Amerika Birleşik Devletleri nerede nasıl gidilir

17 Kasım 2016

Amerika Birleşik Devletleri nerede nasıl gidilir

Amerika Birleşik Devletleri nerede nasıl gidilir ne yenir ne içilir gibi soruların cevabını merak ediyorsanız, hemen söyleyelim. Amerika Birleşik Devletleri, Amerika kıtasının kuzeyinde bulunan, elli eyalet ile bir adet federal bölgeyi bünyesinde barındıran ülkedir. 4 Temmuz 1776’da resmi olarak kurulmuştur. Ülkenin toplam yüzölçümü 9 milyon kilometrekareden fazladır.     

Nüfusu

Ülkenin nüfusu 2014 kayıtlarına göre 318, 9 milyondur.

Önemli Şehirleri

Las Vegas Şehri; Amerika’ya giden hemen hemen herkesin ziyaret ettiği şehir, gündüz de gece de oldukça hareketlidir.

New York City Şehri; Amerika Birleşik Devletleri’ne ait en büyük şehir unvanına sahip olan New York, yıl boyunca binlerce ziyaretçinin akınına uğruyor.

Washington D.C. Şehri; Capitol Hill ve Özgürlük Anıtı’ne ev sahipliği yapan şehir, görülmeyi hak eden şehirlerden bir tanesidir.

Din ve Konuşulan Dil

Amerika Birleşik Devletleri’nde genel olarak Hıristiyanlık yaygın olan dindir ancak bunun yanında farklı yüzdelerde Budizm, Ateizm, İslamiyet, Paganizm ve Musevilik de yaygındır. Bunlar dışında Sihizm, Taoizm ve Kemetizm gibi farklı dinlere inanan kişiler de yer almaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri nerede nasıl gidilir1 - Amerika Birleşik Devletleri nerede nasıl gidilir

Amerika’da Hangi Dil Konuşuluyor?

Resmi bir dili bulunmayan ülkede Amerikan İngilizcesi son derece yaygın olarak kullanılıyor. Bunun yanında diğer Avrupa dilleri de konuşulan diller arasında yer alıyor.

İklim/ Ne Zaman Gidilir

Oldukça geniş bir coğrafya yayılan Amerika Birleşik Devletleri’nde pek çok iklim türü görülmektedir. Ülkenin doğu kıyısı sert ve karasal iklime çok benzeyen bir iklime sahiptir. Kuzey bölüm Alaska’dan gelen soğuk hava dalgası nedeniyle Kutup iklimi olarak adlandırılan iklime sahiptir.  Kışın kuzey kesimde sıcaklık ortalaması çoğu zaman -20 C’nin altındadır. Pasifik Okyanus’una kıyısı olan bölümlerde okyanus iklimi halimdir ve bu bölgeler yılın her döneminde yağış almaktadır.

İncele!  Çad nerede Nasıl gidebilirim

Amerika’ya Ne Zaman Gidilir?

Amerika Birleşik Devletleri nerede nasıl gidilir ve ne zaman gidilir merak ediyorsanız, bu ülkeyi ziyaret etmek için en uygun dönem diye bir şey yoktur. Her bölgesi farklı bir iklime sahip olduğu için, gideceğiniz eyalete göre bir tatil planı yapmanız çok daha uygun olacaktır.

Gezilecek Yerler

Amerika denildiğinde ilk akla gelen Özgürlük Anıtı, gezinin olmazsa olmazlarından bir tanesi. Ayrıca Empire State ve Beyaz Saray da muhakkak gezilmesi gereken yerlerden. Ayrıca Disneyland ve San Diego hayvanat bahçesini de mutlaka görmelisiniz. Bunun dışında Büyük Kanyon’da gün batımını da izlemelisiniz.

Tarihi Yerleri

Brooklyn Köprüsü ve Mounth Rushmore gidilmesi gereken tarihi yerlerin başlangıcında yer alıyor. Thomas Jefferson memorial de harika bir tarihi yapı olarak dikkat çekiyor.

Gece Hayatı

Ülkede mevsim şartları gözetilmeden gece hayatı kulüp ve barlarda yaygın olarak devam etmektedir.

Ne Yenir/ Ne İçilir

Genel olarak fast food ağırlıklı beslenilen Amerika Birleşik Devletleri nerede nasıl gidilir ve gidildiğinde ne yenir gibi soruların cevaplarını veriyoruz. Ülkede yenilebilecek belli başlı bazı yemekler elbette mevcuttur. Kral tavuğu, Kuzey Amerikan Çorbası, Köfteli Spagetti gibi yemekler denenebilecek niteliktedir.

Hangi Tatlılar Bulunuyor?

Ülkede waffle tüketimi oldukça yaygın. Zaten Amerika Birleşik Devletleri waffle’ın ana vatanı olarak biliyor. Bunun yanı sıra Cheescake, Kuki, Chocolate Chip Cookies ve Melekler Keki olarak çevrilen Angels Cake de yenilebilecek tatlı çeşitleri olarak ifade edilebilir.

Nasıl Gidilir

Amerika Birleşik Devletleri nerede nasıl gidilir, bu ülkeye seyahat etmek istiyorsanız, uçak kullanmanız gerekmektedir. Doğrudan ülkeye uçak bileti bulabileceğiniz gibi, Avrupa üzerinden aktarmalı olarak da gidebilirsiniz. Fakat bu durumda Amerika vizesi almayı da unutmamalısınız.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ