Andorra nerede Nasıl gidilir

18 Kasım 2016

Andorra nerede Nasıl gidilir

Andorra nerede Nasıl gidilir Bu sorunun cevabı olarak Andorra’nın Fransa ile İspanya ülkeleri arasında kalmış bir ülke olduğu söylenebilir. Bu ülke Güneydoğu Avrupa’da, Pirene Dağlarında yer almaktadır. Ülkenin denize kıyısı bulunmamaktadır ve ülke prenslikle yönetilmektedir. Ülkede kullanılan resmi dilin Katalanca olduğu bilinmektedir.

Andorra nerede Nasıl gidilir Andorra Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Nüfusu

2015 yılı nüfus verilerine göre Andorra şehrinin nüfusunun 79.473 kişi olduğu belirtilmiştir. Ülke küçük bir ülke olarak az nüfusa sahiptir. Ülkenin genel nüfus verilerine bakıldığında 1960 yılında 13,414 kişi, 1970 yılında ise 24,279 kişilik bir nüfusun olduğu gözlenmiştir. Ülkenin 1980 yılı nüfusunun 36,063 olduğu belirtilirken 1990 yılı nüfus sayımı sonuçları ise 54,511 kişidir. Ülkenin 2000 yılı nüfus sayısı ise 54,511 kişidir. Ülkede nüfus sürekli olarak artış göstermiştir. Bu durum ülkenin göç alan bir ülke konumunda olduğunu göstermektedir.

Önemli Şehirleri

Canillo Andorra Prensliği içinde yer alan bir şehirdir. Şehrin son sayımla nüfusunun 4,663 kişi olduğu belirlenmiştir. Andorra nerede Nasıl gidilir Sorusuna cevap olarak bu ülke görülebilir.

Andorra La Vella Andorra’da yer alan bir diğer şehirdir. Bu şehrin önemi ülkenin başkenti olmasından gelmektedir. Etrafı dağlarla çevrili olan Andorra La Vella görülmesi gereken şehirlerden birisi. Şehirde demiryolu ağı ve havalimanının olmadığı bilinmektedir.

Andorra nerede Nasıl gidilir 1 - Andorra nerede Nasıl gidilir

Dil ve Konuşulan Dil

Andorra ülkesinde konuşulan dil Katalanca’dır. Ülke içinde tanınan diller arasında ise Portekizce, Fransızca, İspanyolca ve İngilizce bulunmaktadır. Ülke Avrupa’da yer aldığı için İngilizce dili de sıklıkla kullanılmaktadır. Andorra ülkesinin resmi dini ise Hristiyanlıktır. Ülkede Musevilik dinini etkisi de görülmektedir. Hristiyanlık içinde bulunan mezheplerin ikisi de ülkede görülmektedir. Ülkenin etnik yapısına bakıldığında da ülkenin %36’lık kısmında Andorralı kesim, %33’lük kesiminde ise İspanyollar görülmektedir. Ülkenin genel görünümünde Portekizler ve Fransızlar da büyük bir yer kaplamaktadır. Ülke içinde bunlar dışında da farklı etnik gruptan insanlar bulunmaktadır.

İncele!  Fildişi Sahilleri Nerede Nasıl Gidilir

İklim / Ne Zaman Gidilir?

Andorra ülkesinin iklimi karasal iklimdir. Kuzey ve Güney’de yıllık ortalama yağış miktarları 2000 mm ile 1000 mm arasındadır. Ülkenin Kuzey bölgesinde ilkbahar ve sonbahar yağışlı geçmektedir. Ülkede kasım ayından mayıs ayına kadar kar yağışı görülmektedir. Ülkede bu sebeple dağ geçitleri kapanmaktadır. Güney bölgesinin iklimi daha sıcaktır ve aynı zamanda kurudur. Ülkede ortalama sıcaklık kışın en fazla -7 olurken yazın ise 27 dereceye kadar çıkmaktadır.

Andorra nerede Nasıl gidilir Sorusunu soran kişiler için güney bölgesine her dönem gezi düzenlenebilir. Ülkenin kuzey kesimine gideceklerin ise Kasım ayı ile Mayıs ayını tercih etmemesini önerilir. Kuzey bölgesinde bu dönem yoğun kar yağışı görülmektedir.

Andorra Genel Kültür Özellikleri Nasıldır?

Gezilecek YerlerAndorra şehrine alışveriş cenneti denildiği için ülkede bulunan alışveriş merkezleri gezilebilir. Bununla birlikte gezilecek yerler arasında Grandvalira Ski Resort bulunmaktadır. Burası ülkenin en önemli kayak merkezi olarak bilinmektedir. Ülkede doğal bir güzellik olarak ise Lagos De Tristania gezilip görülebilir.

 Tarihi Yerleri

 Andorra’da gezilip görülebilecek tarihi yerlerden birisi Casada De Vall isimli tarihi evdir. Burası 1580 yılında yapılmış bir yapıdır. Ülke içinde ülkeyi koruduğuna inanılan aziz Our Lady Meritxell için yapılan Santuairo De Meritxell isimli kilise de bulunmaktadır.

Gece Hayatı

Andorra ülkesinde geceleri çıkabileceğiniz yer azdır. Arinsal kayak merkezinde birkaç tane bar bulunmaktadır. Bunlardan birisi Cisco’s adındadır.

Ne Yenir / Ne İçilir?

Ülkede en çok tercih edilen ürünler arasında mantarlı omlet Triutes de Carreoles, unlu çörek Coques ve Trinxat isimli ana yemek bulunmaktadır. Önerilen mekan ise Plat’in’dir.

Nasıl Gidilir?

Andorra nerede Nasıl gidilir Sorusunu soran kişilerin bu yazıyı okuması gerekmektedir. Andorra’ya gitmek için havayolu uzun bir işlemi de beraberinde getirmektir çünkü ülkede havalimanı yoktur. Şehre İspanya üzerinden gitmek için önce uçak ile Barselona’ya gelmeli sonra da karayolunu kullanmalısınız. Karayolu ile 180 km yol gidilmelidir bu da ülkenin dağlık bölgesi sebebiyle yaklaşık olarak 3.5 saat sürmektedir.

İncele!  iran Nerede Nasıl Gidilir

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ