Ankara’ya Yakın Gezilecek Yerler

 Ankara, Türkiye’nin başkenti olması nedeniyle ayrı bir önem taşır. Aynı zamanda ülkemizin en kalabalık ikinci şehridir. Büyük şehirlerde yaşayan insanların dönem dönem kaçmak istemesi normaldir. Büyük şehir hayatının yorucu rutini nedeniyle, az zaman dilimlerinin güzel şekilde değerlendirilmesi insanı zinde tutar. Ankara’ya yakın gezilecek yerler olduğu için hafta sonlarınızı değerlendirebilirsiniz. Coğrafi olarak Türkiye’nin merkezine yakın olan kent, Katı Karadeniz Bölgesi’ndeki kuzey bölümleri hariç, büyük bölümü İç Anadolu Bölgesi’nde kalır. Yüz ölçümü olarak baktığımız zaman, Türkiye’nin en büyük üçüncü ilidir. Kentin çevresinde Çankırı, Bolu, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Eskişehir ve Aksaray bulunur. Şehrin başkent edilmesi sonrasında, hızla geliştiğini tarihi kaynaklar ve gelişim sürecinde de görebiliyoruz.

Gezilecek Yerler

Gölbaşı: Ankara’ya yaklaşık 20 km mesafedir. Bu bölgeye gittiğiniz zaman Mogan ve Eymir göllerini de görebilirsiniz. Özellikle hafta sonları için bu bölge idealdir. Mogan gölü etrafında düzenli bir alan vardır. Burada piknik, yürüyüş ve spor yapabilir, buradaki restaurantlarda vakit geçirebilir ve sporlarından faydalanabilirsiniz. Eymir Gölü Mogan’dan daha küçük olsa dahi burada da benzer aktiviteler yapabilir, bisiklete binebilirsiniz.

Karagöl: Haftasonu için idealdir. Soğuk su Milli Parkının bulunduğu alanda yer alır. Termal madenler ve maden suyu ile ünlü bir yerdir. Kaplıcalardan faydalanabilirsiniz.

Beypazarı: Yakın mesafe nedeniyle en çok Ankaralılar buraya rağbet gösterir. Burada görülecek yer arasında Hıdırlık Tepesi, Gümüşçüler Çarşısı, Yaşayan Müze bulunur. Korunan ve restore edilmiş bir yapısı vardır.

Ankaraya Yakın Gidilecek Yerler 1 - Ankara’ya Yakın Gezilecek Yerler

Gölcük: Ankara’ya yakın gidilecek yerler arasında kesinlikle Gölcük bulunur. Burada doğada keyifli vakit geçirebilirsiniz. Gölün etrafında huzurlu zaman geçirebilir ve Milli Parklar tarafından korunan bölgede yürüyüş yapabilirsiniz.

Yedigöller: Milli Park alanında heyelanlar vardır. Bu nedenle burada set göller görebilirsiniz. Kampçılık, fotoğrafçılık, yürüyüş, parka ve piknik alanı için tercih edilir.

Abant: Ankara’ya sadece 2 saat mesafede bulunur. Burada yemyeşil ormanın içinde kamp alanları, restaurantlar, tabiat parkı bulunur. Bisiklete binebilir, at ve faytonla gezebilirsiniz. Özellikle burasının karlar altında görülmesi gerekir.

Safranbolu: Karabük iline bağlıdır. Özel Osmanlı Evleriyle meşhurdur. Burada o dönemden kalma han, hamam, cam, konak görebilirsiniz. Dünya miras listesindedir.  Ankara’ya yakın olması tercih edilmesini sağlıyor.

Eskişehir: Ankara’dan hızlı trenle yaklaşık bir saat sürer. Burada Prosuk çayında gondola binebilir, Haller Gençlik Merkezi’ni gezebilir, Odunpazarı’nda yer alan eski Osmanlı Evleri’nin tadını çıkarabilirsiniz.

Kapadokya: Volkanik lavların püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu tabakaların rüzgar ve yağmur tarafından aşındırılmasıyla oluşmuştur. Peri Bacaları yıllarca çeşitli hikayelere konu olmuştur. Bölgede gezilecek yer çoktur. Hafta sonu burada kalmanızı öneririz. Uçhisar, Ortahisar, Avanos, Ürgüp, Ihlara vadisi öncelikli olarak görmeniz gereken yerler arasındadır. Dünya miras listesinde yer alır. Balona binebilir, doğa harikasının tadını çıkarabilirsiniz.

Amasra: Batı Karadeniz Bölgesi’nde yer alır. limanı ve iki koyu vardır. inkumu ve Çakraz’da denize girebilirsiniz. Ankara’da yaklaşık dört saat sürer. Bol yeşil ve doğa güzelliklerinin tadını çıkarabilir; şehrin müzesi, kalesi, kumsalları, balıkçı lokantaları, çekiciler çarşısını görebilirsiniz.

Sapanca: Özellikle İstanbullular tarafından tercih edilse de, Ankara’dan da buraya gelen hatırı sayılır bir kitle vardır. Göl çevresinde doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Özellikle Pazar kahvaltıları için idealdir.

Ulaşım Tercihleri

Bu alanlarda gitmek için kendi aracınızın yanı sıra, cazip ulaşım seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz. Mesela hızlı trenler birçok yere daha çabuk gidebilirsiniz.

Haftasonu Konaklamaları

Ankara’ya yakın gidilecek yerler arasında Mogan gibi yakın yerlerin olmasının yanı sıra, iki ya da dört saatlik tercih edilen mevkiiler de vardır. Özellikle Kapadokya, Abant  ve Amasra gibi yerlerde konaklayabilir ve doğanın keyfini çıkarabilirsiniz.

İncele!  Andorra nerede Nasıl gidilir

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ