Arnavutluk Nerede Nasıl Gidilir

18 Kasım 2016

Arnavutluk Nerede Nasıl Gidilir

Arnavutluk Nerede Nasıl Gidilir Sorusunu soracak kişiler için Arnavutluk Güneydoğu Avrupa’da bulunan bir Balkan ülkesidir. Arnavutluk Adriyatik denizi kıyısında kurulmuş bir ülkedir. Ülkenin komşularına bakıldığında Kuzey’de Karadağ, Kuzeydoğu’da Kosova, doğuda Makedonya ülkesi, güneyde ise Yunanistan bulunmaktadır. Arnavutluk’un resmi dili Arnavutça’dır. Ülkenin başkenti Tiran’dır. Ülkede para birimi olarak Lek’tir. Ülkenini yönetim biçimi Üniter Parlamenter Cumhuriyet’tir.

Arnavutluk Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Nüfusu

Arnavutluk’un bilinen nüfus sayısı en son 2012 yılında ölçülmüştür. Ülkenin 2012’ye göre nüfusu 3,234 milyondur. Ülkenin nüfus yoğunluğu Km2 başına 110 kişidir. Ülkede 60 yaş üstü kişi sayısı %13,7’dir. Ülkenin 25- 59 yaş aralığı ise % 44,3’tür. Ülkede en çok bu yaş aralığı bulunmaktadır.

Önemli Şehirleri

Tiran ülkenin başkentidir. Ülke içinde yer alan çoğu mekan ve tarihi yer Tiran’da bulunmaktadır.

Berat ise ülkede bulunan ve tarihi yapısıyla dikkat çeken bir şehirdir.

Din ve Konuşulan Dil

Arnavutluk’ta kullanılan resmi dilin Arnavutça olduğu bilinmektedir.Ülkede resmi dil dışında da diller kullanılmaktadır. Ülkede Yunanca, Latince, Türkçe, Slav dilleri de kullanılmaktadır. Arnavutça Hint- Avrupa dilleri arasında yer almaktadır.

Ülke içinde müslümanların sayısı da oldukça fazladır. Ülkede birçok etnik grup bulunmaktadır. Ülke içinde din olarak ülke iki gruba ayrılmıştır. Bunlar Tosk ve Gheg’dir. Ülkede Gheg olan halk daha çok müslümanlardan oluşmaktadır. Tosk bölümü içinde ise Hristiyanlar bulunmaktadır.

İklim/ Ne Zaman Gidilir ?

Arnavutluk’ta iklim şartlarında daha çok farklı iklim türleri görülür. Akdeniz iklimi ülkenin güney kesimlerinde görülmektedir. Bu sebeple bu bölgeler de kışlar ılık ve yağışlı, yazlar da sıcak ve kurak geçmektedir. Kuzey bölümde ve iç bölgelerde de nemli iklim görülmektedir. Ülkenin Kuzeydoğusu’nda da Alp iklimi görülmektedir. Burada yazlar ılık ve yağışlı, kış ayları da sert ve kurak geçmektedir. Ülkenin arazi yapısı engebelidir. Arnavutluk Nerede Nasıl Gidilir sorusunun cevabı olarak ülkeye gidilecek en uygun zaman ilkbahar ve sonbahar zamanıdır.

İncele!  Türkiyeden Rusyaya nasıl vize alınır

Arnavutluk Nerede Nasıl Gidilir - Arnavutluk Nerede Nasıl Gidilir

Arnavutluk  Kültür ve Tarihi Yapısı Nasıl?

Gezilecek Yerler

Ülkede Tiran’a giderek şehirde bulunan Dajti Dağına bisikletle çıkabilirsiniz. Denize girmek için ise Durres şehrine gidilmelidir. Milli Tarih Müzesi de ülkede görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. Arnavutluk Nerede Nasıl Gidilir sorusunun cevabı olarak bu bölgeler kesinlikle ziyaret edilmelidir.

Tarihi Yerleri

Ülkenin en tarihi bölümü Berat şehrinde bulunur. Bin pencereli şehir lakabı verilen Berat’ta tarihi Osmanlı evleri bulunmaktadır. Gjirokaster şehrinde de Osmanlı yapıları bulunmaktadır. Bu iki şehir Unesco tarafından korumaya alınmıştır.

Gece Hayatı

Arnavutluk’ta en iyi gece hayatı başkent olan Tiran’da bulunmaktadır. Burada birçok lokanta, cafe ve alkollü mekan bulunmaktadır. Colonial Cafe Tirana ve Hemingway Tirana mekanları tercih edilen içkili mekanlar arasındadır. Bu yerler Tiran’da bulunmaktadır. Jericho Cocktail Bar mekanı da tercih edilmektedir.

Ne Yenir/ Ne İçilir?

Bir Balkan ülkesi olan Arnavutluk’ta Türk mutfağına uygun yiyecekler de bulunmaktadır. Türk damak tadını seven kişiler ülkede zorluk çekmeyecektir. Ülkede Yunan, İtalyan ve Osmanlı mutfaklarından örnekler de bulunmaktadır. Ülke içinde ana öğün öğle yemeklerinde yenilmektedir. Öğle yemeklerinde meyve ve sebzeler ile zeytinyağlı yiyecekler sıklıkla kullanılır. Patlıcanlı Arnavut salatası, börek tatlısı ve et yemekleri ülke mutfağının önemli ürünleri arasında yer almaktadır.

 Nasıl Gidilir?

Arnavutluk Nerede Nasıl Gidilir Arnavutluk’a İstanbul’dan havayolu ulaşımı ile ulaşmak mümkündür. Arnavutluk ile İstanbul arası uçuş mesafesi 1-2 saat sürmektedir. Aynı zamanda Arnavutluk’a otobüs ile ulaşmak da mümkündür. Bunun için Yunanistan transit geçiş vizesi alınmalıdır. En kolay ulaşım şekli havayolu ile olmaktadır.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ