Arjantin Nerede Nasıl Gidilir

18 Kasım 2016

Arjantin Nerede Nasıl Gidilir

Arjantin Güney Amerika bölgesinde bulunan bir ülkedir. Arjantin Nerede Nasıl Gidilir Sorusu sıklıkla karşılaşılan bir sorudur. Arjantin Güney Amerika’nın güney bölgesinde bulunur. Doğu kıyısında Atlas Okyanusu bulunan ülkenin batısında ise Şili’ye rastlanmaktadır. Ülkenin kuzey komşuları arasında Bolivya ile Paraguay yer almaktadır. Ülkenin Kuzeydoğu bölgesinde ise Brezilya ile Uruguay bulunmaktadır.

Arjantin Genel Özellikleri Nelerdir?

Nüfusu

Arjantin’in 2015 yılı verilerine göre nüfusu 43,416,755 olarak ölçülmüştür. Ülkenin %51.07 ‘lik kısmı kadınlardan, geri kalan % 48.93’lük kesim ise erkeklerden oluşmaktadır. Ülkenin km2’ye kişi başına düşen nüfus yoğunluğu 16 kişidir. 2.780.400 km2 ülkeniz yüz ölçümüdür. Ülkenin nüfus yoğunluğuna oranı ise  %0,59’dur. Ülkenin 2016 yılı tahminin nüfus sayısı ise 43.857.922’dir.

Önemli Şehirleri

Buenos Aires şehri ülkenin başkentidir. Arjantin’in en gelişmiş ülkelerden birisi olan Buenos Aires Arjantin Nerede Nasıl Gidilir sorusunu soran kişiler için kesinlikle görülmesi gereken bir yerdir.

Santa Cruz’da ülkenin eyaletlerinden birisi olarak dünya çapında en çok bilinen şehirlerden birisidir.

Din ve Konuşulan Dil

Arjantin’de konuşulan dil ve resmi dil İspanyolca’dır. Ülkede Arjantin İspanyolcası kullanılmaktadır. Bunun dışında İspanya İspanyolcası da bulunmakta ve konuşulmaktadır. İki lehçe de birbirinde farklılık göstermektedir. Arjantin’de kullanılan İspanyolca’ya Castellano denmektedir.

Ülkenin resmi dini ise yoktur. Ülkede din özgürlüğü bulunmaktadır. Ülkenin yüzde 92’si Katolik’tir. Ülkede %3 Agnostik, %2 Müslüman%1.3 Yahudi, %0.9 Ateist, %0.8 Budist bulunmaktadır. Latin Amerika’da bulunan en yüksek Yahudi nüfusu Arjantin’de bulunmaktadır.

İklim/ Ne Zaman Gidilir?

Arjantin’in Kuzey bölümünde geçerli olan iklim türü tropikal iklimdir. Bu bölgede sıcaklıklar yüksektir. Ülkenin güney kesimi ise daha soğuktur. Güneyde yazlar sıcak ve yağışlı geçmektedir. Güney bölgesinde kış ayları ise ılık ve kurudur. Ülkenin iç kesimlerinde karasal iklim görülür. Bu bölgelerde yaz ayları sıcak kış ayları çok soğuk geçer. Ülkenin genel ikliminde kuraklık görülür. Yağışlar her bölgede farklıdır. Ülkede orman sayısı azdır buna rağmen çalılıklar fazladır.

İncele!  Kosta Rika Nerede Nasıl Gidilir

Arjantin Nerede Nasıl Gidilir sorusuna dönemsel olarak verilecek cevap olarak ülkeye gidilmesi gereken en uygun zaman Eylül ve Kasım ayları arasıdır. Bu dönem başkent için uygundur. Ülkenin her bölgesi için uygun dönemler farklılık göstermektedir. Patagonya için ise en uygun zaman yaz aylarıdır. Kuzey Arjantin için uygun olan zaman bahar aylarıdır.

Arjantin Nerede Nasıl Gidilir 1 - Arjantin Nerede Nasıl Gidilir

Arjantin’in Kültür ve Tarihi Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Gezilecek Yerler

Arjantin’de görülmesi gereken yerlerden birisi Mayıs Meydanı denilen Plaza Del Mayo’dur. Bu bölge Bueros Aires’te bulunur.

Tarihi Yerleri

Ülkenin belli başlı tarihi yerleri arasında  Cabildo yer almaktadır. Cabildo 1608 senesinde kurulmuş eski meclis binasıdır. Ülkede bununla beraber çok sayıda müze ve benzeri tarihi yer vardır.

Gece Hayatı

Arjantin gece hayatı ile ünlü bir yerdir. Ülkede dans etmek önemli bir kültürel simgedir. Ülkenin en iyi gece kulüpleri arasında Roxy Disko, Pacha ve Kika bulunmaktadır.

Ne Yenir/ Ne İçilir?

Ülkede sığır eti çok tüketilmektedir. Ülkede kahvaltıda hafif yiyecekler yenilir. Çay ve süt gibi içecekler tüketilir.  Öğle yemeğinde ise taze sebze, et ve patates gibi ürünlere ağırlık verilir. Ülkenin çay saati uygulaması da vardır. Akşamüstü çaylar içilir, yanında da sandviç ve benzeri ürünler tüketilir. Ülkede Mate adı verilen özel bir yeşil çay vardır. Ülkenin en ünlü ürünleri arasında da şarap bulunmaktadır. Akşam yemekleri esnasında şarap tüketilir.

Nasıl Gidilir?

Arjantin Nerede Nasıl Gidilir Arjantin’e gitmek için en kısa mesafe havayolu ulaşımı ile mümkündür. Ülkemizden Buenos Aires’e aktarmasız biçimde ulaşmak mümkün olmaktadır. Ulaşım 19 saat sürmektedir. Türk Hava Yolları’nın aktarmasız uçuşları bulunmaktadır.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ