Amerika Vize Başvurusu

Turistik amaçlı Amerika vize başvurusu yapmak isteyenlerin ilk olarak DS-160 olarak adlandırılan formu doldurması gerekmektedir. Formda yer alan sorulara İngilizce cevap verilmesinin gerektiğini işin başından bilmeniz gerekmektedir. Formu doldurma aşamasını tamamlayanların teknolojinin nimetlerinden faydalanması ve fotoğraflarını da dijital olarak forma eklemeleri önerilmektedir. Fotoğrafın başvuru esnasında elden teslim edilmesi de mümkündür. Sisteme eklediğiniz fotoğrafların taleplere uygun olması halinde başvuru aşamasında sizden yeni bir resim istenmeyecektir. Ancak sizin her şart altında yanınızda resim bulundurmanız faydalı olacaktır. Formu doldurma işlemini tamamladığınızda tekrardan göz atmanız ve bir eksiğiniz kalıp kalmadığını kontrol etmeniz iyi olacaktır. Online randevu alarak form ile başvuru yapmaya gitmeden önce gerekli harç ücretinin de yatırılmış olması gerekmektedir. Burada karşınıza USD ve TL bazında iki farklı seçenek çıkacaktır. Kredi kartı ile yapılan ödemelerde USD tercihi her zaman daha az ücret ödemeniz anlamına gelecektir. Vize ücretinin elçilikte ödenmesinin söz konusu bile olmadığını bilmelisiniz.

Amerika Vize Evrakları Hakkında Nasıl Bilgi Edinebilirim?

Amerika vize başvurusu sırasında istenen evraklar diğer ülkelerin istedikleri ile hemen hemen aynıdır. Online olarak küçük bir araştırma yaparak hem DS-160 formuna hem de hazırlamanız gereken evrakların listesine sahip olabilirsiniz. Online randevu esnasında gitmek istediğiniz güne ait boş seçenek bulamıyorsanız ve durumunuz aciliyet arz ediyorsa yazacağınız bir mail ile sorununuzdan bahsedebilirsiniz. Vize yetkilileri bu tür durumlarda başvuru sahiplerinin sorun yaşamaması için gereken önlemleri almaktadır. Başvuruların sadece öğlene kadar yapıldığını bilirseniz günlük programınızı bu şekilde organize edebilirsiniz. Başvuru esnasında gerçekleşecek mülakata giderken

  • Maaş bordrosu,
  • Banka hesap özeti bilgileriniz,
  • Uçak biletleriniz,
  • Üzerinize kayıtlı taşınmaz malların tapu örnekleri ve
  • Varsa Amerika’dan aldığını davetiyenin bulunması gerekmektedir.

Yetkililer ile yapacağınız görüşme ne kadar samimi bir havada geçerse şansınız o kadar yüksek olacaktır. Türk vatandaşlarının vize alırken en zorlandıkları iki ülke arasında Amerika ve İngiltere’nin olduğu bilinmelidir. Vize işlemlerinize olabildiğinizce erken başlamanız tavsiye edilmektedir. Zira tüm işler sizin istediğiniz veya planladığınız gibi gitmeyebilir.

İncele!  Vizesiz Turlar Vizesiz Gidilebilen Ülkeler

Amerika Vize Başvurusu 1 - Amerika Vize Başvurusu

Herkesin Gözünü Korkutan Mülakat Aşaması Hakkında Bilgiler Nelerdir?

Türkiye’ye döneceğinizin belgelerini hazırlayarak gittiğiniz mülakat yaklaşık olarak 5 dakika sürmektedir. Bu aşamada yanınızda istenme ihtimali olan her türlü evrakın hazır bulunması son derece önemlidir. Görevlilerin öğrenmek istedikleri konular arasında ziyaret amacınız ve tatil programınızın ne kadar süreceği yer almaktadır. Bir tur ile Amerika seyahatine çıkıyor olmak, gidiş ve dönüşe dair tüm organizasyonlarınızın yapılmış olması sizi rahatlatacak konular arasındadır. Amerika vize başvurusu nun olumlu sonuçlanması halinde size en uzun sürenin verileceğinden emin olabilirsiniz. Amerika vize verdiği kişileri en az 10 yıl boyunca bir daha görmek istemez ve süreyi oldukça uzun tutar. Schengen vizesinden alışkın olmadığınız bir şekilde uzun vize alarak Amerika hayallerinizi gerçeğe dönüştürebilirsiniz.

Mülakata Gidecekler İçin Yararlı İpuçları Nelerdir?

Görüşmeyi ciddiye almalısınız. Şık bir gece davetine gider gibi değil ancak temiz ve düzgün bir görünüm size karşı bakış açısının olumlu olmasını sağlayacaktır. Amerika Konsolosluğuna giderken yanınıza telefon dâhil olmak üzere hiçbir teknolojik alet almamanız gerekmektedir. Evet, yanlış okumadınız. İçeri girerken telefonunuzu bırakmak zorundasınız. Ülkeye öğrenim amacıyla gitmek isteyenlerin kayır oldukları okullar ve ödeme dekontları ile birlikte başvuru yapması doğal olarak önemli bir avantaj sağlayacaktır. Amerika vize başvurusu işlemleri korktuğunuz kadar zor olmayabilir. Siz önlemlerinizi alın, gerekli evraklarınızı hazırlayın, randevunuzu yapın ve tam saatinde orada olun. Macera dolu bir Amerika seyahatine hazır mısınız?

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ