Angola Nerede Nasıl Gidilir

18 Kasım 2016

Angola Nerede Nasıl Gidilir

Angola Afrika’da bulunan bir ülkedir. Angola nerede Nasıl gidilir Bu soruların daha kapsamlı cevabı olarak Angola Güneybatı Afrika’da yer alan bir ülkedir. Ülkenin komşuları arasında Namibya, Zambiya ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti bulunmaktadır. Ülkenin batı bölgesinde ise Atlas Okyanusu bulunmaktadır. Ülkede yönetim biçimi olarak ise Başkanlık tipi Cumhuriyet kullanılmaktadır.

Angola Nasıl Bir Ülkedir?

Nüfusu

Angola isimli ülkenin nüfusunun 25,021,974 olduğu bilinmektedir. Ülkenin en son nüfus sayımı 2015  yılında yapılmıştır. Ülkede 1960 yılında bulunan nüfus sayısı 5,270,844, 1970 yılında 6,300,969 ve 1980 yılında 8,211,950’dir. Ülkenin 1990 yılı ölçümlerinde çıkan sonuç 11,127,870 kişi ve son olarak 2000 yılı nüfus değeri ise 11,127,870 kişidir. Ülkede nüfusun büyük kısmını yerliler oluşturmaktadır ve ülkede büyük kesim kırsal bölgede yaşamaktadır.

Önemli Şehirleri

Luanda şehri ülkede bulunan en önemli şehirlerden birisidir ve ülkenin başkentidir. Şehir Angola’nın aynı zamanda en büyük şehridir. Atlas Okyanusu kıyısında kurulan şehrin nüfusu 4.5 milyondur.

Benguela da ülkede bulunan önemli şehirlerden birisidir. Ülkenin büyük şehirleri arasında yer almaktadır. Angola nerede Nasıl gidilir Sorusunu soran kişiler bu şehri görmelidir.

Din ve Konuşulan Dil

Ülkede resmi dil olarak Portekizce kullanılmaktadır. Ülke içinde konuşulan diğer diller ise Lunda, Mubundu, Umbundu, Kikongo, Kimbundu, Lwea ve Chowke yer almaktadır. Bu dillerin tamamı ülkede bulunan yerel diller arasındadır.

Ülkenin dini yapısında ise daha karışık bir yapı görülmektedir. Ülkenin yarısı yerel inançlara inanmaktadır. Ülkenin kalan kesiminin %38’i Roma Katoliği ve yüzde 15’i Protestan’dır. Ülkede yakın zaman içinde İslam dini yasaklanmıştır.

İklim/ Ne Zaman Gidilir ?

Angola ülkesinin iklim özelliklerine baktığımızda ülkenin ikliminin üç farklı yapıda olduğu görülmektedir. Ülkenin sahil kısmında Tropikal iklim görülmektedir. Ülkenin bu bölümünde yıl boyunca yüksek sıcaklıklar meydana gelmektedir. 30 dereceye varan sıcaklıklar bu alanda meydana gelmektedir. Ülkenin yüksek kesimleri, orta kesimi ve ve güneyinde de ılımlı tropikal iklim görülmektedir. Bu alanlar içinde gündüz ile gece arasında sıcaklık anlamında büyük farklılıklar gözlenmektedir. Ülkenin son iklim çeşiti ise sıcak ve kurak iklimdir. Bu iklim türü ülkenin Güneydoğu bölgesinde görülmektedir. Ülke genel olarak sıcak iklimlere sahiptir. Angola nerede Nasıl gidilir Bu sorunun cevabı olarak Angola’ya Mayıs ve Ekim ayları arasında gitmek tercih edilmelidir. Diğer dönemlerde ülkede bunaltıcı sıcaklık ve yağmurlar görülmektedir.

İncele!  Ermenistan Nerede Nasıl Gidilir

Angola Nerede Nasıl Gidilir - Angola Nerede Nasıl Gidilir

Angola Tarihi ve Kültür Yapısı Nasıl?

Gezilecek Yerler

Angola’da gezilmesi gereken yerler arasında ilk sırada Miradouro da Lua bulunmaktadır. Bu bölge başkentte bulunmaktadır. Ülkede Quiçama National Park isimli yer ise doğal bir parktır. Bununla birlikte sörf yapmak isteyen kişileri ise Lobito’yu tercih edebilir.

Tarihi Yerleri

Angola’da müze gezmek isteyen kişiler için Benguela önerilebilir. Tarihi yerlerin yoğunluklu olduğu şehirlerden birisi ise Huambo’dur.

Gece Hayatı

Angola’nın gece yaşamında kulüpler tercih edilmektedir. Ülkede en iyi gece hayatı başkent olan Luanda’da bulunmaktadır. Uygun bir gece kulübü arayışında olanlar The Royal Pub’ı tercih etmelidir.

Ne Yenir/ Ne İçilir?

Angola’da en çok tercih edilen yemekler balık türleridir. Ülkede taze balıklar, yerel balıklar ve ıstakozlar özellikle tercih edilen ürünler arasındadır. Ülke mutfağında yemekler bol baharatlı olarak pişirilmektedir.

Nasıl Gidilir?

Angola nerede Nasıl gidilirAngola’ya Türkiye’den gidecek kişiler için en kolay yol havayoludur. Ancak Angola’ya direkt gidiş mümkün değildir. Öncelikle uçakla Dubai ya da Güney Afrika’ya gidilmeli oradan da Angola’ya geçilmelidir. Ülkenin en büyük havalimanı da başkentte bulunmaktadır. Uçuşlar genel olarak 15 saatte tamamlanmaktadır.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ