Almanya Vize Ücreti

Almanya vize ücreti hakkında bilgi almak için yetkili firmalara başvurmanız en doğrusu olacaktır. Zira güncel bilgiler belli dönemlerde değişiklikler yaşayabilmektedir. Ücretler Euro bazında olup, başvuru ücretine ek olarak seyahat ve sağlık sigortası harcamasının yapılması da gerekmektedir. Almanya seyahati yapmak isteyen ve bordo pasaporta sahip olan herkesin vize işlemi için başvuru yapmasının zorunlu olduğu bilinmelidir. Almanya’ya seyahat edecek kişilerin pasaportlarında daha önceden alınmış, çok girişli ve kullanım süresi olan Schengen vizesine sahip olmaları yeniden vize başvurusu yapmalarına gerek kalmamasını göstermektedir. 90 güne kadar olan vize başvuruları yetkili makamlar tarafından belirlenmiş firmalar tarafından yürütülebilir. Uzun süreli vize başvurularının ise sadece Almanya Konsolosluğu veya Büyükelçiliklerine şahsen yapılması zorunludur.

Almanya Vize Çeşitleri Nelerdir?

Almanya’ya seyahat edeceklerin seyahat amaçlarına göre farklı evraklar ve Almanya vize ücreti ödeyerek başvuru yapmaları gerekmektedir. Vize çeşitleri arasında,

  • Kısa süreli vize ( C tipi )
  • Ulusal vize ( D tipi )
  • Transit vize ( A tipi ) sayılabilir.

Kısa süreli vize talepleri resmi, turistik, eğitim, ziyaret ve gönüllü faaliyetleri kapsamaktadır. Ulusal vize ülkede 90 günden fazla konaklamak isteyenler için verilmektedir. Çalışma amaçlı vizeler de bu gruba girmektedir. Bu vizeyi almak isteyenlerin aynı zamanda ülkede ikamet edeceği de düşünülmelidir. Transit vize ise Türkiye’den yola çıkacak ve Almanya üzerinden farklı bir ülkeye geçecek olan kişiler için verilmektedir. A tipi vize sahibi olan kişiler havalimanında uluslararası transit bölümünü terk edemezler. Bu aşamada pasaport kontrolünden geçmeleri de gerekmemektedir. Vize harcının ödenmesi ve başvuru formunun doldurulması ile başlayacak olan vize serüveni oldukça streslidir. 12 yaşın altında kalan çocuklar için vize harcı talep edilmemektedir. Almanya Devleti belirlemiş olduğu ülke vatandaşlarına vize ücretleri konusunda istisnai kolaylıklar sağlamaktadır. Ancak bu ülkeler arasından Türkiye yer almamaktadır.

İncele!  Vizesiz Turlar Vizesiz Gidilebilen Ülkeler

Almanya Vize - Almanya Vize Ücreti

Vize Ücreti İçine Dâhil Olan İşlemler Nelerdir?

Almanya vize ücreti için ilk olarak ödenmesi gereken bedel vize harcıdır. Zorunlu olan biyometri işlemleri, aracı kurumların hizmet bedelleri, kargo masrafı gibi detaylar vize ücreti içinde yer almaz. Almanya vizesi almak isteyenler için sunulacak en önemli belge başvuru formudur. Formun Almanca ve Türkçe olmak üzere 2 farklı dilde hazırlanması gerekmektedir. Formun el yazısı ile değil, bilgisayar ortamında hazırlanması istenmektedir. Online olarak doldurulacak formun çıktısı alınacak ve ıslak imza atılacaktır. Başvuru formunun il bölümünde kişisel bilgilerin doldurulması istenmektedir. Bu bilgilerin eksiksiz ve tam bir şekilde doldurulması ve hazırlanan evraklardaki bilgiler ile uyumlu olması zorunludur. Başvuru formunda yer alan 10.soru 18 yaşından küçük kişilerin başvurularında doldurulmalıdır. İkinci bölümde yer alan sorular pasaport bilgileri hakkındadır. İletişim bilgilerinin girildiği sorulara verilecek olan cevaplarında güncel bilgiler ile hazırlanması gerekmektedir. Seyahatin amacına ve seyahat masraflarının nasıl karşılanacağına ait sorulara verilecek cevapların ardından imza atılması ile başvuru formu hazır hale gelecektir. Bu bölüme atılan imzanın evraklarda yer alan imza ile uyumuna da dikkat edilmelidir.

Almanya vize ücreti harcı ve sağlık sigortası masrafları Euro cinsinden belirlenmiştir. Harç bedeli standarttır ancak sağlık sigortası için ödenecek rakam 7 günden 1 yıla kadar değişik süreler için farklı şekilde hesaplanmaktadır. Randevu ücreti ve dileyen müşteriler için kargo ile işlem bedeli de TL cinsinden hesaplanmaktadır. Vize ücretleri hakkında en güncel bilgilere ilgili ülkenin konsolosluklarından veya vize alma konusunda yetkilendirilmiş acentelerden alabilirsiniz. Vize uygulamalarının kaldırıldığı, kolay ve daha az masraflı seyahatlerin mümkün olduğu ve seyahat özgürlüğünün tam ve istisnasız bir şekilde sağlanabildiği bir dünya mümkün olabilir mi?

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ