Şubat aylarında da, sıcaklık en yüksek seviyelerine ulaşmaktadır. Bu sebeple, Avustralya’ya gidilecek en uygun zaman, bizim ülkemiz mevsimlerine bakılarak, sonbahar ve kıştadır.

İncele!  Kuzey Kore Nerede Nasıl Gidilir

Gezilecek Yerler

Bir ada ülkesi olan Avustralya’ya gitmek için internet üzerinden Avustralya Nerede Nasıl Gidilir Gibi sorular ile araştırma yapan kişilerin, bu konuda bilmeleri gereken en önemli şeylerden biri, Avustralya’daki gezilecek yerlerdir ve bu gezilecek yerler, Avustralya’ya gidildiğinde görülmeden gelinmemesi gereken yerlerdir. Avustralya’da görülmeden gelinmemesi gereken yerler, şöyledir:

 • Sidney Limanı,
 • Rocks,
 • Circular Quay,
 • Sidney Opera Binası,
 • Macquarie Street,
 • Domain Sanat Galerisi ve Botanik Bahçeleri,
 • Darling Harbour,
 • Bondi Plajı.

Avustralya Nerede Nasıl Gidilir - Avustralya Nerede Nasıl Gidilir

Tarihi Yerleri

Her ülkede olduğu gibi Avustralya’nın da kendine has tarihi ve ülkesinde tarih meraklılarını bekleyen tarihi yerler bulunmaktadır. Avustralya Nerede Nasıl Gidilir Sorusu ile Avustralya hakkında araştırma yapan kişilerin bilmesi gereken tarihi yerler şunlardır:

 • New South Wales,
 • Quennsland,
 • Australian Capital Territory

Gece Hayatı

Avustralya ülke olarak, gece hayatı ile oldukça meşhur olan bir ülkedir. Özellikle, ülkenin en büyük şehir Sidney’de gece hayatı bitmeyen bir özelliktedir. Avustralya’da gece hayatı yaşamak isteyen kişilerin gidebileceği mekânlar ise şunlardır:

 • Opera Bar,
 • The Camelot Lounge / DJANGO Bar,
 • The Baxter Inn

Ne Yenir? Ne İçilir?

Avustralyalılar açık alanlarda yemek yemeyi çok seven bir millettir. Bu sebeple barbekü, ülkede çokça yapılan bir aktivitedir. Akdeniz ikliminin hakim olmasından dolayı, hemen hemen her sebze ve meyve yetişmektedir. Bir ada ülkesi olduğundan dolayı, balıkçılık ülke genelinde yaygındır. Ülkenin en önemli yiyecekleri ise, altın şurup adı verilmiş olan ve tatlı bir sos ile domateslerin güneşte kurutulup sos ile karıştırılarak hazırlanmış olan bir ekmek çeşidi bulunmaktadır. Bu ekmeğin adı, Dampers’dir. Sotelenerek kullanılan istiridye ve doldurulmuş biftek ülkenin en önemli lezzetleridir.

Nasıl Gidilir?

Avustralya’ya gidecek olan kişilerin bilmesi gereken en önemli şey, ülkeye nasıl gidileceğidir. Öncelikle Avustralya vizesi almanız gerekmektedir. Avustralya vizesi aldıktan sonra, ister İstanbul’dan, isterseniz de Ankara’dan direkt veya aktarmalı uçuşlar ile Avustralya’ya gidebilirsiniz.

İncele!  Fransa nerede nasıl gidilir

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ